Kur nogādā šķirotos atkritumus? 0
“Vēlos uzzināt par plastmasas, tostarp PET pudeļu, stikla un metāla nolietoto izstrādājumu un atkritumu savākšanu, iepirkšanu un pārstrādes uzņēmumiem. Tas tautsaimniecībā ir ļoti noderīgs pasākums.” K. Alekss Rīgā
Mēs ikviens esam atkritumu radītājs, jo katru dienu kaut ko patērējam un kaut kas paliek pāri.
Latvijā aptuveni 25 % atkritumu pārstrādā otrreizējai lietošanai, pārējie 75 % tiek atkritumu noglabāšanas poligoniem. Pie mums tie ir 11 (“Pentuļi” Venstpils novada Vārves pagastā, “Ķīvītes” Grobiņas novada Grobiņas pagastā, “Daibe” Pārgaujas novada Stalbes pagastā, “Križevniki” Rēzeknes novada Ozolaines pagastā u.c.). Tomēr, kā norāda speciālisti, izlietotā iepakojuma un otrreizējo izejvielu pārstrādē mums nav pārāk lielas pieredzes.
Tā kā atkritumi ir vieni no lielākajiem un bīstamākajiem vides piesārņojuma izraisītājiem, tos vēlams šķirot. Tad saruks poligonu izmantošanas intensitāte, jo daļa atkritumu kļūs par otrreizējām izejvielām, no kurām varēs ražot jaunas preces.
Pilsētās daudzstāvu māju pagalmos daudzviet blakus ierastajiem ir trīs krāsu konteineri šķirošanai. Ja to nav, jāvēršas pie nama apsaimniekotāja, lai organizē atkritumu dalīto savākšanu, slēdzot līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju.
Dzeltenas krāsas konteinerā drīkst mest papīru (avīzes, žurnālus, grāmatas, kartona iepakojumu, izskalotas sulu un piena pakas), PET dzēriena pudeles, plēves iepakojumu, dzērienu metāla iepakojumu, sadzīves ķīmijas un kosmētikas plastmasas pudeles, vējstikla šķidruma un dzesēšanas šķidruma kanniņas, cietās plastmasas izstrādājumus.
Zaļas krāsas konteinerā drīkst ievietot tīru stikla iepakojumu, bet ne spoguļus, lampu kupolus un logu stiklus.
Melnas krāsas konteinerā drīkst ievietot pārējos nešķirotos sadzīves atkritumus.
Atkritumu šķirošanai ir ļoti liela nozīme, jo, pirmkārt, tā tiek nodalīts izlietotais iepakojums no pārējiem sadzīves atkritumiem, kuros ir ļoti daudz organisko un citu piemaisījumu. Netīrs izlietotais iepakojums nav derīgs otrreizējai pārstrādei. Otrkārt, sašķirotais iepakojums nonāk uz līnijām, kur tos pāršķiro pa materiālu veidiem atbilstoši pārstrādes rūpnīcu prasībām.
Izlietotā iepakojuma dalītai vākšanai var izmantot arī vienu kopīgu konteineru visiem iepakojuma veidiem, bet otru atsevišķu konteineru – organiskajiem atkritumiem.
Papīru un kartona atkritumus pārstrādā un pēc tam kā izejvielu papīra ražošanai izmanto SIA “Papīrfabrika Līgatne”, bet SIA “V.L.T.” no šīm otrreizējām izejvielām ražo olu paliktņus un olu transportēšanas kastītes. Daļu savākto atkritumu vedot uz Lietuvas “Klaipedos kartonas”, kā arī uz Ķīnu, Poliju un citām valstīm, jo atkritumu apsaimniekotāji sadarbojas ar vairākām starptautiskām otrreizējo izejvielu tirdzniecības kompānijām.
Tā kā glancētā un lakotā papīra izstrādājumu atkritumu dalīta vākšana Latvijā pašlaik nenotiek, tos vēlams izmest sadzīves atkritumu konteineros, nevis tajos, kas paredzēti konkrētam atkritumu veidam (stiklam, papīram vai plastmasai).
Stikla iepakojumu Latvijā nepārstrādā, jo neesot rūpnīcu ar atbilstošām jaudām. No iedzīvotājiem savākto ved uz Lietuvu – “Kauņas stiklas”, kā arī uz Ukrainu un Sanktpēterburgu.
Stikla pudeles un burkas par simbolisku samaksu (4 santīmi par 0,5 l pudeli) var nodot taras pieņemšanas punktos (Rīgā tādi atrodas Maskavas ielā 96. Baltā ielā 1, Stirnu ielā 25. Tallinas ielā 83, Ilūkstes ielā 103, Ūnijas ielā 76, Zvaigžņu ielā 27, Dammes ielā 36 a un citviet) vai arī ievietot stiklam paredzētajā šķiroto atkritumu konteinerā.
PET pudeles pārstrādā a/s “PET Baltija” (uz turieni PET pudeles ved arī no pārējām Baltijas valstīm un Eiropas).
Plastmasu pārstrādā SIA “Nordic plast” Olainē, SIA “Recolat” Liepājā (jauns uzņēmums, tikko sācis darbību), SIA “Green World” Olainē, SIA “Pak Demiks” Rīgā (ļoti mazos apjomos), Ādažu polimēru industrija, varbūt vēl kāds.
Metālu pārstrādā tikai “Liepājas metalurgā”, turklāt visu valstī savākto.
Konsultēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā referente Ilze Telica un SIA “ZAAO” šķiroto atkritumu savākšanas daļas vadītāja Ginta Gailuma.