Foto no “Medības” arhīva

Kurpes, kas spiež, nedara laimīgu. Par medību ieroča pielāgošanas svarīgumu 1

Izšaut var jebkurš šaujamierocis, bet tā pielāgošana ir svarīga, lai šāvējam būtu patīkami šaut, lādiņš lidotu tur, kur tas tiek raidīts, un, pats galvenais, lai nepiemērota ieroča dēļ nerastos dažādi nejauki un grūti labojami ieradumi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Lasīt citas ziņas

Jau kādu laiku nodarbojoties ar šaušanas apmācību dažāda līmeņa šāvējiem – medību šaušanas disciplīnas ar lidojošiem mērķiem, apmācību laikā ir novērota kāda ļoti nopietna problēma, kas vieno visu paaudžu šāvējus. Visbiežāk šī bēda skar šaušanas sporta iesācējus, tāpat arī visu vecuma grupu medniekus, kas atbrauc uzlabot iemaņas vai iemācīties ko jaunu. Runa ir par ieroča pielāgojumu šāvējam, bet precīzāk – tā neesamību. Ja nu tie būtu vienīgi jaunie mednieki un šāvēji… Ļoti bieži tie ir mednieki ar lielu stāžu un, domājams, arī pieredzi. Lielākoties ierocis totāli neder tā īpašniekam. Tāds vienkārši nopirkts, bet citi tādu saņēmuši mantojumā. Ak vai, kādus tik brīnumus šajā sakarā nav nācies redzēt un dzirdēt!

Daži piemēri:
– ierocis sit pa pirkstiem un vaigu, bet tas esot tādēļ, ka samērā jauna bise;
– šāviena brīdī ieroci ievērojami met uz augšu, jo patronas esot ņipras;
– lai konstatētu, vai bise der, pietiekot aizvērt acis, iemest plecā un paskatīties, kur stobri tēmē;
– pēc īsas šaušanas zila roka pleca rajonā – tas tādēļ, ka nemākot ieplecot (piebilde – pat šaujot no pleca).

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ierocis konsekventi slīd ārā no rokām, sit pa plecu, traumē seju, pirkstus vai augšdelmu, šauj ar nobīdi – pārāk augstu, pārāk zemu, laides pēda mēdz ķerties aiz drēbēm, sagādā problēmas to ātri un ērti ieplecot vai arī šāviena brīdī ieroci met uz augšu, tad ir vērts pārliecināties, vai tas vispār der. Parasti pie vainas ir ieroča laide, bet ne vienmēr.

Nereti cilvēki jauc pielāgošanas problēmas ar ieroča ieplecošanas defektiem, kas radušies nezināšanas, slikta pielāgojuma un arī treniņa trūkuma dēļ. Pat vislabāk pielāgotais ierocis nedos augstu rezultātu, ja tā īpašnieks nav pietiekami pieradinājis savu ķermeni, muskuļu atmiņu, redzi un reakciju bises lietošanai. Treniņus mājās ar nepielādēta ieroča plecošanu un šautuvē ar reālu šaušanu neaizvieto nekas.

Nav nekāda attaisnojuma doties medībās ar ieroci, bet bez mākas to adekvāti lietot! Tam ir domātas šautuves, kur bez kautrēšanās jāprasa padoms un palīdzība, tāpat turp jābrauc vismaz pāris reizes gadā, lai uzturētu prasmes.

Nokārtots medību šaušanas eksāmens ir tas pats, kas svaigi iegūta vadītāja apliecība – būtībā dokuments, kas ļauj oficiāli sākt mācīties braukt pa īstam.

Tāpat jāatgādina, ka ir ļoti viegli kļūdīties ar svešu, bet šķietami labi pielāgotu gludo, ja to pacilā un iepleco mājas apstākļos, pie draugiem, veikalā, utenī utt. Trūkumus pat nepamanīs. Tas it īpaši attiecas uz gadījumiem, kad jāiegādājas sev jauns ierocis. Dažkārt arī pārdesmit šāvieni neko īsti neatklās. Atkārtojam – drošākais veids, kā pārbaudīt ieroci, ir izmēģinājumi šautuvē kopā ar kādu, kas orientējas laides izgatavošanas un pielāgošanas īpatnībās, kā arī var palīdzēt ar padomiem šaušanas tehnikā.

