Cilvēki saka – “agrāk bija labāk”. Kurš vecums cilvēka dzīvē ir vislabākais? 3
Nikita Lavigins, “Skola & Ģimene”, AS “Latvijas Mediji”
Aptaujas autors ir Nikita Lavigins, kurš šoruden turpina mācības Jēkabpils Valsts ģimnāzijā, nu jau 11. klasē.
Par jautājumu, ko uzdeva vienaudžiem, Nikita spriež tā: “Visi dzirdējuši, ka cilvēki saka – “agrāk bija labāk”. Tajā pašā laikā šķiet, ka visi bērnudārznieki grib ātrāk kļūt par skolēniem, skolēni – par studentiem, un studenti – pēc iespējas ātrāk sākt strādāt. Nolēmu iztaujāt savus bijušos klasesbiedrus, ar kuriem mācījos līdz 9. klasei, un noskaidrot, kurš dzīves posms, viņuprāt, ir pats labākais. No sarunām sapratu, ka pusaudžiem patīk savs vecums. Pats arī piekrītu šim viedoklim. Iespējams, arī vecākiem cilvēkiem, kas uzskata, ka “agrāk bija labāk”, vienkārši sirdij tuvākais ir tieši pusaudžu vai jaunības laiks. Tieši tāpēc viņi idealizē agrākos laikus.”
Pusaudzim ir pat pārāk daudz brīvības
Ralfs Bite (17)
Pusaudzim būt ir forši, salīdzinoši maz atbildības, bet brīvība diezgan liela. Varbūt reizēm pat pārāk daudz brīvības, kas arī var kaitēt. Nepareiza brīvības izmantošana nenāk par labu. Pieaugušo dzīve nākotnē būs daudz grūtāka, ja nebūsi apdomīgs un gudrs tagad. Jāsaprot, ka tikai ar savu gribasspēku un centību šodien varēsi sarūpēt labu un priecīgu dzīvi vēlāk.
Es visiem pusaudžiem ieteiktu attīstīt sevi un darīt to, kas vajadzīgs, ja vēlies labu un devīgu nākotni. Tieši pusaudžu vecumā visi ceļi ir atvērti. Tikai tu pats vari noteikt, kāds cilvēks būsi. Vēlāk sāksies darbs, rutīna, un savu dzīvi nevarēs mainīt tik viegli kā iepriekš.
Dzīvojam krāsaini
Artūrs Kiseļevskis (17)
Ātrums, reakcija, atmiņa tiek pilnīgi attīstīta tieši pusaudža gados. Šajā laikā jaunieši ir ļoti ziņkārīgi un gatavi uzņemties vairāk izaicinājumu, padarot dzīvi interesantāku un piepildot to ar piedzīvojumiem un atmiņām. Šo dzīves periodu jaunieši, visticamāk, atcerēsies visu tālāko mūžu.
Kad mainies tu, mainās visa pasaule. Tā kā pusaudža gados cilvēki mainās visātrāk un visradikālāk, tiem ir iespēja apskatīt pasauli no visām perspektīvām un skatpunktiem. Pusaudža gados cilvēki uztver emocijas stiprāk un spilgtāk, padarot pat ikdienišķus notikumus par atkārtošanas vērtiem. Protams, pusaudži izjūt arī daudz negatīvu emociju, bet tieši tas nozīmē dzīvot krāsaini – dzīvot ar acīm vaļā.
Cilvēkam ir pilnīga brīvība izvēlēties savu dzīves ceļu. Ja tas nav pilnībā iespējams, var vismaz doties pareizajā virzienā, lai piepildītu savus mērķus.
Tik daudz ko gribas pamēģināt
Viktorija Graubiņa (17)
Pusaudža vecums man jau kopš bērnības asociējas ar kaut ko traku, pārdrošu, piedzīvojumiem pilnu un atmiņā paliekošu, tāpēc tagad, kad manā dzīvē ir pienākuši šie gadi, cenšos tos pavadīt tā, lai justos labi un jautri. Mums ir dots tik daudz iespēju, tik daudz variantu un iespējamo scenāriju turpmākai dzīvei, ka reizēm nožēloju, ka man ir tikai divas rokas un ka naktīs jāpaguļ, jo nevaru paspēt pamēģināt un izdarīt visu.
Gribu pamudināt visus savus vienaudžus ieraudzīt plašāku pasauli sev apkārt un izmantot visas iespējas, kamēr tas iespējams! Jaunībā ir visvairāk fiziskā spēka un izturības, tāpēc nevienam pusaudzim nav pietiekami laba attaisnojuma, lai neizdzīvotu savu jaunību uz visiem 100 procentiem!