Kur un kā vislabāk pielikt dūmu detektoru 0
Kādā veidā un kur labāk pielikt dūmu detektorus? Dzirdēju, ka esot arī gāzes detektori. Pastāstiet arī par tiem! Kitija Ezerniece Ventspilī
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta speciālisti iesaka ideālā situācijā dūmu detektorus izvietot ikvienā telpā, kurā uzturas mājokļa iemītnieki un kurā veic kādus saimnieciskus darbus. Pati minimālākā prasība – viens ugunsgrēka autonomais detektors uz dzīvokli.
Jāieskrūvē pāris skrūvju
Ugunsgrēka autonomā detektora uzstādīšana ir ļoti vienkārša. To var paveikt jebkurš, kurš prot sienā vai griestos izurbt nelielus caurumus, ar ierīces komplektā ietilpstošajiem dībeļiem un skrūvēm piestiprināt tiem detektora korpusu.
Lietošanas instrukcijā ražotājs arī visbiežāk norāda vēlamās uzstādīšanas vietas.
Ieteicamais variants dūmu detektoru izvietošanai mājoklī:
• katrā mājvietā – vismaz divi;
• katrā guļamistabā un koplietošanas telpā, kuras savienotas ar guļamistabu;
• katrā stāvā un pagrabā.
Dūmi ceļas uz augšu, tāpēc vispiemērotākā vieta detektoram būtu guļamistabas un gaiteņa griesti netālu no guļamistabas durvīm. Ja pie griestiem detektoru nevar uzstādīt, to drīkst izvietot sienas augšdaļā – tuvu griestiem.
Tas tādēļ, lai izcēlušās ugunsnelaimes gadījumā būtu iespējams pamodināt guļošos mājokļa iemītniekus. Savukārt citās telpās izvietotie detektori lieliski noderēs, lai brīdinātu mājiniekus par konkrētā telpā notikušo aizdegšanos.
Uz skapja vai plaukta novietots dūmu detektors savas funkcijas pildīs ierobežotā apjomā, jo dūmi vispirms koncentrējas pie griestiem un tikai pēc tam sāk piepildīt telpu virzienā uz leju.
Dūmu detektorus nav ieteicams izvietot:
• slikti vēdināmās virtuvēs;
• vannasistabās;
• garāžās, kur iespējamas izplūdes gāzes;
• putekļainās telpās;
• tuvu ventilācijas sistēmām;
• skapjos un plauktos;
• telpu stūros (mirušajās zonās).
Viensētas dzīvojamajā mājā un atsevišķi izvietotās saimniecības ēkās detektoriem jānodrošina, lai to ugunsgrēka trauksmes skaņas signāls būtu dzirdams telpās, kurās pārsvarā uzturas vai guļ mājas iemītnieki.
Ar vienkāršiem, veikalā nopērkamiem detektoriem vien šo uzdevumu neatrisināt. Vislabākais būtu ierīkot automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu. Tāda gan jāpasūta specializētu ugunsdrošības aprīkojuma firmu speciālistiem.
Dūmu detektora apkope
Uzstādītā detektora tehniskā apkope ir vienkārša – nepieciešama vien savlaicīga barošanas elementa – baterijas – nomaiņa, detektoru darbības pārbaude un putekļu noslaucīšana lietošanas instrukcijā norādītajā kārtībā. Jauna baterija kalpo aptuveni divus gadus.
Detektora korpusā ir baterijas jaudas automātiskā kontrole, kura jau laikus ar skaņas signālu brīdinās par nepieciešamību nomainīt bateriju.
Laiku pa laikam detektors jāpārbauda. To dara instrukcijā noteiktajā kārtībā, visbiežāk – nospiežot kontroles (testa) pogu, pēc kā jāatskan spalgam skaņas signālam. Ja signāls skan, detektors ir darbspējīgs.
Cigareti vai kādu citu dūmu avotu pārbaudei gan nevajadzētu izmantot, jo darbspējīgs detektors, atpazīstot dūmus, turpinās dot nepārtrauktu spalgu skaņas signālu aptuveni 30 minūtes – tā konstrukcijā paredzēto brīdinošā signāla laiku. Ja tā noticis, detektoru var apklusināt, uz īsu brīdi atvienojot bateriju.
Lētākie dūmu detektoru modeļi maksā, sākot no nepilniem deviņiem eiro.
Gāzes detektori
Gāzes detektori spēj noteikt dabasgāzes vai sašķidrinātās naftas gāzes noplūdi telpā. Ierīču cena – sākot no 27 eiro.
Taču jāzina, kāds gāzes veids tiek izmantots. Ja dabasgāze (tās galvenā sastāvdaļa ir metāns, vieglāks par gaisu), kas izplūstot ceļas uz augšu, detektors jānovieto aptuveni 30 cm no griestiem netālu no ierīces, kur tiek lietota gāze.
Ja sašķidrinātā gāze (propāna un butāna maisījums, abas smagākas par gaisu), detektors jānovieto aptuveni 30 cm no grīdas. Šī gāze izplūstot virzās uz leju.
Lietderīgi izmantot arī tvana gāzes detektoru, kas maksā, sākot no 16 eiro. Arī šo ierīci uzstāda pie sienas nedaudz virs grīdas, jo tvana gāze (oglekļa monoksīds) ir smagāka par gaisu.