Gatavošanas knifiņi 0
Praksē esmu pārliecinājusies, ka, pieliekot mazliet par daudz kukurūzas cietes, nevar sabojāt ēdienu, kā tas ir ar miltiem un kartupeļu cieti, kad masa kļūst gluma un garšo pēc klīstera. Ja masu vajag sabiezināt gatavošanas procesā, labāk izvēlēties graudaugu cieti, bet, ja ēdiens jau noņemts no uguns, labāk izmantot sakņaugu cieti. Kartupeļu cieti mērcē, ķīselī u.c. var sagaršot, kukurūzas cieti – gandrīz nemaz, bet milti vienmēr atstāj mazliet līmīgu un miltainu piegaršu.
Vēl maza atšķirība lietošanā: kukurūzas ciete vairāk piemērota mērcēm, kas veidotas uz ūdens bāzes, kā arī buljona, vīna un sojas–etiķa (ķīniešu) mērcēm. Miltus un kartupeļu cieti izvēlas, ja jāsabiezina treknas saldā krējuma un sviesta mērces.
Ja mājās nav receptē norādītās cietes, to var veiksmīgi aizvietot ar citu, tikai jāņem vērā iepriekš minētais par temperatūras režīmu, pārdozēšanu un garšu.
SVARĪGI
Uz produktu iepakojuma var būt rakstīts, ka sastāvam pievienota modificēta ciete. Tai nav nekā kopīga ar ģenētiski modificētiem augiem. Ķīmijā modificēts nozīmē – pārveidots, šajā gadījumā ar temperatūras un spiediena starpniecību ir pārveidota cietes molekulu struktūra. Šāda ciete sabiezinot nepadara ēdienu līmīgu.
UZZIŅA
Nepareizs ir uzskats, ka kukurūzas ciete ir vājāka, tāpēc ēdienam jāpieliek vairāk nekā kartupeļu ciete. Patiesībā tai tikai vajadzīga augstāka temperatūra (virs +60 °C), lai cietes graudi varētu uzņemt maksimāli daudz šķidruma.
Cenas
• Kartupeļu ciete maksā vidēji 0,65–0,80 eiro par 400 g iepakojumu.
• Kukurūzas ciete – 1,40 eiro par 200 g iepakojumu.
• Tapiokas ciete – 3,50 eiro par 500 g.