Trešdaļa nezina, kā rīkoties 16
Pat tad, ja trauksmes sirēna ir sadzirdēta, 35% iedzīvotāju nav ne jausmas, ko darīt tālāk, liecina “SKDS” veiktā aptauja. 5% slēptos pagrabā vai bumbu patversmē, 0,3% atbildējuši, ka jāuztraucas. Pareizo rīcību zināja 60% aptaujāto.
M. Baltmanis cer, ka 1 154 612 eksemplāros izdotais buklets uzlabos ļaužu informētību. Puse no miljona jau nogādāta uz visām Latvijas pašvaldībām un izvietota cilvēkiem pieejamās vietās. Aktīvākie informatīvā materiāli izplatītāji esot Ceļu satiksmes un drošības direkcija.
Informatīvā materiāla izveidošanu iedvesmojuši lietuvieši. Saeimas deputātu rokās nonācis Lietuvas izdevums simts lappušu biezumā – kā rīkoties kara gadījumā. Latvieši noprieda, kurš tad lasīs tik biezu grāmatu, un savu izveidoja desmit lappušu formātā. Par terorisma, “zaļo cilvēciņu” vai kara gadījumiem tajā tomēr – ne vārda.
– Apdraudējumi kara situāciju ir pilnīgi identiski civilajiem – ēku sagruvums, elektrības piegādes traucējumi, evakuācija u. c., – skaidro VUGD pārstāvis.
Un ko darīt, ja dzirdams trauksmes sirēnas signāls?
“Ieslēdz radio vai televizoru, lai saņemtu informāciju par notikušo un turpmāko rīcību,” informē buklets, nosaucot visas noderīgās radio un TV programmas. Papildus var sekot informācijai arī VUGD, Valsts policijas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības “Twitter” sociālajā tīklā.