Kur saņemt palīdzību traumas vai pēkšņas saslimšanas gadījumā 0
Traumu vai pēkšņas saslimšanas gadījumā bērni un pieaugušie palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos.
• Gadījumos, kad apdraudēta veselība, palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas. Pirms došanās ieteicams ar to sazināties, lai noskaidrotu par palīdzības saņemšanas iespējām, jo ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kas pieņem pacientus ar aizdomām par kaula lūzumu, savukārt citās var vērsties, ja gūti ķermeņa apdegumi vai ir grieztas brūces utt.
• Kad trauma vai pēkšņa veselības problēma apdraud dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt pa ārkārtas tālruni 113.
• Svētku dienās un brīvdienās visu diennakti medicīniskus padomus vienkāršos gadījumos bez maksas sniedz pa Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.
• Medicīnisku konsultāciju ģimenes ārsta kompetences ietvaros Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās sniedz dežūrārsti. Pacienta iemaksas neveic no tām atbrīvotās iedzīvotāju grupas – bērni līdz 18 gadiem, grūtnieces, I grupas invalīdi, politiski represētās personas u.c. Pārējiem par vizīti jāmaksā 1,42 eiro. Dežūrārstu darba grafiks ir pieejams Nacionālā veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv.
Mediķi aicina neatstāt karstus ēdienus vai dzērienus uz galda malas un neizmantot galdautu, ja mājās ir mazs bērns, jo pietiek ar mirkli, lai, paraujot aiz stūra, uzrautu sev virsū tā saturu. Ārsts, sertificēts pirmās palīdzības pasniedzējs Roberts Fūrmanis atgādina, ka vienīgais, kas vecākiem pašiem jādara pēc mājās gūta apdeguma, ir nekavējoša apdeguma vietas dzesēšana zem vēsa, tekoša ūdens.
Efektīvākais bērnu traumu un saslimšanu novēršanas veids ir nedalīta vecāku uzmanība, jo biežākie savainojumi, lūzumi, izmežģījumi un vaļējas brūces, ar ko mazuļi nonāk slimnīcā, tiek gūtas, krītot uz ielas vai mājās, dauzoties un sportojot, applaucējoties ar karstu ēdienu vai dzērienu. Turklāt pieredze liecina, ka bērna pieskatīšana jāuztic vienam cilvēkam, nevis vairākiem, citādi bērns paliek, neviena nepieskatīts.