Arī bišu mātei var būt raksturs. Eksperta padomi biteniekam – iesācējam 0
Vēlos iegādāties dažus bišu stropus, taču nezinu, kuras bites labāk izvēlēties. Ar ko bites atšķiras? Aleksandrs Madonā
Katram reģionam savas
Latvijā populārākās bišu pasugas vai rases ir Buckfast (Bakfāstas), Kaukāza kalnu pelēkās, Krainas (Karpatu) bites, Itālijas (somu itālietes). Interese ir par tā sauktās vietējās jeb Latvijas bites atjaunošanu, pie kuras pilnveidošanas vēl strādā bišu selekcionāri. “Visas bišu pasugas ir labas. Selekcionāri arvien cenšas izkopt bišu pasugu labākās īpašības un gādāt, lai tās labi vāktu medu, būtu mazāk niknas un mazāk spietotu,” skaidro biškopis Armands Gumbris.
Bišu pasugām ir nianses, kāpēc konkrētais bitenieks izvēlējies tieši tās. Izvēli nosaka gan klimatiskā specifika, gan tas, kādas pasugas mātes vairumā pavairo konkrētā reģiona lielākie māšu audzētāji. Piemēram, Latvijas Kurzemes daļā populāras ir bakfāstietes, bet Vidzemē – krainietes.
Armands Gumbris ir krainiešu fans, jo viņa drava atrodas Vidzemē, kur ziemas vienmēr bargākas un garākas nekā citviet valstī. Krainiešu spēja pielāgoties (ziemojošajām bitēm ir garāks mūžs) un labi ziemot ir tieši tas, kāpēc bitenieks tās izraudzījies.
Iesācējam biškopim nevajadzētu izvēlēties bites, kurām ir pārāk strauja attīstība – nedodot gana daudz darba, tās sāks spietot. Izvēloties bites, jāņem vērā, vai tās tiks vestas ganos, vai tām jāspēj ātri paņemt lielu nektāra daudzumu, vai jāprot pašām atrast ienesumu, kad tas ir mērens vai pat mazs.
Armands Gumbris gan uzskata, ka savas bites var atrast, tās izmēģinot. Labākās ir tās, ar kurām veidojas saderība un ir labs rezultāts.
Biteniekiem joprojām ir dažādi aplami uzskati par bišu pasugām, piemēram, ir mīts, ka bakfāstietes retāk spieto. Šo īpašību bitēs cenšas attīstīt visi selekcionāri, tomēr nav tādu bišu, kas nespieto.
Mīts ir arī Latvijas vietējo bišu niknā daba. Zvērīgi krustojumi savulaik radās, sajaucoties vietējām saimēm ar ievestajām kaukāzietēm. Taču vēsturiski niknums šai pasugai nav raksturīgs.
Pasugu ir daudz
Vizuāli pamanāmākās dažādu pasugu bišu atšķirības ir to krāsojums. Piemēram, somietes un itālietes ir dzeltenākas, bakfāstietēm ir divas izteikti dzeltenas svītras ap augumu, bet krainietes ir pelēkākas. Zinātnieki atbilstību pasugai nosaka pēc spārnu zīmējumiem, analizē ģenētiku un citus parametrus.
Buckfast
• Vienīgā cilvēku radītā pasuga, kas visu laiku tiek pilnveidota. Pavasarī bites attīstību sāk lēni, bet attīstās izlīdzināti un labi visu sezonu. Mazāk spieto.
• Apmatojumā divas dzeltenas svītras.
Rietumeiropas tumšā medus bite (Apis mellifera mellifera L.)
(vietējā bite ietilpst šajā pasugā)
• Izcila ziemošanas spēja, mērens barības patēriņš ziemojot. Negatīvākā iezīme – tieksme spietot.
• Perus sāk audzēt pavēlu, attīstās lēni, vasaras vidū ir to audzēšanas maksimums. Rudenī perus pārstāj audzēt agri.
• Vietējā bite ziemošanas periodu samērā labi iztur, ja barībā ir arī lapu izsvīduma medus.
• Apmatojuma krāsojums tumšs.
Kaukāza kalnu pelēkā bite (Apis mellifera caucasica Gorb.)
• Perus sāk audzēt agri, bet attīstība pavasarī lēna. Peru audzēšana visu sezonu mērena. Bitēm ir laupīšanās tieksme. Labi izmanto mērenu, vāju, ilgstošu ienesumu. Salīdzinoši sliktāk izmanto spēcīgu ienesumu. Bites maz spieto, slikti pieņem mātes un ziemo pavāji. Jutīgas pret izsvīdumu medu. Vajadzīga ļoti kvalitatīva ziemas barība. Miermīlīgas.
• Apmatojums pelēcīgs.
Krainas bites (Apis mellifera carnica Pollm.)