JAUNA IEROČA IZVĒLE

Pusautomātiskā bise, divstobrene (stobri izvietoti horizontāli) vai bok tipa bise (stobri izvietoti vertikāli) – izvēle lai paliek pircēja ziņā. Var tikai aplūkot šo dažādo šaujamieroču priekšrocības un mīnusus.
Konstrukcijas īpatnību dēļ parastā divstobrene ir visneērtākā šaušanai, kā arī bieži grūtāk pielāgojama. Šiem ieročiem trāpījuma punkts mēdz atrasties augstāk par to, kur šāvējs skatās, citiem vārdiem sakot, tiks aizšauts pāri mērķim, vajadzēs pielāgoties. Horizontāli novietotie stobri ievērojami aizsedz skatu zem ieroča, kas traucē ātri saskatīt zemākus mērķus un augstu pāri galvai lidojošus, sevišķi tos, kas kustas pretī. Šie ieroči parasti ir vieglāki par bok tipa bisēm, kas būtu labi mainīgajiem medību apstākļiem, tomēr der paturēt prātā, ka smagāku ieroci var labāk sajust un precīzāk kustēties, apstrādājot lidojošu vai skrienošu mērķi, tāpat smags ierocis vairāk absorbē šāviena radīto triecienu. Divstobrenēm pastobres mēdz būt īsas un nelielas, kas pasliktina satvērienu, bet, šaujot karstā laikā, var apdedzināt pirkstus, ja šaut nāksies intensīvāk. Daudzi izvēlēsies šādu ieroci tieši tā klasiskā izskata un tradīciju dēļ, bet sporta šaušanā divstobrenes praktiski vairs nelieto. Par labu divstobrenei jāsaka, ka tās konstrukcija ir vienkārša un ļoti daudzi ražotāji joprojām piedāvā klasiskās skaistules, sak, skaistām fazānu medībām īpašos apstākļos.

Reklāma
Reklāma

Pusautomātiskā bise ir labs un universāls variants medībām, sniedz vairāk nekā divu šāvienu priekšrocību, var lietot arī sporta šaušanā, ir pieejams daudz dažādu marku/modeļu, netrūkst tehnisku uzlabojumu konstrukcijā, bet ir savi mīnusi.

Šeit būtiskākie:
– relatīvi mazāka drošība – var aizmirsties patrona patrontelpā, nav iespējams ieroci atvāzt, var kļūdīties, to izlādējot;
– neērtības – ierocis būs jānēsā ar augšup vai lejup pavērstu stobru un aizslēgu vaļā, kā arī pieklājīgi būtu aiz sevis neatstāt tukšās patronu čaulītes, tātad vajadzēs tās speciāli uzlasīt, beidzot šaušanu;
– grūtāk tīrāms ierocis;
– izslēga gājiens – ierocim būs tendence kustēties starp šāvieniem, ko izraisa aizslēga kustība pretēji šaušanas virzienam (šajā sakarā ir ieviesti daudzi uzlabojumi);
– citas konstrukcijas īpatnības – iespējami sarežģītāki bojājumi un strēgstošas patronas, kam nedaudz deformēta čaulīte, daudziem modeļiem smaguma centrs nobīdīts pārāk tālu uz aizmuguri.

Bok tipa bises ir kļuvušas par neaizstājamu sabiedroto gan medniekiem, gan sportistiem, un tās uzskatāmas par universālu variantu. Pieejami ļoti dažādu izmēru, konstrukcijas, modifikācijas iespēju, svara un izskata modeļi. Cenu amplitūda milzīga – katrai gaumei un maciņa biezumam. Šie ieroči apvieno maksimāli iespējamu konstrukcijas vienkāršību ar šaušanas komfortu un precizitāti, drošību, pārredzamību un iespējām tos pielāgot katram šāvējam. Vienīgais man zināmais trūkums attiecībā pret pusautomātu ir divu patronu ierobežojums.

Ir jau vēl pumpja tipa bises. Lai neņem ļaunā īpašnieki, bet pagaidām to par nopietnu medību vai sporta ieroci grūti uzskatīt. Protams, ir cilvēki, kas iemanījušies veikli ar tām apieties, tomēr lai nu paliek citai diskusijai. Tomēr vispārīgos vilcienos tālāk teiktais visai precīzi attiecas arī uz šiem ieročiem.

