Kur un kā meklēt sēnes. 10 vērtīgu padomu sēņu medniekiem 11
Kā atrast sēnes? Patiesībā tas ir ļoti grūts jautājums, jo ikvienam sēņotājam ir savas iecienītas sēņošanas metodes un vietas. Vieni pieraksta un katru gadu dodas pa “pārbaudītu” ceļu. Citi gaida miglu, trešie meklē sēnes zem lapām un zariem. Tomēr starp daudzajām sēņu meklēšanas metodēm ir vairāki pārbaudīti noteikumi.
Piedāvājam 10 padomus, kas padarīs sēņu meklēšanu efektīvāku un būtiski uzlabos tavas sēņotāja prasmes.
1. Pirmais, kas jāzina pirms doties uz mežu pēc sēnēm, ir tas, kādas sēnes aug tieši tajā laikā un pats galvenais, kur tādas sēnes meklēt. Piemēram, ja rudens ir lietains, sēnes jāmeklē sausās, augstākās vietās (klajumos, mežmalā, tālāk no kokiem). Savukārt tad, ja rudens ir sauss un silts – viss ir otrādi. Šajā gadījumā sēnes slēpjas koku ēnā, zem egļu zariem, biezā zālē un citās vietās, kur mitrums saglabājas ilgstošu laiku.
2. Uz mežu ir jādodas pirms saullēkta, lai debesu spīdeklis būtu mūsu palīgs, nevis ienaidnieks. Pie slīpiem saules stariem sēnes ir vairāk pamanāmas cilvēka acij. Un centies izvēlēties tādu maršrutu, lai saule tevi neapžilbinātu. Citādi tu riskē palaist garām daudz guvuma.
3. Pa mežu ir jāstaigā nesteidzoties, uzmanīgi skatoties uz visām pusēm un zem kājām. Sēnēm raksturīgu vietu ir daudz, un pat pats parastākais egles zars var slēpt zem sevis skaistu sēni. Tāpēc vislabāk apbruņoties ar nolauztu sausu nūju un izlūkot visas vietas, kur, iespējams, var augt sēnes.
4. Atrodot vienu sēni, nesteidzies uzreiz priecīgi traukties tālāk. Labāk apstājies un vēl uzmanīgāk apskati apkārtni. Jo ļoti daudzas sēnes aug grupās un pat veselās kolonijās. Un, iespējams, tev paveiksies un blakus atradīsi vēl desmitiem brīnišķīgu sēņu.
5. Kā vākt sēnes? Tas ir ļoti svarīgs jautājums, jo nekādā gadījumā nedrīkst kaitēt micēlijam. Ja visu izdara pareizi, nākamajā gadā sēne atkal izaugs. Cilvēkus, kas izrauj sēnes ar saknēm, dēvē par “sēņu malu medniekiem” un “kaitniekiem”. Pareizākais sēņu vākšanas veids ir rūpīgi nogriezt sēni iespējami zemāk, lai kātiņa atlikums nepūtu un nekaitētu micēlijam.
6. Atradi sēni? Nesteidzies to aiztikt. Ieskaties, varbūt tā ir vēl tikai aizmetņa stadijā. Ja tā, nevajag to nogriezt. Labums no mazas sēnītes ir niecīgs. Arī sēņu grozs ar tā palīdzību pilnāks nekļūs. Bet pēc pāris dienām tu vari atgriezties, un tad būs pavisam cita lieta. Pa to laiku sēne būs paaugusies un nebūs kauns to likt grozā kopā ar pārējām.
7. Atradi sēni un nevari noteikt, vai tā ir ēdama? Šādās situācijās cilvēki nenogriež atradumu, bet atstāj mežā. Protams, kāpēc likt groziņā sēni, kas var izrādīties indīga? Taču daudz ļaužu, īpaši jaunieši, pret dabu attiecas ar necieņu un, atrodot nepazīstamu sēni, vienkārši to samīda. Tā darīt nevajag. Jo sēne patiešām var izrādīties ēdama. Vienkārši tu nezini tās šķirni. Bet atnāks cits, zinošāks sēņotājs un, ja sēne izrādīsies ēdama, nogriezīs to un liks groziņā.
8. Sēņotājam ir ne tikai jāuzmanās, lai nesavāktu indīgas vai vēl nenobriedušas sēnītes. Uzmanība jāpievērš arī vecām, pāraugušām un sažuvušām sēnēm. Tajās ātri uzkrājas cilvēka organismam indīgas un bīstamas vielas. Šo iemeslu dēļ zinoši cilvēki visas savāktās sēnes ātri apstrādā (iesāla, marinē, žāvē). Vēlams to izdarīt 12-24 stundu laikā.
9. Pirms liec sēni groziņā, attīri to no gružiem, skujām, lapām un zemes. Turklāt trauslākas sēnes, piemēram, bērzlapes un gailenes, labāk salikt atsevišķi no lielākām un smagākām sēnēm. Tā tu varēsi aiznest mājās visu savākto, saglabājot sēņu ārējo skaistumu. Ieteicams likt sēnes groziņā ar cepurītēm uz leju.
10. Visbeidzot parunāsim par grozu. Par to nevar kalpot parasts maisiņš vai slēgts spainis. Vislabāk izmantot pītu grozu, lai nodrošinātu gaisa pieplūdi. Citādi tavas sēnes var sabojāties, ja ilgstoši staigāsi pa mežu.
Un vēl pāris padomu! Nepieredzējušiem sēņotājiem ieteicams ņemt uz mežu kompasu. Meži mūsu valstī ir lieli, un ir viegli tajos apmaldīties. Tāpēc, ieejot mežā, parūpējies par atpakaļceļu. Atceries vietas un visus orientierus (ezerus, kokus ar īpašām pazīmēm, purvus).