Ilustratīvs foto. Foto – Shutterstock

Kurš drīkst piedalīties tiesas sēdēs? Vai varu uzaicināt līdzjutējus? 1

Vai ar lietu nesaistīti cilvēki var piedalīties tiesas sēdēs kā klausītāji? Vai es drīkstu uzaicināt uz tiesas sēdi, piemēram, kādu preses pārstāvi vai televīziju? RITA GRADE RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Vēstulē neesat minējusi, vai tā ir krimināllieta vai civillieta, tāpēc sniedzam īsu skaidrojumu abos gadījumos.

Kā notiek krimināllietās

Atbilstīgi Kriminālprocesa likumam visas krimināllietas iztiesā pārsvarā atklātā tiesas sēdē. Slēgtā tiesas sēdē iztiesā krimināllietas par noziedzīgu nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību, kā arī krimināllietas, kurās nepieciešams aizsargāt valsts vai adopcijas noslēpumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atsevišķos gadījumos ar motivētu lēmumu tiesa var noteikt slēgtu tiesas sēdi:

> krimināllietā par noziedzīgu nodarījumu, ko izdarījusi sešpadsmit gadu vecumu nesasniegusi persona vai kas izdarīts pret nepilngadīgo;

> lai neizpaustu kriminālprocesā iesaistīto personu dzīves intīmos apstākļus;

> lai aizsargātu profesionālo noslēpumu vai komercnoslēpumu;

> lai nodrošinātu kriminālprocesā iesaistīto personu aizsardzību.

Slēgtās tiesas sēdēs piedalās tikai kriminālprocesā iesaistītās personas. Publiski pasludina tiesas nolēmuma ievaddaļu un rezolutīvo daļu, neatklājot cietušo personu identificējošu informāciju, bet pēc tam slēgtā sēdē – motīvu un aprakstošo daļu. Tas nozīmē, ka preses un citu klausītāju piedalīšanās slēgtā tiesas sēdē nav iespējama.

Atklātās tiesas sēdēs klātesošo personu skaitu nosaka tiesa pēc zālē esošo vietu skaita. Apsūdzētā un cietušā tuviniekiem vai citām viņu uzaicinātām personām ir priekšrocība būt klāt krimināllietas iztiesāšanā. Citas personas, kuras nav tiesas darbinieki, sēdes laikā var veikt skaņas un attēla ierakstu, netraucējot tiesas procesu, taču tikai tad, ja to atļauj tiesa un tam piekrīt apsūdzētais, viņa aizstāvis, prokurors, cietušais un liecinieks.

Piemēram, “Aldara” mārketinga direktores slepkavības krimināllietā, kurā par šā nozieguma izdarīšanu apsūdzēts 16 gadu vecs puisis, Zemgales apgabaltiesa nolēma lietu skatīt atklātās tiesas sēdēs, taču preses pārstāvju piedalīšanās tajās netika pieļauta. Tiesa šajā sakarā ņēma vērā apsūdzētā advokāta un likumiskās pārstāves (mātes) lūgumu. Aizstāvis savu lūgumu pamatoja ar to, ka jaunietis nozieguma izdarīšanas brīdī nebija pilngadīgs, kā arī ar nepieciešamību aizstāvēt cilvēka tiesības uz neiejaukšanos personiskajā dzīvē. Advokāts sacīja, ka izvirzītā apsūdzība ir smaga, bet līdz tiesai masu informācijas līdzekļos izskanējusī informācija liecinot, ka “viss ir skaidrs par šo lietu”. Aizstāvis lūdza tiesu nepieļaut arī skatītāju piedalīšanos, taču cietušais lūdza atļaut piedalīties ģimenes locekļiem, radiniekiem un draugiem. Tāpēc tiesa nolēma, ka sēdes tomēr būs atklātas, bet žurnālistiem tiesas zāle bija jāatstāj.

Reklāma
Reklāma

Tieslietu ministrijas rīcībā diemžēl nav statistikas datu, cik bieži tiesu praksē ir šādi gadījumi.

UZZIŅA

Tiesas sēžu zālē neielaiž personu, kura ir jaunāka par 14 gadiem, ja vien tā nav iesaistīta kriminālprocesā, piemēram, ir cietušais vai liecinieks.

Kā notiek civillietās

Civilprocesa likums paredz, ka civillietas izskata atklātās sēdēs, izņemot lietas par:

> bērna izcelšanās noteikšanu;

> adopcijas apstiprināšanu un atcelšanu;

> laulības šķiršanu vai neesamību;

> personas rīcībspējas ierobežošanu garīgu vai citu veselības traucējumu dēļ;

> pagaidu aizgādnības nodibināšanu;

> nākotnes pilnvarnieka tiesību apturēšanu;

> bērna prettiesisku pārvietošanu pāri robežai uz ārvalsti vai aizturēšanu ārvalstī, kā arī pāri robežai uz Latviju vai aizturēšanu Latvijā;

> aizgādības un saskarsmes tiesībām;

> pagaidu aizsardzību pret vardarbību.

Slēgtā tiesas sēdē piedalās lietas dalībnieki, bet, ja nepieciešams, – arī eksperti un tulki. Ja neviens lietas dalībnieks neiebilst, ar tiesas sēdes priekšsēdētāja atļauju sēdē var piedalīties personas, kam to darīt ir īpašs iemesls, piemēram, lietas dalībieka laulātais.

Atklātās tiesas sēdēs kā klausītājs var piedalīties jebkura persona. Taču pēc lietas dalībnieka motivēta lūguma vai tiesas ieskata sēdi vai tās daļu var pasludināt par slēgtu:

1) ja nepieciešams aizsargāt valsts noslēpumu vai komercnoslēpumu;

2) ja nepieciešams aizsargāt personu privāto dzīvi un korespondences noslēpumu;

3) nepilngadīgo interesēs;

4) ja nepieciešams nopratināt personu, kas nav sasniegusi 15 gadu vecumu;

5) tiesas spriešanas interesēs.

Atklātās tiesas sēdēs lietas iztiesāšanas gaitu var pierakstīt vai citādi fiksēt, piemēram, diktofonā, netraucējot tiesas sēdes norisi, taču foto, kino un video aparatūras lietošana pieļaujama tikai ar tiesas atļauju, bet pirms tam tiesa noskaidro lietas dalībnieku viedokli. Arī civillietās sēžu zālē ielaižamo personu skaitu nosaka tiesa, ņemot vērā vietu skaitu. Abu pušu radiniekiem, kā arī masu informācijas līdzekļu pārstāvjiem ir priekšrocība būt klāt lietas iztiesāšanā.

UZZIŅA

>> Visās tiesas sēdēs klātesošajām personām jāuzvedas tā, lai netraucētu sēdes gaitu.

>> Personas, kuras ir jaunākas par 15 gadiem un nav lietas dalībnieki vai liecinieki, tiesas sēdē civillietā var būt klāt tikai ar tiesas atļauju.

KONSULTĒJUSI JURISTE TATJANA LUBGINA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.