Kur ņemt naudu iedzīvotājiem, ja arī “uzņēmēji dzīvo ārprātīgos apstākļos”? Atbild LDDK prezidents 0
TV24 “Preses klubā” radies jautājums par to, kur cilvēkiem ņemt naudu lielākiem rēķiniem? Vai tiešām jāiet pie darba devēja un jāsaka, ka rēķins ir kļuvis par 100 eiro lielāks, lūdzu, pielieciet man pie algas?
“Tik vienkārši nebūs! Ražojošie uzņēmumi, vismaz daļa, šobrīd dzīvo ārprātīgos apstākļos no tā, kā cenas ir pieaugušas visām izejvielām,” atbild Andris Bite LDDK prezidents, Zivrūpniecības uzņēmuma SIA “Karavela” valdes priekšsēdētājs, Pārtikas Uzņēmumu federācijas padomes loceklis, LTRK padomes loceklis.
“Visu cenojam tālāk gala produktā, tāpēc tā pārtika ir par 50-100% dārgāka. Šodien tā ir realitāte. Atpakaļ tas ļoti lēnu griezīsies pēc tam,” brīdina A.Bite.
Bet vai cenas pēc tam ies atpakaļ? “Es domāju, ka jā. Arī energocenas, es domāju, ka ies atpakaļ. Jautājums: tas ir viens gads vai divi? Cilvēkam jau šodien ir jāmaksā.”
Līdz ar to šobrīd jau ir skaidrs, ka visiem būs jāiziet ārā no ierastās komforta zonas, – uzņēmējiem, lielai sabiedrības daļai vai pat visiem jāsamazina savs komforta līmenis. Līdz ar to daļa cilvēku nonāks tajā stadijā, kurai būs jāpalīdz. Nebūs jāpalīdz visiem. Tiem, kuri paši var atļauties finansēt, tiem tas nav būtiski.
Būs jānosaka, kuriem cilvēkiem nepieciešama palīdzība, taču ar nosacījumu, ka arī paši cilvēki dara visu, lai savu situāciju uzlabotu.
“Nav noslēpums, mums joprojām ir liela daļa sabiedrības, kas pie brīvām darbavietām nestrādā. Ēnu ekonomika ir viens, bet ilgstošie bezdarbnieki, kas negrib vairs strādāt, kas cits,” skaidro LDDK prezidents.
“Turpināt atbalstīt pie krīzes tādus cilvēkus, manuprāt, ir amorāli. Ja mums ir brīvi pieejamas darbavietas, bet tu esi maznodrošinātais, kurš neiet strādāt, tad kaut kas nav kārtībā ar šo situāciju.”
Iezīmējot kopējo ainu, A. Bite saka: “Darbavietas netiks zaudētas. Iespēja šajās darbavietās stingri palielināt algas būs ļoti ierobežota, tai pat laikā dzīves dārdzība augs. Mēs redzēsim situāciju, kad daļa sabiedrības evarēs pavilkt savus izdevumus, tai pat laikā stāvēs brīvas darbavietas un uz viņām neies joprojām strādāt.”