Pieņemsim, ka gludā veids ir noskatīts, iegādes atļauja iegūta, aptuvenais cenas diapazons izvēlēts un mājās seifs gaida savu jauno iemītnieku. Ko tālāk? Tālāk viss ir lielā mērā atkarīgs no tā, kāda ražotāja ierocis tas ir un vai to kāds piedāvā vietējā tirgū. Līdztekus cenai, izskatam un papildaprīkojumam ir vērts painteresēties par attiecīgā ražotāja pārstāvi Latvijā. Ja tāda nav, tad nebūs sarežģīti ievest ieroci ar kāda vietējā ieroču tirgotāja starpniecību, bet nepatīkamu pārsteigumu var sagādāt ķeza ar tehniskām problēmām, kas mēdz piemeklēt katra ražotāja ieročus, pat visdārgākos. Ja attiecīgais ražotājs nav pārstāvēts uz vietas, tad problēmu risināšana var ieilgt, izmaksāt dārgāk, t. sk. garantijas periodā.
Ideālā gadījumā ieroča pārdevējam vajadzētu piedāvāt jauno ieroci pasūtīt jau pircējam individuāli pielāgotu.

Šāds serviss pieejams dārgākiem, parasti sporta un premiuma klases ieročiem. Te mazliet jāuzmanās, jo veikt mērījumus un pareizu pasūtījumu nevarēs gluži kurš katrs mājas apstākļos. Ja to var atļauties, ieteiktu šādu iespēju izmantot, jo attiecīgās klases gludo pērk ilgam laikam, cena nav maza un nav vērts ietaupīt uz pielāgošanas rēķina. Tas parasti tiek veikts uz vietas, pie ražotāja vai arī norādīta speciālista, kas nebūs sastopams Latvijā. Standarta un budžeta klases ieročiem šāds serviss nav pieejams vispār, tādēļ vajadzēs izvēlēties no esošā klāsta.
Kalibrs, stobru garums, tēmēšanas grauds, maināmi vai ārēji čoki, ventilācija starp stobriem, sliedes tips un tās platums, aizslēga kārbas un to mehānismi, ežektoru darbība, kā arī citi aspekti ir būtiski, izvēloties jaunu ieroci. Šajā procesā noteikti nevajadzētu steigties, tomēr tas lai paliek citam rakstam.
Uzmanība ir jāpievērš niansei, kas ir svarīgāka par visām tehniskajām lietām, proti, krīt vai nekrīt. Katrs mēs esam atšķirīgi: auguma, roku, pirkstu, kakla garums, tāpat arī plaukstu un plecu izmērs, pat vaigu un kopējā sejas forma, acu novietojums.

Laides garums

Nebūs pārspīlēts, sakot, ka laide ir būtiskākais elements, kas nosaka, vai ierocis derēs un būs ērti lietojams. Standarta laides izmēri un parametri atšķiras starp ražotājiem, pat to nācijām un ražošanas gadiem, tomēr pastāv arī zināmi standarti. Pirmais kritiski svarīgais parametrs ir laides garums jeb, precīzāk, tā saucamais nospiediena garums, kas nosaka, vai ieroci varēs ātri un ērti iecelt plecā, šaut precīzi. Nospiediena garums tiek mērīts no sprūda mēlītes līdz laides kapes centram. Standarta laides bieži ir īsākas par vidēji nepieciešamo; tas tādēļ, ka tehniski vienkāršāk un lētāk ir laidi pagarināt, nevis īsināt.