(Pazīstama arī kā Karpatu bite)
• Perus pavasarī sāk audzēt agri un to dara intensīvi, audzēšanu pamazām samazinot. Labāk izmanto agros ienesumus. Pārziemo labi. Ziemas barību tērē ekonomiski. Izturīgas pret slimībām. Miermīlīgas.
• Apmatojums pelēks.
Itālijas bites (Apis mellifera ligustica Spin.)
• Peru audzēšanu uzsāk pavēlu, bet turpmākā attīstība noris strauji. Perus audzē līdz rudenim. Spietošanas tieksme vāja, tā pāriet, sākoties ienesumam. Spēcīgu ienesumu izmanto labi, vāju – sliktāk nekā citas pasugas. Ja ienesums mazs, bites vasarā pat var ciest badu. Ir laupīšanās tieksme. Jutīgas pret lapu medus toksikozi. Ieiet ziemošanā spēcīgas, bet neekonomiski patērē barību. Bargas ziemas pārcieš slikti. Miermīlīgas.
Itālijas bites no Somijas (somu itālietes)
• Latvijā populāras ir Itālijas bites, kas ziemeļiem aklimatizētas Somijā.
• Apmatojums dzeltenīgs.
Izvēlas labas mātes
Pie tīkamākajām bitēm var tikt, iegādājoties saimi ar visu māti vai tikai māti. Kad māte būs pielaista jau esošajai saimei, aptuveni pēc mēneša varēs gaidīt iznākam bites ar jaunās pasugas pazīmēm.
Tas, kādas būs bites, atkarīgs no mātes, tādēļ tās svarīgi iegādāties no uzticama māšu audzētāja.
Selekcionāri iegādājas apaugļotas tīrasiņu mātes no ārzemju audzētājiem, kur tās tiek apsēklotas kontrolēti ar tādas pašas pasugas traniem. Latvijā no šīm mātēm bitenieki izaudzē mātes, kurām ir noteiktās īpašības un kuras lieto saimēs medus dravās.
Latvijā lielākoties jauno māšu apsēklošanās notiek nekontrolētos apstākļos – mātes raduraksti ir zināmi, izredzētie trani ir naskākie eksemplāri no tuvākās apkārtnes stropiem. Tā kā māšu audzētāji savās dravās uzmana saimju kvalitāti, arī tā sauktais tranu fons ir labs.
Daba ir daba, un dažkārt jaunajai mātei var būt slikts raksturs. Neviens māšu audzētājs nevar dot simtprocentīgu garantiju, ka saime attīstīsies, kā iecerēts. Ja iegādātā māte, šķiet, neatbilst solītajam, var vērsties pēc konsultācijas pie bišu mātes pārdevēja.
Bitenieks uzsver – kopumā bišu ģenētiskais fons ir kļuvis daudz labāks, kopš tiek dravots ar speciāli audzētām mātēm. Tādēļ labas dravā var izveidoties arī tā sauktās krūmu bites. Ja ir labi strādājošas un spēcīgas saimes, var pavairot arī tādas mātes.
Pētījumi liecina, ka optimālais laiks bišu mātes nomaiņai ir ik pēc diviem gadiem. Tās var aizstāt gan ar speciālistu, gan paša audzētām jaunajām mātēm. Ataudzētās mātes cena ir ap 20 eiro.
Lai cik labi strādātu saime, ja tā nikna, bitenieks iesaka to brāķēt, nomainīt māti. Tas gan nebūs viegli. “Mierīgas bites ir svarīgas gan tiem, kam jāapkopj daudz saimju, gat tiem, kas vēlas kopt tikai pāris stropiņu savam priekam,” uzskata Armands Gumbris. Nekāds medus daudzums neatsver to risku, ja jābaidās tuvoties dravai.
UZZIŅA
Uzskats, ka dažādām bišu pasugām atšķiras to vāktā medus garša, nav pierādījies. Agrāk, kolhozu laikos, sevišķi populāras bija kaukāzietes, jo tām ir nedaudz garāks snuķītis nekā citām bitēm, un tās bija vienīgās bites, kuras varēja apputeksnēt tolaik daudz audzēto sarkano āboliņu. Šis fakts tiešām varētu radīt specifiskāku medus garšu. Īsākie Latvijā populāro pasugu bišu snuķīši ir no 5,9 mm gari, bet kaukāziešu bišu snuķīši var būt pat 7,2 mm gari.
PADOMS
Vēlamās pasugas mātes ieteicams nomainīt rudens sākumā, kad medus noņemts un saime sāk gatavoties ziemošanai. Ienesuma laikā māšu nomaiņa samazinās medus ražu, bet agri pavasarī mātes vēl netiek audzētas, tādēļ nav nopērkamas. Pavasarī var iegādāties bišu saimi ar visu māti. Aptuvenā cena ir 10 eiro par bišu apdzīvotu rāmi.