Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto no arhīva

Kur likt makulatūru? 0

“Vai ir kāds uzņēmums, kas nodarbojas ar makulatūras pārstrādi? Pirms pāris gadiem pie mums, Rēzeknē, bija paziņojums: pieņem par brīvu. Kāpēc tad tā? Vai tiešām nevar izdomāt kaut kādu atlīdzību, lai cilvēki būtu ieinteresēti nodot makulatūru? Vai kādam tagad tā ir vajadzīga?”
 Gabruševa Rēzeknes novadā

Reklāma
Reklāma

 

Karš visu mainīja: lai izbēgtu no Putina karaspēka, vīrietis ar ģimeni pārcēlies uz dzīvi Černobiļas slēgtajā zonā
Kokteilis
FOTO. 9 baisākās modes tendences vēsturē
Jaungada nakts traģēdijas: vīrietis iešauj sev sejā salūtu, Rīgā deg daudzdzīvokļu nams 19
Lasīt citas ziņas

Makulatūras vākšana un pārstrāde gan taupa resursus un enerģiju, gan arī samazina kopējo atkritumu daudzumu. Papīra un kartona īpatsvars to plūsmā ir viens no lielākajiem. Pārstrādājot tonnu lietotā papīra, iegūst aptuveni tonnu jauna papīra, tā ietaupot vidēji 4 m3 koksnes jeb saglabājot sešus līdz divpadsmit pieaugušu koku. Turklāt makulatūras pārstrādei vajag 10 – 40 % mazāk enerģijas, balināšanai – mazāk ķimikāliju, līdz ar to mazāk tiek piesārņota vide, norāda Latvijas Zaļais punkts, vecākā un pieredzes bagātākā ražotāju atbildības organizācija Latvijā, kas rūpējas par izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu.

Zaļais punkts arī informē, ka saskaņā ar Eiropas Savienības direktīvām 65 % no visa iepakojuma papīra nepieciešams pārstrādāt. Daudzās valstīs liela daļa lietotā papīra tiek savākta, šķirota un pārstrādāta. Īpaši augsti šie rādītāji ir Dānijai (97 %), Meksikai, Vācijai, ASV, Japānai, Nīderlandei, Kanādai un Zviedrijai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Papīra patēriņš Latvijā pēc aptuveniem datiem pārsniedz 100 tūkstošus tonnu gadā. Tikai nelielu daļu no izlietotā papīra un tā izstrādājumiem izdodas savākt, pateicoties atkritumu apsaimniekošanas firmām un skolu aktīvai dalībai dažādās akcijās. Diemžēl nacionālās papīrrūpniecības sabrukuma dēļ lielākā daļa savāktās makulatūras par zemu cenu nonāk Somijā un NVS valstīs. Pagaidām ir tikai viens uzņēmums – Valmieras SIA “V.L.T”, kur ražošanā izmanto vienīgi makulatūru, pārstrādājot olu paliktņos. Arī papīrfabrikā “Līgatne” to pārstrādā: apmēram 25 – 30 tonnu dienā. Šeit ražo vairāk nekā 10 veidu papīru – ietinamo papīru, ūdenszīmju papīru u.c.

– Makulatūru (biroja papīru, iepakojuma kartonu, avīzes un žurnālus), kā arī dzērienu kartona iepakojumu (tetrapakas), Latvijā pārstrādā papīrfabrika “Līgatne”. Pati tā papīru no iedzīvotājiem neiepērk, to dara atkritumu apsaimniekošanas un otrreizējo izejvielu apstrādes un loģistikas uzņēmumi. Piemēram, “Eko Reverss”, kas makulatūru iepērk Rīgā, Nautrēnu ielā 12, maksājot 20 līdz 70 Ls/tonnā. Cenu noteic uz vietas, apskatot atvesto, un tā atkarīga, cik tīrs un sauss ir papīrs, – skaidro “Zaļā punkta” mārketinga un komunikāciju vadītāja Jana Duhovska.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.