Foto: Zerbor/SHUTTERSTOCK

Vai sociālās aprūpes darbinieki var atteikt izkurināt krāsni? 0

“Man ir 85 gadi. Dēls nedzīvo ar mani, bet atbrauc nedēļas nogalēs. Pagastā sociālās aprūpes darbinieki teica, ka man nepienākas nekāda veida aprūpe, jo neesmu uz gultas guloša. Man tikai vajadzīgs, lai darbdienās kāds cilvēks atnāk palīgā izkurināt krāsni. Vai tiešām sociālās aprūpes darbinieki var atteikt šādu palīdzību?” neizpratnē jautā Janīna Dekšāres pagatsā.

Reklāma
Reklāma

Jāvērtē pašvaldībai

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Labklājības ministrijas Metodiskās vadības un kontroles departamenta vecākā eksperte Inese Veinberga atgādina, ka atbilstīgi Latvijā izveidotajai sociālās drošības sistēmai sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu piešķiršanas jautājumi ir pašvaldību kompetencē.

Pienākums gādāt par nepieciešamo atbalstu noteikts likumā Par pašvaldībām un Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā. Tas jāuzņemas pašvaldībai, kur ir personas (ģimenes) deklarētā dzīvesvieta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sociālie pakalpojumi, to skaitā aprūpe mājās sociālā dienesta darbiniekiem jānodrošina, ņemot vērā speciālistu veiktu personas individuālo vajadzību un resursu novērtējumu.

Ja klientam ir būtiski ierobežotas pašaprūpes spējas, bet iespējams nodrošināt visu nepieciešamo atbalstu viņa dzīvesvietā, viņam piedāvā aprūpes mājās pakalpojumu un atbilstīgi plāno arī visas darbības, kurās klientam nepieciešama palīdzība, kā arī aprēķina aprūpes mājās pakalpojuma apjomu.

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 8. pants nosaka – klienta vai viņa apgādnieka pienākums ir samaksāt par saņemtajiem sociālajiem pakalpojumiem. Ja klients nespēj samaksāt pats, finansēšanā jāiesaistās apgādniekam.

Savukārt, ja klients vai viņa apgādnieks nespēj samaksāt par sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas pakalpojumu, pakalpojuma izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

Pašvaldības uzdevums ir sniegt arī materiālu atbalstu trūcīgām, maznodrošinātām un krīzes situācijā nonākušām ģimenēm (personām), lai nodrošinātu to pamatvajadzības.

Krāsni kurinās

Viļānu novada pašvaldības Sociālā dienesta sociālā darbiniece Dekšāres pagastā Mārīte Caune skaidro – Janīnas kundze sākotnēji dienestā nebija vērsusies ar iesniegumu, ka viņai šāda palīdzība nepieciešama, turklāt to kā obligāti nodrošināmu neparedz arī nekādi dokumenti.

Taču pašvaldības Sociālā dienesta pārstāvji, rūpīgi izvērtējot visas iespējas, tomēr risinājumu esot atraduši. No šā gada 29. novembra viņai tiek nodrošināta krāsns izkurināšana divreiz dienā (gan tikai darbdienās), kuru pēc mutiskas vienošanās veic persona, kas izpilda algotus pagaidu sabiedriskos darbus.

Reklāma
Reklāma

Ja šāds pakalpojums nepieciešams arī brīvdienās, tad klientei par to būs jāmaksā pašai. Lai precizētu, uz kādiem sociālajiem pabalstiem un sociālajiem pakalpojumiem konkrētais cilvēks var pretendēt Viļānu novadā, jāvēršas Viļānu novada pašvaldības Sociālajā dienestā.

Personai ir tiesības saņemt sociālo pakalpojumu mājās tik ilgi, kamēr ar šo pakalpojumu iespējams nodrošināt cilvēka pamatvajadzības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.