Sestdien, 12. septembrī, zem senās “Billīšu” kastaņas skanēs fragmenti no Virzas “Straumēniem” desmit valodās.
Sestdien, 12. septembrī, zem senās “Billīšu” kastaņas skanēs fragmenti no Virzas “Straumēniem” desmit valodās.
Foto – Diāna Jance

“Kur mana dvēsele lai ceļu zina?” Tā dzejolī “Parīzē” jautājis dzejnieks Edvarts Virza 0

Sestdien, 12. septembrī, dzejnieku Elzas Stērstes un Edvarta Virzas memoriālajās mājās “Billītes” notiks Eiropas kultūras mantojuma diena.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Ozolnieku novada Salgales pagasta “Billītes” jau kopš pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem ir saistītas ar Eiropas un īpaši Francijas kultūru. Abi izcilie latviešu dzejnieki ir bijuši Francijas gara dzīves pazinēji un franču dzejas atdzejotāji.

2015. gadā Valsts kultūras un pieminekļu aizsardzības inspekcija ir rosinājusi akcentēt Eiropas dimensiju – Latvijas kultūras mantojuma vietu Eiropas kultūras vēstures veidošanā un arī otrādi – Eiropas ietekmi Latvijas kultūras vērtību veidošanās procesā. Šogad 12. un 13. septembrī reizē ar atklāšanas pasākumu Cesvaines pilī visos valsts novados publiskai apskatei būs atvērti 30 nozīmīgi Eiropas mēroga kultūras mantojuma pieminekļi. Pirmās Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā notika pirms divdesmit gadiem ar koka arhitektūras mantojumam veltītiem pasākumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eiropas kultūras mantojuma dienu tradīcija aizsākās Francijā, kad 1984. gada septembra nogalē vairāku mākslas un kultūras pieminekļu īpašnieki savu dzimtu seno mājvietu durvis atvēra plašākai publikai. Jau nākamajos rudeņos iespēju iepazīties ar ikdienā apmeklētājiem nepieejamiem, bet vēsturiski nozīmīgiem arhitektūras un mākslas pieminekļiem atbalstīja arī pārējās Eiropas valstīs. Pagājušo Mantojuma dienu laikā durvis bija atvērtas ap 30 tūkstošiem kultūras pieminekļu, un tos apskatīja vismaz 20 miljoni apmeklētāju. Šajā nedēļas nogalē atkal ikdienā klusajās ēkās skanēs mūzika, to īpašnieki dalīsies pieredzē, uzturot un restaurējot īpašumus, rīkos seminārus un izstādes.

“Billītēs” Eiropas kultūras mantojuma diena noritēs jau otro reizi – pirmoreiz, 1996. gadā, tā bija saistīta ar 20. gadsimta trīsdesmito gadu arhitektūru. Ēkas vīzija reiz esot bijusi izsapņota – dzejnieks Edvarts Virza lūdzis draugam un teātra režisoram Eduardam Smiļģim kļūt par mājas pārbūves arhitektu un devis īpašu uzdevumu – “Billītēm” Zemgales līdzenumā jāpaceļas kā pērlei, kā Afrodītei no jūras putām…

12. septembrī dzejnieku “Billītes” būs atvērtas visu dienu. Dzejnieku salonā “Vasaras māja” būs izstādītas mākslinieku Birutas Baumanes, Kurta Fridrihsona, Laines Kainaizes un Vijas Spekkes gleznas par Franciju. Dienas laikā zem senās “Billīšu” kastaņas skanēs fragmenti no Virzas “Straumēniem” desmit Eiropas tautu, kā arī japāņu, krievu un ukraiņu valodā. Dzejā, mākslā un mūzikā “Billītēs” un dzejnieka dzimto māju vietā “Rāceņos” varēs sajust vēsmas no seno laiku Parīzes un Francijas, kādu to gandrīz pirms simt gadiem iepazina Elza Stērste un Edvarts Virza. Mantojuma diena “Billītēs” notiks sadarbībā ar studenšu korporāciju “Dzintra”, kurā savulaik viena no dibinātājām un goda filistrēm bija Elza Stērste. Vakarpusē, pulksten 17, “Billīšu” zālē muzicēs studenšu korporācijas “Līga” čelliste Diāna Ula­se un pianiste Dagnija Gailīte. Savukārt turpat netālu no “Billītēm”, Salgales pagasta Lielupes pusē, Latvijas Valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes dzimtajās mājās “Auči”, sestdienas pusdienlaikā, pulksten 14, būs saruna par Latvijas vietu Eiropas vidē ar Andri Piebalgu un Ati Lejiņu. Šīgada Eiropas kultūras mantojuma dienas ir dzejnieces Elzas Stērstes 130. dzimšanas gadā. Reiz par kādu Parīzes katedrāli viņa ir rakstījusi: “Un šo fresku gadu simtiem / Glabājusi vecā siena / Svētceļniekiem, ilgās rimtiem, / Lai tur, tumsā, pamirdz diena.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.