Kur iet, ko darīt, ja sākas karš? Ruks: “Gatavība ir mūsu pašu rokās” 268
TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā”, kur viesojās Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks, tiek saņemts zvans no skatītāja, kurš vaicā, kā cilvēkiem būtu jārīkojas, kas jādara, kur jādodas gadījumā, ja sāktos karš.
“Pirmkārt, ir jāsaprot, ka mēs esam NATO dalībvalsts, un mēs noteikti varam justies pavisam citādāk nekā tās valstis, kas šīs organizācijas sastāvā nav,” A.Ruks uzsver.
Tā gatavība ir mūsu pašu rokās. Ir izveidots Valsts aizsardzības dienests, stiprināti Nacionālie bruņotie spēki, kā arī sadarbība ar dažādiem dienestiem, viņš skaidro, piebilstot, ka mums ir gatavs gan civilās aizsardzības, gan valsts aizsardzības plāns, bet iedzīvotājiem pats galvenais ir atcerēties, ka mēs dzīvojam arī digitālā pasaulē, informatīvā telpa ir piesārņota ar dezinformāciju, propagandu. Ļoti svarīgi ir saglabāt kritisko domāšanu, viņš norāda.
Otrais, ko vienmēr Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests norāda, ir jābūt gatavai somai (par to visa informācija ir pieejama). Tāpat būtu ieteicams stāties Zemessardzē tiem, kuriem ir jauda, lai apgūtu pamatus. Visas iespējas ir, viņš uzsver.
Kāda cita skatītāja jautā, vai, būvējot kritiskās infrastruktūras objektus, nebūtu jāņem vērā Ukrainas pieredze, paredzot prasības – lai būtu pagrabs, bunkurs, lai “X” stundā tas varētu funkcionēt. Skatītāja domā, ka neviens no viņu pieredzes nemācās.
Skaidrs, ka visa infrastruktūra, kas būtu nepieciešama šādās situācijās, mums nav labākajā stāvoklī, taču nevar teikt, ka mums tās nav pavisam, skaidro A.Ruks.
Ja mēs plašāk runājam par plānu, būvējot daudzdzīvokļu namus, zem tām būvēt patversmes, tas paaugstinātu izmaksas. Tās ir ļoti lielas, viņš skaidro.