Lai sākotnēji pārliecinātos par garuma atbilstību, var veikt dažas vienkāršas darbības:
– saliekt vadošās rokas elkoni 90 grādos un novietot ieroci ar laidi elkonī. Vislabāk, ja rādītājpirksts gulēs uz mēlītes ar augšējo spilventiņu vai locītavu (kas tuvāk nagam). Ja rādītāja pirksts neaizsniedz sprūda mēlīti, tad laide var izrādīties par garu. Ja pirksts uz mēlītes atrodas pāri minētajai locītavai, tad laide, visticamāk, ir pārāk īsa. Šādu mērījumu var veikt patstāvīgi, bez citu palīdzības, bet paņēmiens nav uzskatāms par pilnīgi pietiekamu, lai noteiktu laides garuma atbilstību;
– pārbaudīt attālumu starp degunu un vadošās rokas īkšķi, kad bise ieplecota un vaigs pareizi novietots uz laides muguriņas. Starp īkšķi un degunu jābūt 2,5 līdz 4 cm vai vienkārši vismaz divu pirkstu atstatumam. Ja atstatums ir mazāks, tad laide uzskatāma par īsu. Nāksies piedzīvot sitienus pa plecu, seju un degunu, norautus šāvienus, nevajadzīgu stobru kustību uz augšu šāviena brīdī. Lietojot optisko tēmēkli, tas var savainot pieri un acis. Ja atstatums ir pārāk liels, šādu ieroci būs neērti lietot, grūti ieplecot, tas ķersies aiz drēbēm, liksies ļoti smags un nevajadzīgi nogurs rokas. Šādai pārbaudei būs vajadzīga otras personas palīdzība;
– ja iespējams, veikt testa šaušanu šautuvē, kas var palīdzēt atklāt laides garuma un citas problēmas. Šaušanu var veikt uz stāvošu mērķi, kurā skaidri atzīmēts viens vai vairāki punkti, kuros tēmēt. Ieteiktu sākt ar relatīvi maza lādiņa skrošu patronām: 24 – 28 g. Ja šaušanas laikā problēmas nav novērojamas, var pāriet pie lielāka lādiņa patronām vai arī izšaut vairākas lodes, ja to ir paredzēts darīt ar noskatīto ieroci. Protams, ka pretsitiens, šaujot ar medību lodēm vai lielāka lādiņa skrošu patronām, būs jūtami lielāks, tomēr ierocim nebūtu jāsit pleci, rokas, seja utt. Šī testa laikā var pievērst uzmanību arī citiem ieroča aspektiem – skrošu izkliedei dažādos attālumos, ežektoru/ekstraktoru darbībai, sprūda mēlītes nospiediena svaram u. c.

Visbeidzot, izšaut ap 50 patronām uz šķīvīšiem, izvēloties iespējami vienkāršus lidojumus, lai vairāk uzmanības pievērstu stājai un pareizai ieplecošanai. Ja ieroci ir grūti ieplecot īsā laikā, tad ļoti iespējams, ka tā atkal ir nepiemērotas laides vaina. Ļoti ieteicama speciālista klātbūtne, kas norādīs, kā pareizi veikt testa šaušanu, un apkopos rezultātus, palīdzēs ar problēmu identificēšanu. Vislabāk to būtu darīt kopā ar cilvēku, kas palīdzēs ar ieroča pielāgošanu, jo tā sanāks ietaupīt laiku un līdzekļus.

Ja izrādās, ka laide ir nedaudz par īsu, tad šī bēda ir novēršama samērā vienkārši un lēti. Eksistē dažādu veidu pagarināšanas iespējas. Daudzi ieroču ražotāji piedāvā pasūtīt vai pat iekļauj komplektā biezākus un plānākus kapes amortizatorus. Nereti mazliet biezāks amortizators izrādās pietiekams, lai pagarinātu laidi līdz vajadzīgajam izmēram. Šādus amortizatorus piedāvā arī citi ieroču aksesuāru ražotāji. Amortizatora maiņa ir vienkārša, neprasa īpašas zināšanas. Ieteiktu izvairīties no pārāk mīkstiem, jo tiem ir tendence ķerties aiz drēbēm.

Ja ar amortizatora maiņu vien nepietiek, tad jāķeras pie sarežģītākiem risinājumiem, kur būs nepieciešama laides meistara palīdzība. Izplatīts paņēmiens ir ievietot starplikas starp laides kapi un amortizatoru. Tās mēdz izgatavot no tāda paša vai līdzīga koka kā laidei, kombinēt divkrāsu koka plāksnes, kas piešķir laidei interesantu izskatu, tāpat tiek lietots korķis un sintētiski materiāli. Gaumes jautājums. Interesants risinājums ir izdrukāt laides pagarinājumu uz 3D printera no cieta plastikāta. Šādam pagarinājumam jau sākotnēji iespējams paredzēt stiprinājuma skrūvju vai atsvaru tehnoloģiskos caurumus.

