Krāšņās tulpes

Kuras sīpolpuķes neēd grauzēji? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

“Gribu dārzā arī kādu sīpolpuķi, bet visas tulpes noēd žurkas. Vai ir kādas sīpolpuķes, kuras viņām negaršo?” – jautā Zane Bauskā.

Siltajās ziemās grauzēji rosās visu laiku, atrod sastādītās sīpolpuķes (sevišķi tulpes) un apēd vai aizvelk uz noliktavām. Ja sīpoli vēl nav iestādīti vai ir nopirkti tikai tagad (izdevīgas atlaides!), nekas nav nokavēts. Nereti tieši paši vēlākie stādījumi sagaida pavasari vislabāk, jo tos sargā zemes sasalums.

Izvēlas negaršīgās

CITI ŠOBRĪD LASA

Ainavu arhitekte Dace Lukševica samierinājusies, ka tulpes patīk visiem, arī grauzējiem, tāpēc pati stāda un citiem iesaka stādīt žurku drošas sīpolpuķes, piemēram, fritilārijas (karaliskās, rūtainās). To specifiskā smarža, kas atgādina runča tualeti, grauzējiem netīk. Taču nedarbojas ieteikums tās stādīt gar vai ap tulpēm – tik un tā tiks smalki izlasītas.

Grauzēji noteikti neaiztiek dārza modes puķes – dekoratīvos sīpolus.

Drošāk var justies narcises, hiacintes, kolhikumi (vēlziedes), taču arī to rindas var mazliet paretināties, jo grauzēji glabātavās ievelk pat neēdamus produktus. Taču ar šīm puķēm nebūs tik traki kā ar tulpēm – paliks arī dārznieka priekam.

Grauzēji neēd, bet ievazā kā nezāli dobēs tādu sīpolpuķi kā baltstarīti (vairojas sevišķi intensīvi).

Maina dziļumu

Kamasijas, sniegpulkstenītes un mauriņā stādītie krokusiņi var justies drošāk. Arī pavasarī ziedošās scillas jeb zilsniedzītes netiks apēstas, jo vairojas ļoti ātri un laikam žurkiem sīkumi nepatīk.

Grauzēji veido alas tuvu augsnes virskārtai – tieši klasiskajā tulpju stādīšanas dziļumā. Mazāk cieš tas, kas stādīts virs un zem alām. Tāpēc nereti var novērot, ka dārzā savvaļā aizgājušās tulpes (sīpoli ļoti dziļi) ir vienīgās, kas pavasarī uzzied gadu no gada. Viens no ieteikumiem – stādīt tulpes 40–50 cm dziļumā.

Lilijas iežogo

Liliju selekcionāre, puķkope Antra Balode atzīst, ka ar grauzējiem ir posts arī liliju dobēs. Lielākais to gardums ir trompetliliju grupas sīpoli. Taču tad atradīs arī citas.

Reklāma
Reklāma

Kā iedarbīgu variantu viņa iesaka ap dobi vai siltumnīcu ierakt plāksnes (metāla lok­snes vai celtniecības sietu ar smalku acojumu, šiferi) ap metru dziļi. Daļu blīvās sētas atstāj arī virs zemes, lai postītāji netiek pāri. Darbs būs grūts, taču rezultātā šī iežogotā teritorija ir pasargāta arī no kurmjiem.

Par puķēm dārzā vajag priecāties, nevis pārpūlēties, tāpēc prātīgāk atteikties no tām, kas sagādā raizes.

Padoms!

Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga

Tulpes un lilijas pasargās to stādīšana plastmasas podos vai kastēs – jo biezākās, jo labāk. Taču jārēķinās, ka kastes būs ļoti smagas un, kad vajadzēs izrakt sīpolus, tas būs grūti. Podi ir vislabākais variants, ja jāstāda nedaudz sīpolpuķu piemājas dobē. Vēl labāki ir plastmasas spaiņi (celtniecības), kuriem izdursta caurumus. Gadās, ka sagrauž vai izēd arī šos traukus, tomēr tas ir drošāk, nekā stādīt dobē – grūst naudu negausēm tieši rīklē.

Foto: Inita Šteinberga

Veikalos nopērkamās zaļās kastītes neder, jo žurkām tās ir pa zobam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.