Foto: Zane Bitere/LETA

Kurš pirmais pasludinās pandēmijas beigas – Pavļuts, Kariņš vai Vitenbergs? 119

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests. Pasaki, ko tu attēlā ieraudzīji pirmo, un atklāj savas visslēptākās vēlmes
Lasīt citas ziņas

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par”) uzskata, ka šobrīd jau varot just zināmu sacensību par to, kurš pirmais pasludinās kovida pandēmiju par beigušos un ierosinās atcelt pilnīgi visus drošības pasākumus. “Veselības ministrijas ieskatā lēmumi par epidemioloģiskās drošības pasākumu būtiskiem atvieglojumiem ir jāpieņem pēc tam, kad būs nepārprotami skaidrs, ka ļaunākais omikrona vilnī būs aiz muguras, ka pīķis ir pārvarēts,” sacīja Pavļuts.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) vakar pēc valdības sēdes solīja, ka “valdība cer šī mēneša laikā izstrādāt un pieņemt izejas stratēģiju no Covid-19 drošības pasākumiem, izsverot visus plusus un mīnusus, kā mums vajadzētu tālāk rīkoties īpaši šajos mainīgajos apstākļos, kad izplatās ļoti lipīgs vīrusa variants”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet Jaunā konservatīvā partija (JKP) jau nākusi klajā ar konkrētiem priekšlikumiem Covid-19 ierobežošanas un pārvaldības politikas maiņai. Pirmkārt, esot nepieciešams mainīt Covid-19 sertifikātu izmantošanu dažādos pasākumos Latvijā.

“Viena no sertifikātu sistēmas pamatfunkcijām bija inficēšanās ierobežošana. Jaunākie dati apliecina, ka Covid-19 sertifikāti šo funkciju vairs nepilda tādā veidā, kā tas sākotnēji bija iecerēts un kā tas darbojās pie iepriekšējo vīrusa celmu izplatības.

Vienlaikus mēs redzam, ka pietiekami liela sabiedrības daļa ir vakcinējusies vai pār­slimojusi Covid-19, līdz ar to slodze uz slimnīcām ir ievērojami mazāka. Vakcinācijas aptvere nodarbināto vidū jau kopš pagājušā gada decembra vidus pārsniedz 90%. Tā kā ir sasniegta pietiekami augsta vakcinācijas aptvere strādājošo vidū, sertifikātu izmantošanā iekšzemē būtu jāvirzās uz vienu režīmu, atvieglojot saimniecisko slogu iedzīvotājiem un uzņēmējiem,” tā lēmusi JKP valde.

Par ierobežojumu atcelšanu ir arī ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, kurš pārstāv Nacionālo apvienību: “Lai būtu skaidrība par darba organizāciju pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas, ir pēdējais brīdis veikt korekcijas uzņēmējdarbības regulējumā, atcelt ierobežojumus un pieņemt šī brīža apstākļiem atbilstošus noteikumus.”

Vitenbergs uzskata, ka divu pandēmijas gadu laikā gan sabiedrība, gan uzņēmēji esot iemācījušies respektēt un sadzīvot ar vīrusu, tādēļ ir jāļauj visiem uzņēmējiem sniegt savus pakalpojumus, atbrīvojot no līdz šim uzliktā papildu sloga epidemioloģisko risku ierobežošanai.

Reklāma
Reklāma

Mīkstinās karantīnas noteikumus

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP) vakar Ministru kabineta sēdē panāca, ka valdības protokollēmumā tika iekļauti divi uzdevumi Valsts kancelejas direktora Jāņa Citskovska vadītajai operatīvās vadības grupai (OVG). Tai nedēļas laikā kopā ar ekspertiem būs jāatrod risinājums, lai skolās visai klasei nebūtu jādodas karantīnā pēc kontaktēšanās ar inficētu personu. Ministre kā piemēru ņēmusi Beļģiju, kur skolēni dodas karantīnā, ja vienā klasē ir 25% inficētu skolēnu.

Otrs uzdevums OVG grupai, kurš jāatrisina nedēļas laikā, ir atvieglot prasību, ka vairs nav jānostiprina laboratorijā skolā veikts tests, kura rezultāts ir pozitīvs. Tas nepieciešams, lai atslogotu laboratorijas. Ja ātrais antigēnu tests ir pozitīvs, tad pastāv diezgan liela ticamība, ka arī laboratorijā veiktais PCR tests būs ar tieši tādu pašu rezultātu.

Muižniece norādīja, ka paliek neatbildēts jautājums arī par to, kādā veidā pārslimojis cilvēks iegūst sertifikātu. Patlaban ministrija un skolas saņemot daudz sūdzību no skolēniem un vecākiem, kuri ir neizpratnē, ko darīt, piemēram, tam bērnam, kurš ir saņēmis pirmo vakcīnas devu, saslimis ar kovidu, bet ilgo rindu dēļ šis fakts nav laboratoriski apstiprināts. Lai skolēns varētu apmeklēt dažādu interešu ievirzes pro­grammas, viņam ir nepieciešams Covid-19 sertifikāts. Arī šajā jautājumā OVG jāvieš skaidrība nedēļas laikā.

Atslogo ģimenes ārstu darbu

Valdība vakar, grozot noteikumus, atslogoja ģimenes ārstu darbu, lai vieglāk pie viņiem varētu tikt akūti un hroniski slimie pacienti. Proti, ģimenes ārsta praksei ļauts nesniegt pakalpojumus, kas valdības ieskatā nav kritiski, piemēram, nosūtījumus darbspējas ekspertīzes komisijai, autovadītāju medicīniskās izziņas, ieroču nēsāšanas un uzglabāšanas atļaujas, kā arī neveikt Covid-19 kontaktpersonu medicīnisko novērošanu.

Patlaban spēkā esošais regulējums paredz, ka ārkārtējās situācijas laikā iepriekš noteiktais invaliditātes termiņš automātiski tiek pagarināts uz sešiem mēnešiem, saglabājot iepriekš noteikto invaliditātes grupu, kā arī visas sociālās garantijas. Savukārt autovadītājiem nepieciešamās medicīniskās izziņas, ieroču nēsāšanas un uzglabāšanas atļaujas iedzīvotāji var saņemt arī, piemēram, veselības centros.

Ģimenes ārstiem vairs nebūs medicīniski jānovēro kontaktpersonas. Cilvēkam, kurš ir kontaktējies ar kovida slimnieku, pašam ir nepieciešamības gadījumā jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.