Ja laide ir pārāk gara, tad vienīgais, ko var mēģināt darīt pašrocīgi, – uzstādīt plānāku amortizatoru. Te gan jāņem vērā būtiska nianse. Plānāks amortizators ir paredzēts ieroča lietošanai ziemā, kad šāvējs valkā biezāku apģērbu. Ja plānāku amortizatoru vairs nebūs iespējams uzstādīt, tad tomēr vajadzēs īsināt laides koka daļu. Koka daļas īsināšana jāveic ārkārtīgi uzmanīgi, pa mazam solim, jo ir ļoti viegli noņemt par daudz. Pagarinot vai īsinot laidi, nedrīkst aizmirst par kopējo ieroča svaru, bet īpaši izsvarojumu. Par to runāsim tālāk.

Laides muguriņa

Laides muguriņa, tās augstums, forma un leņķis tiešā veidā ietekmē šaušanas precizitāti un komfortu. Ja šis laides elements nebūs piemērots, šāviena trāpījumi būs pārāk augstu, zemu vai pat uz sāniem. Jaunajiem medniekiem un šaušanas iesācējiem ieteicams izvēlēties ieroci ar regulējamu muguriņu. Šāda opcija izmaksās nedaudz dārgāk, bet nākotnē samazinās izmaksas, pārveidojot laidi pie meistara. Regulēšanas iespējas ļauj to pacelt vai nolaist, mainīt sagāzuma leņķi, tāpat pabīdīt uz sāniem. Iegādājoties ieroci ar šādu opciju, obligāti jāveic vienkāršs tests – muguriņa jāie-
stata tās maksimāli zemākajā pozīcijā un tā, lai tās sāni precīzi sakristu ar laides sāniem. Pēc tam, vairākas reizes ieplecojot ieroci, jāpārliecinās, ka tēmēšanas sliede nav redzama vai, kā to sauc šāvēji, aizvērta sliede.

Atgādinām, ka, veicot šo testu, ierocis jāiepleco pilnībā, ar vaigu stingri uz muguriņas. Ja redzams ir vienīgi tēmēšanas grauds vai arī nekas nav redzams, tad viss kārtībā. Muguriņu varēs pacelt līdz vajadzīgajam augstumam un to nostiprināt. Ja muguriņas zemākajā pozīcijā ir redzama tēmēšanas sliede visā tās garumā (atvērta sliede) kaut nedaudz, tad var gadīties, ka muguriņa ir pārāk augsta. Arī šo pārbaudi ieteicams veikt kāda pieredzējuša speciālista vai pārdevēja klātbūtnē, ja nav vēl labi izstrādātas plecošanas iemaņas.

Ja muguriņa būs pārāk augsta, tad to nāksies slīpēt vai mainīt, kas nereti izrādās neiespējami, kā arī bojās ieroča kopējo izskatu.

Pēc šīs pārbaudes jāpaceļ muguriņa līdz maksimālajam augstumam un jāpārliecinās, ka tagad ir labi redzama visa sliede un grauds. Šāda muguriņas pozīcija noteikti būs pārāk augsta, bet par to nav jāsatraucas, jo tas tiek veikts vienīgi tādēļ, lai pārbaudītu muguriņas maksimāli iespējamo augstumu un tā pietiekamību. 
Tālāk var mēģināt iestādīt muguriņu vajadzīgajā augstumā. Šaušanai ar skrotīm uz kustīgu mērķi (šķīvīši, putni, arī mazi dzīvnieki) ieteiktu regulēt muguriņu tā, lai sliede būtu nedaudz atvērta – perspektīvā sliede redzama apmēram 2 līdz 3 mm augstumā, bet ne vairāk. Šādi tiek nodrošināta laba redzamība apkārt ierocim, tas šaus precīzi arī uz prom lidojošiem mērķiem, kā arī nodrošinās ļoti labu ieroča izjūtu un ļaus izmantot perifērās redzes priekšrocības.

