Kuras ir īstās klepus zāles mitram un kuras – sausam – klepum? 0
Kad piemeties klepus, daudzi gaida, ka tas pāries pats no sevis. Citi dodas uz aptieku, taču ne vienmēr iegādājas piemērotas zāles. Kā pareizi jārīkojas?
Saaukstēšanās gadījumā klepu visbiežāk izraisa vīrusi un rīkles gļotādas bojājums, taču var būt arī citi iemesli.
– Kad esam saaukstējušies, uzreiz nevajadzētu lietot temperatūru pazeminošus līdzekļus un doties uz darbu. Lai organisms spētu cīnīties ar infekciju un veidot antivielas pret vīrusiem, nepieciešama paaugstināta temperatūra. Samazināt vajadzētu tikai tad, ja tā pacēlusies virs +38 °C, – uzsver medicīnas sabiedrības “ARS” terapeite Sandra Černišova.
Ja nav saaukstēšanās simptomu, bet moka klepus, iespējams, to izraisījis telpu sausais gaiss. Izžuvusi gļotāda pastiprināti jūt jebkuru kairinājumu. Šajā gadījumā jāsteidz pirkt nevis klepus zāles, bet gan gaisa mitrinātāju.
Ja klepus ilgst jau mēnesi, jānoskaidro, kas organismā to izraisa. Viens no biežākajiem pastāvīgas problēmas cēloņiem ir kuņģa atvilnis.
Sauss vai mitrs?
Vīrusu infekcijas gadījumā klepus parasti ir sauss. Vai veidosies krēpas, atkarīgs no slimības ierosinātāja un gļotādas bojājuma dziļuma. Kopā ar tām no bronhiem tiks izvadīti mikrobi un iekaisuma procesā nolobījies epitēlijs.
– Nereti pacienti stāsta, ka, rodoties kairinājumam, speciāli cenšas klepot stiprāk, lai izdabūtu laukā gļotas, taču, ja elpceļos gļotu nav, tā ir aplama rīcība, – atzīst daktere Černišova.
Savukārt, ja veidojas krēpas, izteiktas bronhu gļotādas tūskas gadījumā, kad tie sašaurinājušies, ir grūti atklepot. Tad jācenšas šo problēmu risināt, jo, krēpām uzkrājoties bronhos, rodas labvēlīga vide elpceļos nokļuvušajiem mikrobiem un iekaisums var padziļināties.