Kur likt veco ievārījumu un olu čaumalas? 0
Tuvojoties dārza sezonai , aktuāls kļūst jautājums, kādu mēslojumu izmantot mazdārziņiem. Talkā nāk senču gudrības, jo vecvecākiem nebija pieejami veikalā nopērkamie mēslojumi, bet dārzā augi auga griezdamies. Ko izmantoja kādreiz dārza mēslošanai?
Nezāļu virca
Pirmajā vasaras pusē dobju mēslošanai var izmantot nezāļu vircu. Nezāles attīra no zemes, savāc spainī vai mucā un aplej ar ūdeni ( proporcija 1:3).
Jāļauj brūvējumam ievilkties vairākas dienas, līdz parādās mazi burbulīši. Tad uzlējumu pievieno ūdenim, ar ko laista augus. Šajā uzlējumā būs fosfors, kālijs un mikroelementi, kas dos spēku un enerģiju augiem.
Koka pelni
Pelnus vislabāk iekrāt apkures sezonas laikā, kad tiek kurinātas krāsnis, kamīns vai ugunskurs. Jāatceras, lai izmantotu pelnus dārzkopībā, kopā ar malku nedrīkst būt dedzināti plastmasas izstrādājumi, kā arī labāk ir izmantojami lapu koku pelni.
Pelnus var izkaisīt dārzā pavasarī, jo tie ir fosfora, kalcija un magnija avots. Pelnu novārījums lieliski derēs otrajā vasaras pusē. Koka pelni jāaplej ar ūdeni un jāvāra aptuveni nepilnu stundu, bet pēc tam jāatdzesē. Laistot augus, viens litrs šāda šķidruma jāpievieno spainim ūdens.
Ar šo mēslojumu ieteicams mēslot ogu krūmus vismaz 3 reizes sezonā ar intervālu 10 dienas. Pagatavotais mēslojums noderēs gan daudzgadīgajiem augiem, gan nesen iestādītajiem jaunuļiem.
Kafijas biezumi
Mēslojumam noderēs arī kafijas biezumi, kas palīdzēs zemei kļūt irdenākai. Vienam kvadrātmetram augsnes būs nepieciešams aptuveni 100 grami dabīgās kafijas biezumu.
Olu čaumalas
Šis mēslojums būs pieejams katrā mājā, taču jāņem vērā kāda nianse- olu čaumalas jāizmanto tikai no nevārītām olām. Katrā olas čaumalā ir liels daudzums kalcija, ir arī kālijs un magnijs. Olu čaumalas pietiekami labi sadalās augsnē, un augi var izmantot vērtīgās vielas. Jāņem vērā, ka vērtīgākas būs brīvos apstākļos turētu putnu olas.
Olu čaumalas sākumā nomazgā, tad aptuveni divas diennaktis žāvē, samaļ vai sīki sasmalcina un liek sausā vietā, lai izmantotu pēc nepieciešamības. Uzlējumu gatavo tā: aptuveni 4-5 olu čaumalas aplej ar litru ūdens, tur cieši noslēgtā traukā 7 dienas. Pirms lietošanas iegūto šķidrumu atšķaida ar ūdeni ( proporcija 1:3), nelielā daudzumā uzlej augsnei.
Jāņem vērā, ka
• pārlieku liels mēslojums augiem kaitē;
• nedrīkst mēslot vēl neiesakņojušos vai slimus augus;
• augus nevajadzētu mēslot karstā laikā;
• jaunajiem augiem mēslojuma koncentrācijai jābūt mazākai;
• pāris stundas pirms mēslošanas augi jāaplaista.