Kur var nodot izlietotās šļirces, adatas, žiletes…? Skaidro eksperts 6
TV24 raidījumā “Uz līnijas” vairāki skatītāji interesējās par to, kur būtu jānodod medicīniskos atkritumus: “Vai kaut kur un kā tiek savāktas cukura diabēta slimnieku izlietotās mazās šļirces, mazās adatiņas un testa strēmeles? Sakrājas daudz, ir žēl tā vienkārši izmest! Kur var nodot asus priekšmetus kā šķēres, adatas, žiletes? Es personīgi tos ielieku kādā trauciņā, lai šķirojot nesavainotos.”
“Ļoti pareizi! Primāri ir jārūpējas gan par savu veselību un drošību, gan par darbinieku, kas saskaras ar atkritumu savākšanu. Atbildot uz jautājumu par šļircēm un jebkāda veida asiem priekšmetiem, tie tomēr tiek uzskatīti par bīstamiem atkritumiem. Bīstamo atkritumu apsaimniekošana ir pilnīgi savādāks process, nekā sadzīves atkritumi vai šķirotie atkritumi,” skaidroja SIA “Clean R” valdes priekšsēdētājs Valerijs Stankevičs.
Stankevičs norādīja, ka medicīniskos atkritumus, piemēram, medikamentus, kuriem beidzies derīguma termiņš vai to atlikumus, pieņem aptiekās. “Ja mēs runājam par kādām citām bīstamām vielām – garāžās un vēl kaut kur atrastās, kuras mēs nevaram identificēt, tur jāskatās internetā, mājas lapās, jo ir atsevišķi uzņēmēji, kas nodarbojas ar bīstamo atkritumu savākšanu pēc to klasifikācijas,” sacīja “Clean R” valdes priekšsēdētājs TV24 raidījumā “Uz līnijas”.
Kā liecina informācija Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) mājas lapā internetā, tad
veselības aprūpes atkritumi – atkritumi, kas veidojas ārstniecības procesā un kas var būt bioloģiski, ķīmiski vai fizikāli bīstami.
Veselības aprūpes atkritumu galveno bīstamības pakāpi nosaka to galvenā īpašība – potenciālā infekciozitāte jeb spēja izraisīt saslimšanu ar infekciju slimībām cilvēkiem un dzīvniekiem, jo tie var saturēt dzīvotspējīgus mikroorganismus vai to toksīnus. Vienlaikus jāatzīmē, ka ja veselības aprūpes atkritumu apsaimniekošana ir pareizi organizēta, un cilvēku un dzīvnieku saskare ar tiem ir novērsta, tad inficēšanās risks ir ļoti zems, informē VARAM.
Veselības aprūpes atkritumus iedala:
Vispārējie atkritumi – tie ir sadzīves tipa atkritumi, kas rodas veselības aprūpes iestādēs (virtuves atkritumi, papīrs, stikls, metāls, iesaiņojamie materiāli, pelni un citi atkritumi, kas nav bīstami cilvēka veselībai). Pasaules Veselības organizācijas (PVO) publicētie materiāli pierāda, ka vispārējie atkritumi veido vairāk nekā 80% no kopējā slimnīcās saražotā atkritumu daudzuma.
Bīstamie atkritumi, kas savukārt dalās: asie un durošie atkritumi, infekciozie atkritumi, bioloģiskie atkritumi, ķīmiskie atkritumi, farmaceitiskie atkritumi, radioaktīvie atkritumi.
Lai atdalītu dažāda veida bīstamos atkritumus no vispārējiem atkritumiem, ir nepieciešama šķirošana. Šķirošana ir medicīniskā personāla pienākums. Bīstamie atkritumi ir jāsašķiro un jāuzkrāj piemērotos iesaiņojumos jau no atkritumu rašanās brīža.
Saskaņā ar Veselības ministrijas prasībām, medicīnas iestādēm labas ārstniecības prakses nodrošināšanai, ir jābūt sertificētām. Viens no sertifikācijas prasībām ir veselības aprūpes atkritumu apsaimniekošanas organizēšana. Šīs prasības var nodrošināt divējādi – iestāde savā administratīvajā teritorijā veic infekciozo atkritumu pirmapstrādi, ja tai pieder veselības aprūpes atkritumu pārstrādes iekārta, vai veselības aprūpes atkritumu apsaimniekošana tiek uzticēta specializētam uzņēmumam, kuram ir atļauja darbībām ar bīstamajiem atkritumiem.
Savāktie bīstamie atkritumi tiek nogādāti ar šim nolūkam paredzētu specializēto transportu uz attiecīgās pašvaldības norādīto bīstamo atkritumu pārstrādes vai noglabāšanas vietu.
Kur likt?
– Bīstamo atkritumu organizācija www.bao.lv
– SIA „LAUTUS” www.lautus.lv