Kur atrast baraviku? Mikologi dod padomu 2
Ilgstošais sausums, kas daudzviet Latvijā turpinājās vairākus mēnešus, protams, ietekmējis arī šī rudens sēņu ražu. Šogad, izteiktāk kā citus gadus, sēņošana jāplāno un jādodas uz mitrām, ēnainām vietām, kur cerības atrast kārotās sēnes būs lielākas, paziņojuši Dabas muzeja mikologi.
Septembra sākumā mežos redzētais liecina, ka šoruden izteikti novērojams lokāls sēņu ražīgums, tādēļ arī sēņotājiem muzeja mikoloģe Inita Dāniele iesaka pētīt laika prognozes un doties uz vietām, kur zināms, ka bijis lietus.
Dabas muzejē no 12. līdz 16. septembrim norisināsies izstāde „Sēņu dienas 2018”, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Mikologu biedrību.
Tajā būs skatāmas ēdamas, neēdamas, indīgas un aizsargājamas sēnes. Apmeklētājiem būs iespēja konsultēties ar vadošajiem Latvijas mikologiem un pārliecināties par savām sēņu pazīšanas iemaņām. Arī mazajiem apmeklētājiem sarūpētas dažādās izglītojošas un izklaidējošas aktivitātes.
Dabas muzejs aicina papildināt izstādi līdzi ņemot savus atradumus – interesantas un retas sēnes. Speciālisti palīdzēs noteikt to sugas. Iespējams, jūsu atrastās sēnes kļūs par jauniem eksponātiem izstādē, norāda muzejs.
Izstādes organizatori īpaši aicina ziņot par Gada sēnes 2018 – milzu apaļpūpēža novērojumiem. Milzu apaļpūpēdis ir lielākais pūpēdis pasaulē. Tā diametrs var sasniegt 50 cm un vairāk, bet svars var būt pat 10 kg. Jauni apaļpūpēži ir ēdami, kamēr iekšpusē tie ir balti. Tos var griezt šķēlēs vai gabaliņos un cept uz pannas vai grilēt.
Latvijas Dabas muzejs atgādina – nezināmas un iepriekš neredzētas sēnes uzturā lietot nedrīkst. Jau ziņots, ka mediķi vēstījuši par vairākiem gadījumiem, kad cilvēki saindējušies ar sēnēm un nokļuvuši slimnīcā.
Izstādes atklāšana notiks 12. septembrī plkst. 10 Latvijas Dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē.