“Kurzemes loku” ekspluatācijā nodos līdz oktobra beigām 0
Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS “Augstsprieguma tīkls” līdz oktobra beigām plāno sagatavot dokumentus, lai nodotu ekspluatācijā “Kurzemes loku”, intervijā aģentūrai LETA sacīja kompānijas valdes priekšsēdētājs Varis Boks.
Patlaban “Kurzemes loka” jaunā 330 kilovoltu līnija ir pieslēgta spriegumam, un šodien plānota tās svinīgā atklāšana. Vienlaikus turpinās iekārtu ieregulēšanas darbi, un līdz oktobra beigām plānots sagatavot visus dokumentus, lai līniju varētu nodot ekspluatācijā.
“Šajā projektā no kopējām 127 miljonu eiro izmaksām 55 miljoni eiro ir Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējums. ES nosacījumi paredz, ka projekts ir jāpabeidz līdz gada beigām, un mēs ceram, ka mēs ar visu dokumentācijas sakārtošanu šajos termiņos iekļausimies,” teica Boks.
Viņš skaidroja, ka līdz ar šī projekta pabeigšanu noslēgsies elektrotīklu loks no Liepājas līdz Rīgai caur Ventspili, piebilstot, ka tagad arī Ventspilī būs droša, stabila 330 kilovoltu elektroapgāde.
“Galvenais savukārt ir tas, ka šī jaunuzbūvētā līnija dod iespējas pieslēgt arī lielas jaudas vēja parkus, kuri būtu izvietoti jūrā. Pašlaik vēja parkus daudz attīsta Vācijā, Dānijā, Lielbritānijā, tehnoloģijas kļūst lētākas, tādēļ nav izslēgts, ka kāds liels vēja parks var parādīties arī Baltijas jūras piekrastē. “Kurzemes loks” pa piekrastes zonu dod iespēju šādam parkam pieslēgties elektroapgādes sistēmai,” teica Boks.
Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs skaidroja, ka ar šo projektu arī tiek uzlabota elektroapgāde vietējiem patērētājiem, jo rekonstruēta arī esošā 110 kilovoltu līnija, kura tagad atrodas uz daudz augstākiem balstiem.
“Kurzemes piekrastē ir raksturīgas vētras un īpaši to sekas varēja izjust 2005.gadā, kad Kurzemē bija milzīgi postījumi un tika traucēta gan Ventspils, gan visa Ventspils novada elektroapgāde. Tagad 110 kilovoltu līnija ir augstāka un krītoši koki to vairs nevar skart. Tādēļ tādi elektroapgādes traucējumi, kādi bija 2005.gadā, šajā reģionā vairs nevarētu būt,” stāstīja Boks.
Jautāts, vai kāds jau ir interesējies par iespēju pieslēgt potenciālu vēja parku, Boks teica, ka pašlaik vairāk ir interese no sauszemes vēja parku puses, kuri jaudas ziņā ir daudz mazāki. “Kurzemes loks” pēc būtības vairāk ir orientēts uz lielas jaudas vēja parkiem, kuri var tapt jūrā.
Kas ir Kurzemes loks
Kurzemes loks ir viens no vērienīgākajiem elektroenerģijas pārvades tīkla stiprināšanas projektiem kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Trešā posma izbūvē no Ventspils uz Rīgu ieguldīti 127 miljoni eiro, tai skaitā 55 miljoni eiro Eiropas Savienības līdzfinansējums.
Jaunizbūvētās līnijas garums sasniedz 207 kilometrus un tā šķērso 11 pašvaldības. Līnijas būvniecību pēc AST pasūtījuma veic pilnsabiedrība “LEC, RECK un Empower”.
Projekta realizācija Latvijas teritorijā sadalīta trijos posmos, no kuriem pirmie divi – 330kV elektropārvades kabeļu līnijas izbūve Rīgā un 110kV elektropārvades līniju pārbūve posmā Grobiņa – Ventspils, pastiprinot ar 330kV līniju – jau ir realizēti iepriekš. Darbi pie elektrolīnijas trešā posma būvniecības tika uzsākti 2017. gada vasarā.
“Kurzemes loka” 110 kV elektropārvades līniju pārbūve posmā Ventspils – Tume – Imanta, pastiprinot ar 330 kV līniju” savieno 330 kV apakšstaciju “Ventspils”, Ventspilī, Robežu ielā 38 un 330 kV apakšstaciju “Imanta”, Rīgā, Kleistu ielā 25, šķērsojot Ventspils pilsētas, Ventspils, Dundagas, Talsu, Kandavas, Tukuma, Engures, Babītes novadu, Jūrmalas un Rīgas pilsētas teritorijas. Pārbūves rezultātā elektrolīnijas novietojums pamatā saglabājās esošo elektropārvades līniju trases robežās.
Ar jauno 330kV līnijas loka noslēgšanu ir būtiski uzlabots elektroapgādes drošums kā ikdienas situācijā, tā vētru gadījumā, novērsta līdz šim iztrūkstošā jauda Kurzeme, tādējādi palielinot arī jaunu pieslēgumu iespējamību.
Projekta ietvaros ir veikti ievērojami ieguldījumi apakšstacijās – Talsu, Dundagas, Kandavas, Valdemārpils un Priedaines apakšstacijās tika veikta pilna 110kV sadalnes pārbūve, nojaucot veco un uzbūvējot visu pilnībā no jauna, savukārt Tumes, Tukuma, Dzintaru, Slokas un Ķemeru 110 kV apakšstacijās tika palielināta caurlaides spēja – nomainīts pievienojumu shēmojums, kopnes, mērmaiņi u.c. Tāpat ir izbūvēts jauns 110kV sadales punkts – Ķemeru parks, kā arī jauna 330kV sadalne Tumē, uzstādot arī 330/110kV 125MVA autotransformatoru un 120MVAr šunta reaktoru, kā arī paplašināta 330kV apakšstacija “Imanta” Rīgā.