Kurš putniņš agri ceļas, agri visus izjoko! Kā prezidents izjokoja tautu 1. aprīļa rītā? 0
Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs 1. aprīļa rītā izraisīja smaidu sociālajos tīklos ar negaidītu un asprātīgu ierakstu savā Facebook kontā.
“Aizgulējos, netieku uz @TV3zinas 900 sekundēm, no sirds atvainojos,” lasāms ierakstā uz koši sarkana fona.
Prezidenta ieraksts ātri vien ieguva vairāk nekā 2 tūkstošus reakciju.
Sabiedrība komentāros ātri vien saprata prezidenta nodomu – tas ir 1. aprīļa joks, nevis reāla kavēšanās. Kā komentārā raksta viens no “Facebook” lietotājiem: “Sākas!!! Aprilllll!”
Intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes”, uz kuru prezidents tomēr ieradās, valsts pirmā persona skaidroja, ka dažreiz politiķi pieņem lēmumus, domājot “ko tad tu mums padarīsi”, taču apziņa, ka arī vēlētāji reāli var īstenot savas likumdošanas iniciatīvas tiesības, liktu politiķiem atbildīgāk pieiet “vienam otram jautājumam”.
Prezidents gan uzsvēra, ka ne šis, ne citi instrumenti nav brīnumnūjiņa, kas spētu atjaunot tautas uzticēšanos valsts varai. Lai to varētu sekmīgi izdarīt, ir jāsper ļoti daudz mazu solīšu, un tautas nobalsošanas kārtības atvieglošana Rinkēviča skatījumā ir tikai viens no tādiem.
“Mums ir daudz, daudz kompleksāka un samilzušāka šī problēma, bet to var risināt tikai soli pa solim ar likumu grozīšanu, ar lēmumu pieņemšanu, kas ir saprotami, ar lēmumu skaidrošanu saprotamā veidā, ar kaut kādu tiešām reakciju uz nejēdzībām. Ir ļoti daudz mazu soļu, kas jāsper, bet diemžēl tā plaisa ir liela, un diemžēl tā nemazinās,” vērtēja valsts pirmā persona.
Vaicāts, vai pieļauj, ka diskusiju rezultātā varētu vēl ievērojamāk samazināt sākotnēji savācamo parakstu slieksni, lai atvieglotu iespēju panākt, ka parakstu vākšanas procesā vairāk iesaistītās valsts, Rinkēvičs atbildēja apstiprinoši, uzsverot, ka tas ir diskusiju jautājums.
Jau ziņojām, ka Valsts prezidents aicinājis Saeimu veikt grozījumus likumā par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu, rosinot no 10% līdz 5% samazināt sākotnēji pašiem iniciatoriem savācamo parakstu skaitu tautas nobalsošanu ierosināšanai par likumdošanas iniciatīvām, savukārt 10% parakstu sliekšņa sasniegšanai rosinot noteikt lielāku valsts līdzdalību.