Viesītes pagasta “Kalna Dambrānu” saimniece Iveta Tīrumniece kopā ar gotiņu Riku. Rikas mūža devums ir jau 144 tonnas piena, kas to ierindo šībrīža ražīgāko Latvijas gotiņu topa augšgalā. Gotiņa arī joprojām ik dienu dod aptuveni 70 litrus.
Viesītes pagasta “Kalna Dambrānu” saimniece Iveta Tīrumniece kopā ar gotiņu Riku. Rikas mūža devums ir jau 144 tonnas piena, kas to ierindo šībrīža ražīgāko Latvijas gotiņu topa augšgalā. Gotiņa arī joprojām ik dienu dod aptuveni 70 litrus.
Foto no Ivetas Tīrumnieces arhīva

Kur tek piena upes? Latvijas ražīgākā gotiņa mitinās Viesītes pagastā 0

Uldis Graudiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Latvijā patlaban 83 ganāmpulkos ir 321 gotiņa ar mūža izslaukumu virs 100 tonnām piena.

Svarīgi rūpēties par telītēm

Rekordiste ir Viesītes pagasta “Kalna Dambrānu” saimnieces Ivetas Tīrumnieces ganāmpulka 2010. gada septembrī dzimusī Holšteinfrīzes melnraibās šķirnes gotiņa Rika, kas šā gada aprīļa beigās bija devusi 144,2 tonnas piena, ziņo Lauksaimniecības datu centrs.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Rika ir mūsu pašu ganāmpulkā audzēta Holšteinfrīzes melnraibās tīršķirnes telīte un vēlāk gotiņa, kas arī patlaban ik dienu dod aptuveni 70 litrus piena. Mēs darbojamies ar iepriekš nosauktās vienas šķirnes gotiņām un ļoti rūpīgi aprūpējam telītes, kas ir viens no vissvarīgākajiem nosacījumiem augsta izslaukuma iegūšanā.

Formula augstražīgas gotiņas izaudzēšanā ir vienkārša – sabalansēta lopbarība un komforts.

Mūsu ganāmpulkā ir arī augsts vidējais izslaukums – patlaban 12 909 kg piena,” tā Latvijas patlaban ražīgāko gotiņu un savu ganāmpulku raksturo I. Tīrumniece.

Viņa arī piebilst, ka Riku šajā gadā nesēklos un brāķēs. “Kalna Dambrānu” ganāmpulkā ir telītes ar ļoti augstu izslaukuma potenciālu, tāpēc piena govis, kad tām rodas veselības problēmas, parasti brāķē.

Rikai šis ir pēdējais gads.

Bebru pagastā – divas pirmrindnieces

Lauksaimniecības datu centrs ziņo, ka absolūtā Latvijas rekordiste līdz šim ir Jeru pagasta Alda Kļaviņa z/s “Ceriņi” Holšteinas sarkanraibās šķirnes gotiņa Zvārta, kas sava mūža laikā deva 155 231 kg piena. Zvārta jau kādu laiku ganās debesu pļavās.

Savukārt Rika ir rekordiste arī pēc mūža laikā ražotā olbaltumvielu daudzuma – tās ir 4,14 tonnas.

Savukārt visvairāk tauku ir saražojusi Dzelzavas pagasta z/s “Mazdzērbi” saimnieces Edītes Bergvaldes ganāmpulka 2012. gada 12. decembrī dzimusī gotiņa Pojene, kas savās astoņās laktācijās devusi 4,93 tonnas tauku.

Otra visražīgākā gotiņa ir Purnove. Tā dzimusi 2010. gada 5. decembrī Bebru pagasta Sprukuļu ģimenei piederošajai SIA “Vecsiljāni” ganāmpulkā un sava mūža laikā devusi 124,33 tonnas piena. Trešā visražīgākā – Made – arī dzīvo Bebru pagastā Ulda Krievāra z/s “Pilslejas”. Made ir dzimusi 2011. gada 28. jūnijā un sava mūža laikā devusi 117,94 tonnas piena.

TOP 20 – arī brūnaļas

Latvijas 20 patlaban dzīvo un mūža ražīgāko gotiņu topā ir 16 Holšteinas melnraibās šķirnes piena devējas un pa divām Holšteinas sarkanraibās un Latvijas brūnās šķirnes gotiņām – 2014. gada janvārī dzimusī Himalaja (13. vieta topā, mūža izslaukums 111,73 tonnas piena, saimnieks ir LLU mācību un pētniecības saimniecība “Vecauce”) un Skotija (16. vieta, 107,33 tonnas piena, saimniece ir Lubes pagasta z/s “Vītoliņi” īpašniece Inese Šmala-Šmāliņa).

Reklāma
Reklāma

Hošteinas melnraibās šķirnes gotiņas jau pirmajā laktācijā sasniedzot 97% no iespējami lielākā izslaukuma, bet otrajā laktācijā izslaukums sasniedz maksimāli iespējamo. Savukārt sarkano šķirņu gotiņas visvairāk piena devušas trešajā ceturtajā laktācijā, tomēr saistībā ar Holšteinas melnraibās šķirnes asiņu piejaukumu patlaban tas notiekot agrāk.

“Holšteinas melnraibajai šķirnei ir ģenētiski iepro­grammēts dot daudz piena, nedomājot par veselību un pēcnācējiem. Savukārt sarkano šķirņu gotiņas varētu mazināt izslaukumu, ja tām nedotu pietiekami daudz lopbarības vai būtu kāda cita nelabvēlīga ietekme, tomēr gotiņas saglabātu veselību. Tās ir izturīgākas,” teic Latvijas Šķirnes dzīvnieku audzētāju biedrības ciltsdarba eksperts Māris Līdaks.

Vērtējot naudas ieguldījumu piena gotiņu audzēšanā, viņš teic, ka izmaksas teles audzēšanai no dzimšanas līdz atnešanās brīdim ir 1000–1200 eiro.

Ja ir labs izslaukums (9000 kg piena melnraibo šķirņu gotiņām un 8000 kg sarkano šķirņu gotiņām), tad gotiņas jau pirmās laktācijas laikā ieguldīto naudu atpelna. Saimniecībām gan šie rādītāji atšķiroties. “Ir ļoti svarīgi, lai govs dotu daudz piena iespējami ilgāk, tā mazinot izmaksas. Ir arī jāņem vērā, ka ik gadu ir jāatjauno aptuveni viena trešdaļa ganāmpulka,” vairākus svarīgus piena lopkopības principus atklāj M. Līdaks.

SAISTĪTIE RAKSTI