Ekrānšāviņš

Kur ir pasaulē sausākā vieta? Nokrišņu tur nav bijis divus miljonus gadu un pūš pasaulē ātrākais vējš 8

Pati sausākā vieta pasaulē atrodas Antarktīdā, sausajā Makmerdo ielejā. Lai cik tas neticami neizklausītos, tur nokrišņu nav bijis jau divus miljonus gadu, tā raksta portāls thespaceway.info.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Makmerdo ieleja ir aptuveni 8000 kvadrātkilometru liela bezsniega teritorija, kurā nokrišņu nav vispār. Tā ietver tā sauktās “sausās ielejas” (Viktorijas, Raita un Teilora).

Kā tas ir iespējams, ka nav lietus vai sniega?

CITI ŠOBRĪD LASA

Šeit pūš katabatiski vēji (ātrākais vējš uz planētas, sasniedzot ātrumu 320 km/h), kas izraisa pastiprinātu mitruma iztvaikošanu. Tādējādi ielejas ir bijušas brīvas no ledus un sniega apmēram jau 8 miljonus gadu. Vienlaikus dažos apgabalos nokrišņu tur nav bijis vispār aptuveni 2 miljonus gadu.

Zīmīgi, ka ielejās atrodas Vidas, Vandas, Bonijas ezeri un Oniksa upe. Bonijas ezeru pastāvīgi klāj piecu metru ledus kārta, bet Vidas un Vandas ezeri ir trīs reizes sāļāki par okeānu. Ir vērts atzīmēt, ka ezeru dibenā ūdens temperatūra sasniedz 25 grādus pēc Celsija. Tā kā dabisko nokrišņu nav, ūdens līmeni ezeros uztur gruntsūdeņi.

Starptautiskās pētnieku grupas ir ņēmušas augsnes paraugus no dažādām ielejas vietām,

taču tā arī nav varējušas atrast dzīvības pazīmes. Tādējādi secināts, ka Makmerdo sausās ielejas ir sausākā, visaukstākā un nedzīvākā vieta planētā.

Šis tuksnesis ir arī vieta, kur zinātnieki meklē savulaik nokritušus meteorītus. Sausais aukstais laiks nodrošina ideālus apstākļus to saglabāšanai, ziņo New Scientist.

Un vēl viens pārsteidzošs, bet nedaudz biedējošs atklājums savulaik bija asiņains ūdenskritums, kas atrodas Teilores ielejā. Visa šīs ūdens straumes neparastība slēpjas tajā, ka ūdens ir iekrāsots spilgti sarkanā krāsā, kas rada zināmā mērā mežonīgu un biedējošu iespaidu. Un iemesls tam ir daudzu mikroorganismu un anaerobo baktēriju klātbūtne, kuru galvenā sastāvdaļa ir sēra un dzelzs elementi.

Starp citu, apstākļus Makmerdo ielejā var salīdzināt ar dabiskajiem apstākļiem uz Marsa, kur 2021. gada 18. februārī nolaidās NASA zonde Perseverance Rover.

Ņemot vērā šos apstākļus, amerikāņu kosmosa aģentūra NASA ielejā veica neskaitāmus kosmosa kuģa testus. Jāpiebilst, ka Viking-1 ir pirmais kosmosa kuģis, kas veiksmīgi nolaidās uz Marsa virsmas un izpildīja visus uzdotos uzdevumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.