Kur meklēt atbalstu audžubērnam 0
Labklājības ministrs informē, ka palielināts atbalsts audžuģimenēm, lai cilvēki ņemtu savā ģimenē arī bērniņus ar smagām emocionālām un fiziskām traumām. Esmu audžumamma diviem bērniem, kuri cietuši emocionālu un fizisku vardarbību. Speciālisti – neirologs, psihiatrs, psihologs, pie kuriem bijām, nozīmēja psihologa kursu ar smilšu spēles terapiju, regulāras vizītes pie audiologopēda un vēl citus speciālistus. Bet kur saņemt atbalstu? Sociālais dienests atsaka, atbalsta centri, kas veidojas, skaidro, ka šādiem speciālistiem viņiem naudas nebūs. Pašai audžuģimenei jādomā, kā nopelnīt vairāk naudas, lai varētu bērnu izvadāt pie speciālistiem. INETA JAUNPILĪ
Vispirms palīdzība jāmeklē pašvaldībā
Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā eksperte Rita Paršova skaidro, ka atbilstīgi Bērnu tiesību aizsardzības likumam pašvaldība palīdz audžuģimenēm bērnu audzināšanā un nodrošina nepieciešamos sociālos pakalpojumus. “Pašvaldības atbilstoši savām finansiālajām iespējām sniedz atbalstu audžuģimenēm un tajās ievietotajiem bērniem,” informē Rita Paršova. Diemžēl bieži pašvaldības piešķirtie līdzekļi šādam atbalstam ir minimāli, tāpēc speciālistu konsultācijas tiek apmaksātas tikai ārkārtas gadījumos.
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem par kārtību, kādā nepieciešamo palīdzību sniedz bērnam, kurš cietis no prettiesiskām darbībām, viņam ir arī tiesības saņemt sociālo rehabilitāciju par valsts budžeta līdzekļiem. Konkrēti tās ir 10 psihologa konsultācijas bērna dzīvesvietā vai sociālā rehabilitācija institūcijā līdz 30 vai 60 dienām. Citus speciālistus, piemēram, audiologopēdu vai mākslas un mūzikas terapeitu, nav paredzēts šādā kārtībā apmaksāt.
Atbalsta centri
Latvijā pamazām veidojas ārpusģimenes aprūpes atbalsta centri, kuru darbību nodrošinās nevalstiskās organizācijas vai uzņēmēji, saņemot finansējumu no valsts budžeta. Lai arī tika runāts, ka šie centri sāks darbu jūlijā, pagaidām norit vien to reģistrācija. Pašlaik centri izveidoti Liepājā, Rīgā, Īslīcē un Valmierā.
Ministru kabineta Ārpusģimenes aprūpes atbalsta centra noteikumi paredz, ka šo centru mērķis ir sniegt psihosociālu atbalstu audžuģimenēm un tajās ievietotajiem bērniem (atbalsta grupas, psihologa un citu speciālistu konsultācijas). “Kā viens no atbalsta centru uzdevumiem ir izstrādāt un īstenot audžuģimenes atbalsta un tajā ievietotā bērna individuālās attīstības plānu. Atbilstīgi plānā izvirzītajiem uzdevumiem šāds centrs nodrošina sadarbību ar bāriņtiesām, sociālajiem dienestiem un citām iestādēm atbalsta sniegšanā un resursu piesaistē audžuģimenēm vai specializētajām audžuģimenēm un tajā ievietotajiem bērniem,” skaidro Rita Paršova.
Citu speciālistu piesaisti un palīdzību vēl apsolīt nevar, jo nav skaidra līdzekļu sadale.
“Papildus minētajam audžuģimene var vērsties Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas konsultatīvajā nodaļā, kur speciālistu komanda izstrādā atbalsta programmu bērniem un rekomendācijas bērna aprūpētājiem un speciālistiem pašvaldībās, veicinot efektīvu un sistēmisku pieeju, kā arī nodrošina atbalsta programmas uzraudzību un novērtēšanu,” aicina speciāliste. Viņa skaidro, ka inspekcija sniedz konsultatīvo atbalstu bērna aprūpētājiem un bērna atbalsta programmas īstenošanā iesaistītajiem speciālistiem programmas īstenošanas laikā.
Atbalsts audžuģimenēm
Plecs ir kustība, kura izveidota par ziedojumiem labdarības maratonā Dod pieci un kura strādā, lai ikvienam bērnam Latvijā būtu iespēja izaugt ģimenē. Tur audžuģimenes var saņemt palīdzību ārkārtas situācijās, piemēram, ja nepieciešama auklīte, steidzama speciālista konsultācija, tiek apmaksātas psihologa konsultācijas, ja valsts apmaksātajā programmā to nav iespējams saņemt, sniegta palīdzība bērnam pirmo nepieciešamo mantu sagādei (sadarbībā ar organizācijām, kas pieņem ziedotus apģērbus un apavus).
Saistībā ar dažādu speciālistu konsultāciju apmaksu katru individuālu gadījumu vērtē atsevišķi. Plecs palīdz finansiāli, ja pakalpojums nav pieejams par valsts vai pašvaldības budžeta līdzekļiem, kā arī ja tas nepieciešams steidzami. Ieteicams sazvanīt organizāciju un vienoties par individuālu tikšanos, lai varētu izrunāt problēmu un rast risinājumus.
UZZIŅA
Audžuģimene bārenim vai bez vecāku gādības palikušam bērnam nodrošina aprūpi uz laiku, kamēr bērns var atgriezties savā ģimenē vai, ja tas nav iespējams, līdz bērna adopcijai vai aizbildnības nodibināšanai.