Publicitātes foto

Kura sadzīves tehnika taupīgāka 0

Par sadzīves tehnikas taupības līmeni palīdz spriest energoefektivitātes marķējums uz preces, kurā bez elektroenerģijas patēriņa norādīta arī cita svarīga informācija, piemēram, ražotājs, trokšņa līmenis u. c. Izpētot marķējumu, vieglāk salīdzināt, piemēram, vienas un tās pašas klases dažādu ražotāju tehniku vai arī viena ražotāja atšķirīgu klašu tehniku.

Reklāma
Reklāma

 

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Ieteicamāk izvēlēties A vai B klases tehniku, bet to, kuras marķējums ir zemāks par C klasi, speciālisti pirkt neiesaka. Par sadzīves tehnikas energoefektivitāti var interesēties vietnē www.efektivi.lv, kur iespējams izpildīt jautājumu anketas un saņemt atbildes.

 

Ledusskapji

Vispirms jāpievērš uzmanība energoefektivitātes marķējumam (C, B, A un A+), jo ledusskapis ir ierīce, kas darbojas gandrīz nepārtraukti.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Lūk, kā procentuāli atšķiras trīs dažādu klašu ledusskapju elektroenerģijas patēriņš: C klase – 90%, B klase – 75%, A klase – 55% un A+ klase – 42% (jo lielāks procentu skaits, jo neekonomiskāka tehnika).

 

Der zināt, ka režīms frost free uztur ledusskapī ļoti sausu gaisu. Tādējādi neveidojas apsarmojums, bet vienlaikus tiek patērēts daudz vairāk elektroenerģijas. Izdevīgāk ir izvēlēties ledusskapjus, kuriem frost free režīms darbojas tikai saldētavā, jo šeit produktus parasti ievieto iesaiņotus.

 

Veļas mašīnas un žāvētāji

Speciālisti iesaka pirkt lielās veļas mašīnas (60×60 cm) ar maksimālo veļas ielādi 7 – 8 kilogrami. Tās ir izdevīgas, ja netīro veļu uzkrāj un mazgā retāk. Turklāt tajās var mazgāt arī guļammaisus, segas utt. A klases veļas mašīnām 6 – 7 kg veļas mazgāšanai 60 grādu temperatūrā ar centrifūgas optimālo jaudu 1000 apgriezienu minūtē elektrības patēriņš ir ap 1 kW. Ja izvēlas aug­stāku ūdens temperatūru un sarežģītāku programmu, elektrības patēriņš attiecīgi palielinās.

Ja vēlas arī veļas žāvētāju, labāk iegādāties atsevišķu ierīci. Kombinētais variants veļas mašīna + žāvētājs dzesēšanai izmanto ūdeni, tāpēc ūdens patēriņš ir krietni lielāks nekā atsevišķiem modeļiem. Arī žāvētāja ietilpība ir mazāka – veļa būs jāžāvē vairākos piegājienos, tādējādi pieaugs elektroenerģijas patēriņš.

 

Trauku mazgājamās mašīnas

Pētījumi rāda, ka šī ierīce ekonomē galvenokārt ūdens patēriņu – mazgājot trauku komplektu 12 personām ar rokām vai ar trauku mazgājamo mašīnu, ūdens patēriņa starpība ir gandrīz 50 l: mazgājot ar rokām patērē ap 60 – 80 l ūdens, ar mašīnu – 13 litrus. A klases trauku mazgājamā mašīna vienā reizē patērē 1 kW/h.

Reklāma
Reklāma

 

Trauku mazgājamās mašīnas izvēli visbiežāk nosaka tas, cik daudz brīvas vietas ir virtuvē, kas nav gluži pareizi. Kritērijam vajadzētu būt cilvēku skaitam un netīro trauku daudzumam.

 

Svarīgi arī izvēlēties mašīnu ar rotējošu izsmidzinātāju gan augšā, gan apakšā – tas mazgā efektīvāk.

 

Elektriskās plīts virsmas

Visekonomiskākās ir indukcijas plītis, kurās elektromagnētiskā enerģija tiek pārveidota siltumenerģijā. Taču šīm plītīm nepieciešami metāla trauki (diametrs ne mazāks par 20 cm) ar speciālu marķējumu, toties ēdiens ir gatavs daudz ātrāk nekā uz keramiskās virsmas. Ekonomiskas ir arī halogenās sildvirsmas, kam speciāli halogēntipa sildelementi nodrošina īpaši ātru vajadzīgās temperatūras sasniegšanu. Ēdiens tiek pagatavots daudz ātrāk, ietaupot gan laiku, gan elektroenerģiju. Stikla – keramikas sildvirsmām sildelements atrodas zem keramiskās stikla virsmas. Sildriņķi uzsilst ļoti ātri – 3 – 6 sekundēs un, strādājot noregulētā režīmā, uztur nemainīgu temperatūru. Šāda virsma patērē aptuveni 1/3 daļu no elektroenerģijas, ko plīts ar metāla virsmu. Metāla sildvirsmas nav ekonomiskas, jo elektrospirāle, kas ievietota virsmas pamatnē, un to sedzošais metāla apvalks sasilst lēni, patērējot lieku elektroenerģiju.

Nav tā, ka, izmantojot gāzes plīti, elektrība netiek tērēta vispār – to pamatīgi tērē tvaika nosūcējs. Virs elektriskās plīts tvaika nosūcēja efektivitātei jābūt ap 200 m3/h, bet virs gāzes plīts ne mazākai kā 500 m3/h.

 

 

Uzziņa

Kā ekonomēt ikdienā

* Ledusskapjiem pāris reižu mēnesī jānotīra putekļi no restēm, kas atrodas ledusskapja aizmugurē – jo vairāk putekļu, jo vairāk elektrības patērē ledusskapis. Optimālā temperatūra saldētavai ir – 18 ºC, ledusskapim +5 ºC. Pazeminot temperatūru par vienu grādu, elektroenerģijas patēriņš palielinās par aptuveni 15%.

* Veļas mašīna jāizvēlas piemērota tilpuma un klases, nevajag darbināt to pustukšu un mazgāt temperatūrā, kas augstāka par +60 ºC.

* Trauku mašīnām nevajag lietot ļoti augstu temperatūru – A klases tehnika nomazgā traukus tīrus arī 40 līdz 50 grādu temperatūrā, turklāt trauki tāpat būs sterili, jo žāvējot tiek izmantots tvaiks. Jādarbina vienmēr maksimāli pilnu ierīci.

* Elektriskajām plītīm ar parastajām keramiskajām virsmām jāizmanto trauki, kuru pamatnes diametrs ir vienāds vai lielāks par sildriņķa diametru. Pretējā gadījumā siltuma zudumi ir ļoti lieli.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.