Kur un kā mācīties pieaugušajiem? 0
Līdz pat nākamā gada 31. martam Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Informācijas centrā katram ieinteresētam pieaugušajam būs iespējams bez maksas saņemt individuāli izstrādātu mācību plānu izglītības pilnveidošanai.
Konsultants darbojas Eiropas Komisijas finansiāli atbalstīta projekta “Eiropas programmas īstenošana pieaugušo izglītības jomā” ietvaros.
Projekta vadītāja Ingrīda Muraškovska ir pārliecināta, ka lielākā daļa cilvēku ir gatavi mācīties, jo saprot, ka izglītības turpināšana nepieciešama veiksmīgai karjeras attīstībai. Taču bieži vien pietrūkst izpratnes par to, ko, kur un kā mācīties, tāpat arī – līdzekļu, laika, un ir grūtības orientēties plašajā mācību piedāvājumā.
I. Muraškovska atzīst, ka konsultācija visnoderīgākā varētu būt tiem, kuriem ir zemas pamatprasmes un nav pat vidējās izglītības. Tajā pašā laikā – konsultācijas pieejamas visiem un “apmeklētājus nešķiro”.
Šādi var gūt daudz jaunas, noderīgas informācijas. Piemēram, daudzi nezina, ka arī vidusskolu iespējams pabeigt tālmācībā. Tā kādam jaunam vīrietim, kurš strādā un nodibinājis ģimeni, bet savulaik nav ieguvis vidējo izglītību, ieteikts vidusskolu pabeigt Jelgavas neklātienes vidusskolā, kas piedāvā iespēju bez maksas mācīties tālmācībā. Konsultācijas par tālāko izglītošanos var noderēt gan tiem, kuri palikuši bez darba, gan tiem, kuri strādā, tomēr vēlas mainīt savu nodarbošanos vai meklē profesionālās izaugsmes iespējas. Piemēram, uz konsultāciju atnāca sieviete, kurai ir psihologa izglītība, bet kura vēlētos iegūt bakalaura grādu personāla vadībā. Konsultācijā viņai izskaidrots, ka, iespējams, daļu šajā studiju programmā apgūstamā mācību satura viņa jau apguvusi iepriekšējās studijās un veicot darba pienākumus, tāpēc studiju programma nebūtu jāapgūst pilnībā, kas arī izmaksātu mazāk. Iespējams, ka pietiek ar tālākizglītības kursiem vai arī racionālāk būtu iegūt maģistra grādu personāla vadībā. Konsultēta arī sieviete, kurai ir tikai vidusskolas izglītība un kura strādā Centrāltirgū par pārdevēju, bet vēlas labākus darba apstākļus un lielāku algu. Pēc sarunas viņa nolēmusi reģistrēties kā bezdarbniece, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu un varētu apgūt pavāra profesiju bezdarbniekiem paredzētā bezmaksas mācību programmā.
I. Muraškovska atzīst, ka bezdarbniekiem bez maksas mācīties ir lielākas iespējas nekā nodarbinātām personām. Tomēr ik pa laikam tiek īstenoti projekti, kuros bez maksas vai ar nelielu personisko līdzfinansējumu iespējams mācīties arī nodarbinātajiem.
Piemēram, tagad mazo uzņēmumu un mikrouzņēmumu darbiniekiem iespējams apgūt informācijas tehnoloģiju lietošanu, piemēram, mārketingā, kā arī citās uzņēmumu darbības jomās. Nodarbinātiem cilvēkiem ir arī iespējas strādāt brīvprātīgo darbu, kura laikā iespējams apgūt jaunas prasmes.
Konsultācijām var pieteikties pa tālruni 67047869 vai rakstot pa e-pastu [email protected] vai [email protected]. I. Muraškovska uzsver, ka konsultants gatavs doties ārpus Rīgas, ja vien veidotos vismaz desmit cilvēku liela grupa.
Fakti
Nodarbinātiem pieaugušajiem joprojām iespējams mācīties, maksājot tikai 20% mācību maksas, iesaistoties NVA īstenotajā projektā, kurā viņiem izsniedz kuponu profesionālai pilnveidei vai neformālu mūžizglītības projektu apguvei.
Paredzams, ka tuvākajos mēnešos kuponu izsniegšanu atsāks.
Dažām iedzīvotāju grupām – vismaz divu bērnu vecākiem, invalīdiem, trūcīgajiem, personām pirmspensijas vecumā – iespējams mācīties bez maksas.