Kā uzņemt kalciju un kas kaitē kaulus veidojošām šūnām 0
Osteoporoze – kaulaudu blīvuma samazināšanās – nav tikai gados vecāku sieviešu problēma. Kalcijs no organisma izskalojas jau pēc 30 gadu vecuma.
Kaulaudu blīvuma samazināšanās visdrīzāk skar tos, kuri jaunībā nav saņēmuši pietiekami daudz kalcija. Papildu riska faktori ir nepārdomāta diēta, hormonālās pārmaiņas, smēķēšana, fizisku aktivitāšu trūkums, pārmērība kafijas un alkohola patēriņā.
Sabalansēts, ar minerālvielām, kalciju un vitamīniem papildināts uzturs bērnībā un jaunībā nodrošina kaulu masas veidošanos un brieduma gados var palīdzēt izvairīties no lūzumiem. Pat ja kauls ir lūzis, pārdomāts uzturs palīdz tam ātrāk saaugt. Dažādos cilvēka dzīves posmos organismam nepieciešams atšķirīgs kalcija daudzums. Īpaši liela nozīme tam ir pusaudža gados, kad skelets strauji attīstās un aug. Šajā laikā organisms kalciju labi uzņem ar uzturu.
Bagātīgs kalcija avots ir piens un tā produkti. Tajos atrodamas arī olbaltumvielas, kas vajadzīgas gan kaulu, gan visa organisma veselībai. Nepietiekami uzņemot olbaltumvielas, samazinās muskuļu masa un spēks, palielinot krišanas iespējamību un lūzumu risku.
Cilvēkiem pusmūžā vajadzība pēc kalcija nemainās, bet, pasliktinoties apetītei, samazinās arī uzņemtais kalcija daudzums – tā uzsūkšanās no zarnu trakta. Dažādu apstākļu dēļ uzturs var kļūt vienveidīgāks un nabadzīgāks, un, mazāk uzturoties saulē, samazinās arī D vitamīna sintēze.
Ievērojot svaru samazinošās diētas, nedrīkst aizmirst sabalansēt kalcija un D vitamīna devas. Nav ieteicamas dažas badošanās kūres, kas liedz uzturā izmantot atsevišķas produktu grupas.
Ja dienā izdzer vairāk nekā divas alkohola vienības, tas nelabvēlīgi ietekmē kaulus veidojošās šūnas un ievērojami palielinās kaulu lūzumu risks. Kaulu struktūrai par labu nenāk arī bezalkoholiskie gāzētie dzērieni, bet kofeīns veicina pastiprinātu kalcija izvadi caur nierēm. Tāpēc nevajadzētu lietot vairāk par trim kafijas tasītēm dienā.
Kaulu masas zudumu izraisa arī glikokortikoīdi – medikamenti, kas satur kortizonu, prednizolonu vai deksametazonu, ko lieto hronisku iekaisuma slimību (piemēram, reimatoīdā artrīta) ārstēšanā. Šīs zāles rada blaknes, ja tās lieto ilgāk nekā trīs mēnešus.
Nefroloģe Ināra Ādamsone uzsver, ka osteoporozes slimniekam kalcija izsīkuma dēļ zudušo kaulu blīvumu palielina ilgstoša un regulāra speciālu medikamentu lietošana. Ja precīzi ievēro visus terapijas nosacījumus, pirmie rezultāti sagaidāmi tikai pēc pusgada, gada vai pat pusotra. Piemēram, daži medikamenti jālieto tukšā dūšā, obligāti uzdzerot divas glāzes ūdens, lai tablete nokļūtu tieši kuņģī un nekairinātu barības vadu. Lai novērstu diskomfortu pakrūtē, pēc šo zāļu ieņemšanas kādu laiku nedrīkst atrasties horizontālā stāvoklī un 40 minūtes nedrīkst ēst un dzert, lai nekavētu medikamenta uzsūkšanos.