Citiem vārdiem sakot, būs viegli uztvert stobra pozīciju attiecībā pret mērķi. Vienkāršs paņēmiens, kā noteikt, vai muguriņa ir pareizā augstumā un sliede redzama tieši tik, cik vajag: uzlikt divu eiro monētu uz tēmēšanas sliedes tur, kur tā ir vistuvāk aizslēga kārbai. Ieplecojot ieroci, monētai būtu jānosedz sliede, bet tēmēšanas graudam jābūt redzamam pilnībā.

Tiem, kas savu gludo izmantos šaušanai ar optiskajiem tēmēkļiem un lodi, lieti noderēs iespēja pieregulēt muguriņas augstumu pret optiku.

Ķermeņa uzbūves vai sejas formas dēļ var nākties bīdīt regulējamo laides muguriņu arī uz sāniem. Jāuzsver, ka bīdīt muguriņu uz sāniem vajadzētu vien nedaudz un tikai sejas virzienā, tādēļ ka, bīdot to prom no sejas, starp laidi un muguriņas apakšējo malu veidosies asa kante, kas sāpīgi sitīs pa seju šāviena brīdī. Tas rada sliktu ieradumu nepiespiest vaigu laidei, no kura vēlāk atbrīvoties ir ļoti grūti.

Ieroči, kam nav regulējama laides muguriņa, jāvērtē ļoti rūpīgi, pievēršot uzmanību visiem laides parametriem, bet it īpaši muguriņas augstumam. Precīzi atbilstoša laide ir reti sastopama parādība. Tomēr arī šādām 
laidēm ir savi modifikācijas un pielāgošanas paņēmieni. Vienkāršākais un labākais no tiem – ļaut meistaram izzāģēt un uztaisīt regulējamu muguriņu. Papildu koks nebūs nepieciešams, arī ieroča izskats netiks kropļots. Gadījumā, kad muguriņa ir nedaudz par zemu (šāvējs neredz tēmēšanas sliedi un/vai graudu, bet skatās aizslēga kārbā vai aizslēga svirā), var lietot silikona uzliku, kas stingri piegulēs laides muguriņai, kā arī mīkstinās sitienu pa vaigu.

Laides kakls un rokturis

Laides kakls parasti īpašu uzmanību neprasa, ja vien tas netraucē plaukstai un pirkstiem vai nav kādas speciālas formas un ar izteiktu liekumu uz sāniem no ieroča garenass. Turpretī rokturis (saukts arī par pistoles kātu), kas ir laides kakla turpinājums, ir ļoti nozīmīgs, bieži nepietiekami novērtēts laides elements. Būtiski ir četri tā parametri – apkārtmērs (resnums), leņķis attiecībā pret ieroča stobriem un laides muguriņu, satvēriena ērtums un drošums, kā arī tā garums.

Pārāk resns vai tievs rokturis būs neērts, traucēs stingri noturēt ieroci vadošās rokas plaukstā, būs neērti šaut mērķos zem un augstu virs šāvēja. Var rasties tendence rokturim slīdēt pa plaukstu šāviena brīdī. Ja rokturim gaļas ir par daudz, tad var lūgt meistaram to pieslīpēt un vairāk pielāgot šāvēja plaukstai. Tievu rokturi pieaudzēt būs grūtāk, noteikti jāvēršas pie speciālista. Labāk izvēlēties ieroci ar atbilstošu šo laides elementu.

Roktura leņķis standarta laidēm visbiežāk ir ļoti līdzīgs – tāds, kas nodrošina ērtu satvērienu dažāda izmēra plaukstām. Tas ir arī gaumes jautājums. Nepareizs leņķis var būt neērts un traucējošs. Ļoti lielu plaukstu īpašniekiem, kā arī sporta šāvējiem parasti patīk taisnāks roktura leņķis attiecībā pret stobriem un muguriņu. Medību ierocim tas nav nepieciešams, lai netraucētu mainīgajos šaušanas apstākļos. Uzskatu par anahronismu laides bez izteiktiem rokturiem vai tā dēvētās angļu tipa laides, kurām kakls ir arī rokturis. Šāds brīnums sastopams vecākām divstobrenēm un labāk lai paliek kā kolekcijas vērtība.

Satvēriena ērtumu un drošumu papildus jau minētajiem faktoriem nodrošina arī roktura rūtojums vai kāda pretslīdes materiāla klātbūtne. Īpaši plaukstai un pirkstiem pēc individuāla pasūtījuma veidota laide ir ļoti ērta sportam, bet ne visai piemērota medībām. 
Pasūtot jaunu ieroci, standarta laides parasti ir tā saucamās abpusējās – derēs kreilim un labrocim, laide ir taisna, bez liekuma un bez roktura pielāgojuma noteiktai rokai. Tomēr ir ražotāji, kas rokturim izveido izcilni plaukstas tvēriena vietā, tādēļ pirms iegādes jāpārliecinās, ka rokturis atbilst vadošajai rokai vai ir abpusējs. To ir viegli konstatēt, palūkojoties uz laidi taisni no augšas. Plaukstai domātais izcilnis būs skaidri redzams.

Roktura garums ir ļoti būtisks, lai nodrošinātu labu satvērienu. Pieredze rāda, ka rokturis, kas nedaudz par garu, netraucē, bet pārāk īss var slīdēt plaukstā vai vienkārši novērst uzmanību no galvenā – šaušanas. To pārbauda, satverot rokturi, novietojot rādītājpirkstu uz sprūda mēlītes vai tās aizsargloka. Ja plaukstas apakšējā daļa un mazais pirksts pārkaras roktura apakšai, tad šis laides elements ir par īsu. Koka un plastmasas laides rokturi var vienkārši pagarināt ar īpašu šim nolūkam veidotu metāla pagarinājumu, kas arī lieliski papildina ieroča dizainu. Pagarinājumu var veidot arī no koka.

Laides pēda un pirksts

Standarta laidēm pēda un pirksts veido samērā taisnu kapKopsavilkumses leņķi pret laides muguriņu un tēmēšanas sliedi, kas derēs praktiski katram šāvējam. Leņķa izmaiņas veicamas vienīgi tad, ja ieplecota ieroča pēda vai pirksts nepiekļaujas plecam vai kapes leņķis ir neatbil-
stošs. Šis darbs jāatstāj speciālista ziņā, veicot testa šaušanu. 

Laides leņķis
Laides nobīde no ieroča garenass uz vienu vai otru sānu, tāpat kā roktura izcilnis ir pielāgojums kreiļiem vai labročiem. Šāds leņķis ietekmēs trāpījumu virzienā pa labi vai pa kreisi. Iegādājoties ieroci ar nepareizu leņķi, būs jāmaina visa laide, to novērst var izrādīties neiespējami. Īpaši izteiktu laides nobīdi mēdz veidot individuāli izgatavotām un pielāgotām laidēm.

Pastobre

Pastobres ir dažādu formu un biezuma. Svarīgākās to funkcijas no pielāgošanas viedokļa ir nodrošināt labu satvērienu otrai rokai, pasargāt plaukstu un pirkstus no karstiem ieroča stobriem. 
Pastobrei jābūt atbilstoša izmēra, tāpat kā laides rokturim, lai tā ērti iegultu šāvēja plaukstā. Normālā gadījumā šāvējs bez piedomāšanas satver pastobri aptuveni pa vidu. Ja roku nākas ļoti izstiept, tad ierocis liksies smags, roka ātri nogurs.

Satvērienam esot pārāk tuvu, veidojas nepareiza ieroča izsvarojuma un kustības sajūta. Pastobrei stingri jāfiksējas pie ieroča bez brīvkustības. 
Lietota ieroča iegāde

Lietas un sīkumi, kam jāpievērš uzmanība, iegādājoties lietotu ieroci, īpaši neatšķiras no jauna ieroča. Runa nav par gludā tehnisko stāvokli, kas, protams, ir būtisks aspekts, bet tieši par tā piemērotību pircējam. 
Iegādājoties lietotu bisi, obligāta ir testa šaušana, ideāli, ja kopā ar laides meistaru, kas palīdzēs noteikt, vai konkrēto pirkumu varēs pielāgot tā jaunajam īpašniekam. Ja pārdevējs atsaka pārbaudīt ieroci šautuvē pirms iegādes, vienkārši jādodas prom.
 


