Kur iegādāties kāpnes, lai tiktu pēc āboliem? 0
“Kur iegādāties vieglas, stabilas un izturīgas metāla kāpnes ābolu lasīšanai, lai uz tām pietiktu vietas arī groza novietošanai? Daudzviet var nopirkt alumīnija kāpnes, taču tās nav tik izturīgas.” Baiba Bebre Priekuļos
Veikalā pirktas
Labām alumīnija kāpnēm nav ne vainas, tās veiksmīgi izmanto visā pasaulē. Atkarībā no izmēriem un kvalitātes cenas jūtami atšķiras, pat vairākas reizes. Vieglas un lētas alumīnija kāpnes paredzētas, lai no skapja noņemtu čemodānu. Ļoti izturīgas turpretim vajadzīgas celtniecībā, kur tās lieto katru dienu. Dārza un mājas darbiem piemērotākas, piemēram, ir multifunkcionālās teleskopiskās kāpnes “Vilmars 4×3”, kuras sastāv no četrām daļām. Salocītas A burta veidā, tās ļauj strādāt 250 cm augstumā. Visas daļas atlokot, iegūst taisnas 340 cm garas kāpnes, ar kurām var darboties 430 cm augstumā. Apakšējā spraišļa platums ir 740 mm. Kāpņu izturības rezerve ļauj kāpt lejā ar pilniem ābolu groziem (tos gan vieglāk akurāti nolaist zemē ar auklu!). Darbu augstumā atvieglo uz spraišļiem izvietojamas platformas, kas nopērkamas atsevišķi. Uz vienas var stāvēt, uz otras nolikt grozu. Starp citu, to kāpņu augšpusē var arī piekarināt ar āķi. Lai nodrošinātu lielāku stabilitāti, kāpņu galu pie ābeles zariem var piefiksēt ar jumta āķi vai piesiet. Atlokot abus galus, kāpnes izveido izturīgas stalažas, uz kurām var gan stabili justies dārzā, gan remontēt māju.
– Ekonomiskās “Vilmars” markas kāpnes maksā ap Ls 50, elitārās “Centaure Prof” – stipri dārgāk, – salīdzina SIA “Vilmars” valdes loceklis Māris Sīmanis.
Alumīnija kāpņu izturības pakāpe un izmantošanas iespējas ir aprakstītas instrukcijā. Ja kādam trūkst ticības šim izstrādājumam, lai izvēlas tradicionālās alumīnija pieslienamās kāpnes ar plato bāzi SE Prof. Tās ir līdz 575 cm garas, darba augstums sasniedz 665 cm. Kāpņu apakšējā daļa ir 110 cm plata ar masīvām plastmasas uzlikām, kas galiem neļauj iegrimt zemē. Ja nu kādam ir izauguši īpaši augsti augļkoki, veikalos var iegādāties arī 13,5 m augstas kāpnes. To cena nav mazā, bet zīmola dēļ vien arī kalpošana garantēta.
Pašu taisītas
Ja dārzkopis ābolu lasīšanai negrib iegādāties rūpnīcā ražotas kāpnes, viņš tās pēc sentēvu receptes var uztaisīt pats. Nepieciešams sameklēt vairākas egļu kārtis, kuru garums būtu ap 5 m, diametrs apakšā 6 – 7cm, augšā 3 – 4 cm. Šādas īpaši šmaugas eglītes var ieraudzīt tikai krēslainā biežņā, kur tās izstīdzē, tiecoties pēc gaismas. Citas koku sugas nav vēlams izmantot, jo izturība mazāka un parametri lielāki, proti, kāpnes būs smagas. Kārtīm notīra mizu, sagatavo arī materiālus kāpšļiem. Kāpņu apakšējo daļu veido 100 – 110 cm platu, augšējo 50 – 60 cm. Var arī augšā kārtis savienot, tā iegūstot stabilu trīsstūra konstrukciju, kuru vieglāk iebīdīt koka vainagā un drošāk balstīt zaru žāklēs. Lai kāpšļi labāk turētos, balstos un pakāpienos izveido seklus robus, kas, savstarpēji savienoti, dod daudz lielāku pakāpiena stabilitāti. Sastiprināšanai efektīvāka par naglu ir atbilstoša garuma (pakāpiens + balsts) nerūsējošā kokskrūve, ieskrūvēta par 2 mm mazākā izurbtā caurumā. Lai drošāk nofiksētu pāris augšējo pakāpienu, tos vēl papildus piesien. Šādas kāpnes var piestutēt ābeles galotnē un bez bažām izmantot. Vien jālūko, kāda zem kāpnēm ir zeme. Ja tā ir mīkstāka, galus iespiež dziļāk, lai tie nekur neaizslīdētu.
– Pēc ražas novākšanas šādas kāpnes vēlams uzkārt pažobelē uz āķiem, lai gaida nākamo sezonu, – atgādina dārzkopības eksperts, Siguldas pagasta zemnieku saimniecības “Pīlādži” īpašnieks Jānis Zilvers.
PADOMI Ja dārzs ir neliels, var izmantot augļu vācamās ķeseles. Daži tās izgatavo paši, citi pērk veikalos, izvēloties, piemēram “Gardena” Combisystem vai “Fiskars” QuikFit, kam cena virs Ls 10. Tiesa, vienkāršāka ķesele nopērkama arī lētāk (www.darzastudija.lv piedāvā par Ls 2,85). Ābolu novācamo var apvienot ar teleskopisko kātu līdz pat 6 m garumam, un šādu kātu no izžuvušas egles kārts var izgatavot arī pats. |
Traktorkāpnes
Dundadzniekam Vilnim Petrovicam lielākā problēma ir ķiršu, plūmju, bumbieru un ābolu novākšana no dižāko augļkoku galotnēm. Vienam staipīt smagas kāpnes vairs nav spēka, piedevām tās ne visur var droši piesliet un pašā augšā tāpat netiec! Ko darīt?
Dārzkopis jau nav nekāds strazds! Vilnis Petrovics domāja, kamēr izdomāja, – jāuztaisa mehāniski pārvietojamas kāpnes, un pietiekami stingras! Pie pašmontēta traktora aizmugures rāmja viņš ar diviem metāla leņķiem un pāris skrūvēm piestiprināja 3 metru garu koka kāpņu apakšējo daļu. Augšējo daļu notur pirksta resnuma troses, kas pieskrūvētas pie kāpņu laiduma, bet apakšpusē – pie traktora rāmja. Troses ir par metru garākas, nekā nepieciešams kāpņu noturēšanai darba stāvoklī, toties tās var izlaist, ja vajadzīgs lielāks slīpums. Kāpņu galā piemontēts rokturis, pie kura pieturēties, noder arī āķis grozam. Traktorkāpnes aizbrauc līdz augļkoka vienai pusei. Kad tā nokopta, piebrauc no otras puses. Operāciju atkārto, līdz koks tīrs. Pēc tam ar pilnajiem groziem var braukt uz mājām. Kāpnes viegli noņemt, šķūnī tās aizņem maz vietas. Tās var izmantot, arī apgriežot augstu koku zarus un veicot mājas remontdarbus.