Ziema, sniegs, putenis

Gunārs Nāgels: Lai būtu mazāk lauztu kaulu, var veidot Brīvprātīgo sniega attīrītāju biedrības 15

Gunārs Nāgels, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Latvijā pirms Ziemassvētkiem uznākusi īsta ziema. Temperatūra bija nokritusi uz kādiem –20 °C, un, kad atkal tuvojās plus grādi, tad pamatīga atkala pataisīja Rīgas ielas ļoti bīstamas.

Laika apstākļi nebija ārkārtēji – tādi paši varētu būt katru ziemu. Sniegu patiešām nevar noķert gaisā, bet vai nav iespējams labāk tikt ar to galā tad, kad ir nokritis? Un vai patiešām ietves bija labāk tīrītas padomju laikā?

CITI ŠOBRĪD LASA

Par ietvēm ir tā, ka ēkas apsaimniekotājs ir atbildīgs par ietvju tīrīšanu. Ir skaidrs, ka dažādiem saimniekiem ir dažādas attiecības. Dažām ēkām ir tik tīras ietves, ka ir prieks staigāt gar tām, bet nākamai ēkai ir ledus upe priekšā. Sekas ir bēdīgas.

Ja kovida laikā mūsu visu atbildība ir neslimot un nesavainoties, lai neliktu papildu slodzi slimnīcām, tad neadekvāti notīrītās ietves dara savu, lai nodrošinātu salauztus kaulus un neplānotu ceļojumu uz slimnīcu.

Sniegu attīrīt, nenoliedzami, ir grūts darbs. Bet ir vēl grūtāks, ja nesāk uzreiz, kad ir snidzis, bet atļauj sniega kārtām uzkrāties. Un, kad tās sasalst, tad patiešām ir varoņdarbs ledu izkustināt.

Ja skatāmies uz šo mazliet abstraktāk, tad var teikt, ka problēma ir šāda – kaut kas notiek reti, bet aptuveni prognozējami, un, lai ar to tiktu galā, nepietiek ar līdzekļiem, kuri ir pietiekami normālos apstākļos.

Ko darīt? Vai visu gadu turēt nepieprasītos spēkus rezervē, lai tos izmantotu šajos retajos gadījumos? Vai laikus izstrādāt mobilizācijas plānu, lai vajadzīgie resursi ir pieejami tieši tad, kad notiek “krīze”?

Cik daudz ugunsdzēsēju ir vajadzīgi, lai vienlaikus dzēstu vairākus ugunsgrēkus pilsētā? Vajadzīgais skaits jau ir kaut kādi aprēķināts, bet varētu arī nepietikt, ja ir lielāks ugunsgrēks vai vairāki ugunsgrēki vienlaikus.

Kad Rīgas pils dega 2013. gadā, tad tika izteiktas bažas par kapacitāti, lai tai pašā laikā dzēstu citus ugunsgrēkus.

Meža un zāles ugunsgrēku apkarošanai Austrālijā un citās valstīs tiek mobilizēti brīvprātīgie spēki, jo profesionāliem ugunsdzēsējiem pietrūkst kapacitātes cīņai. Latvijā arī bija izplatīta brīvprātīgo tradīcija ar daudzām Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībām.

Reklāma
Reklāma

Vai nav iespējams tagad iesākt kaut ko līdzīgu – izveidot Brīvprātīgo sniegu attīrītāju biedrības, kuras aktivizētos tajos brīžos, kad sētnieki nevar vairs paši tikt galā?

Tas neliekas tik prestiži kā brīvprātīgie pažarnieki, bet praktiskās sekas būtu ļoti vērtīgas – daudz mazāk lauztu kaulu. Ir vērts padomāt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.