Kopsavilkums

Nolūks nav medniekus nobiedēt vai atrunāt no kāda konkrēta ieroča iegādes, bet mudinājums atcerēties, ka nav jāsamierinās ar nepiemērotu ieroci, ir jāmeklē palīdzība pie cilvēka, kas ir speciālists šajā jomā. Kurpes, kas spiež, nevienu nedara laimīgu. Lai arī cik dārgi maksātu ieroča pielāgošana, tas ir to vērts! Ja laides vai citu elementu novirze no pircējam vēlamā ir pārāk liela, tad labāk apsvērt to pilnīgu nomaiņu pret individuāli pielāgotiem.

Citi sīkumi, kas jāņem vēr

ā
Vēl jāpiebilst daži vārdi par pārējiem ieroča elementiem, kas tāpat būtiski ietekmē šaušanas ērtību un precizitāti.

SPRŪDA MĒLĪTES

nospiediena svars un brīvgājiens ir nieki, kas var atvieglot vai totāli sabojāt šaušanu. Pārāk liels nospiediena svars radīs norautus šāvienus, turpretī pārāk mazs nospiediena svars vai neesošs mēlītes brīvgājiens pieļaus netīšus šāvienus nevēlamā brīdī. Ir ieroči, kuri mēdz iekost rādītājpirkstā, jo starp mēlītes galu un aizsarglociņu ir nepareiza atstarpe vai forma. Tas obligāti jānovērš, jo ir ļoti nepatīkami un traucēs koncentrēties šāvienam. Divas sprūda mēlītes vienam ierocim ir novecojusi sistēma, kas, šaujot putnus un šķīvīšus, ir tikai traucējoša.
TĒMĒŠANAS SLIEDES augstums arī var ietekmēt šaušanas ērtību. Šobrīd aizvien populārāki kļūst ieroči ar augstajām sliedēm, kas uzlabo šāvēja stāju, atbrīvo kakla un pleca muskuļus, uzlabo redzamību apkārt ierocim. Neatkarīgi no sliedes tipa, ja šaušana paredzēta vienīgi ar skrotīm, tad tai jābūt nedaudz atvērtai.

TĒMĒŠANAS GRAUDAM

un tā izskatam nav nozīmes, ja bise tiks lietota putnu medībām vai šķīvīšu šaušanai, jo šāvēja redzes fokuss ar ABĀM ACĪM VAĻĀ vienmēr ir jānotur uz mērķa, nekad uz grauda. Šķīvīšu šaušanas apmācībās iesaka graudus noņemt pavisam, lai nerastos vēlme mainīt redzes fokusu no mērķa uz graudu, kā arī samazinātu šāvēja tieksmi mērīt ar acīm atstatumu starp graudu un mērķi. Tie uzskatāmi par sliktiem ieradumiem. Ir šāvēji, kam vadošā acs nesaskan ar roku, tāpat cilvēkiem ar vecumu, reizēm arī noguruma iespaidā mēdz mainīties vadošā acs. Vadošās acs problēma ir vienīgais iemesls uzstādīt padziļinātus (iestrādāti garā melnā caurulītē) optiskās šķiedras tēmēkļus vai plāksnītes tēmēšanas sliedes sānos, stobra galā. Tas palīdz aizsegt otrās acs skatu uz stobru un sliedi, saglabājot vadošās acs funkcijas vajadzīgajā pusē.

OPTISKIE TĒMĒKĻI UN KOLIMATORI

šaušanai ar skrotīm vispār nav nepieciešami un ir uzskatāmi par traucēkli. Arī tenisu var spēlēt ar acīm piestiprinātu binokli, bet vai vajag…

SPRŪDA MĒLĪTES AIZSARGLOCIŅŠ

dažiem lētākiem ieročiem mēdz traumēt šāvēja pirkstus. Šaušana nekavējoties jāpārtrauc, līdz problēma atrisināta. Plāksteri un apsēji šajā sakarā nav uzskatāmi par risinājumu.
IEROČA PLECU SIKSNU labāk stiprināt ar karabīnes tipa ātrajiem stiprinājumiem, lai, ierodoties šautuvē, tos būtu viegli un ātri noņemt. Plecu siksnas lietošana šautuvē treniņu un sacensību laikā ir aizliegta.

PLASTIKĀTA LAIDE

ir labs variants medību ierocim. Šāda laide arī ietaupīs līdzekļus, ja ir doma vēlāk pasūtīt jaunu, individuāli pielāgotu koka laidi un pastobri.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.