Kurš diegs būs īstais: kā izvēlēties tā piemērotāko sastāvu, garumu un resnumu 1
Izvēloties diegu šūšanai, bieži vien vērā ņemam tikai tā krāsu. Taču uz spolītēm uztītie pavedieni atšķiras gan pēc šķiedru sastāva, gan garuma un resnuma. Strādājot ar piemērotu diegu, rezultāts būs kvalitatīvāks, vienalga, šujam ar rokām vai šujmašīnu.
Tas, kurš nav saistīts ar šūšanu, diez vai iedomājas par diegu daudzveidību, jo to izmantojums ir gana plašs – sporta apavu vīļu sašūšana, tējas maisiņu stiprinājumi, automašīnu gaisa spilvenu un arī… ložu drošu vestu šūšana. Un kur nu vēl desmitiem dažādu pavedienu veidu, ko izmanto rokdarbnieces! Jāņem vērā, ka nav universālu diegu visiem dzīves gadījumiem. Tie jāizvēlas konkrētam mērķim.
Rupji un smalki
Pie diegiem tiek, savērpjot divu vai triju tekstilšķiedru pavedienus. Jo vairāk pavedienu, jo diegam augstāka kvalitāte, tātad trīskārtīgais ir pārāks par divkārtīgo.
Stiprs diegs šūšanai var būt no kokvilnas, poliestera, lina, zīda, neilona vai citiem materiāliem. Izdarot izvēli, jāņem vērā, ka diega šķiedru sastāvam vajadzētu būt tādam pašam vai līdzīgam, kāds ir auduma šķiedru sastāvs. Piemēram, kokvilnas un vilnas audumus šuj pārsvarā ar kokvilnas diegiem, bet gandrīz visu veidu audumiem der universālie poliestera diegi. Gan vienus, gan otrus izmanto vīļu šūšanai ne tikai ar šujmašīnu, bet arī ar rokām.
Numuri uz spolītes rāda diega resnumu: jo mazāks numurs, jo rupjāks pavediens. Ir ļoti smalki diegi – 100. un pat 120. numura, ar kuriem šuj visplānākos audumus, piemēram, batistu un markizetu, kā arī rupji un izturīgi 10. numura diegi. Ar tiem parasti piešuj pogas vai pakaramo mētelim. Izmantojot pareiza resnuma diegu, vīles nesakrokojas, kas parasti notiek, šujot ļoti plānus audumus.
Vēl jāzina, ka, piemēram, 30. numura kokvilnas diegs var nebūt vienāda resnuma ar 30. numura poliestera diegu.