Kur glabāt medikamentus? 0
Vasarā medikamentu pareizu uzglabāšanu apgrūtina galvenokārt augstā gaisa temperatūra. Tomēr tiem piemērota vieta ir jāatrod!
Parasti uz zāļu iesaiņojuma vai lietošanas instrukcijā uzsvērts, ka medikamenti jāuzglabā “tumšā, vēsā vietā”, kur temperatūra nepārsniedz +25 ˚C. Ārzemju filmās kā vienīgo vietu, kur meklēt tableti pret galvassāpēm, rāda vannas istabu. Diemžēl praksē tā zāļu uzglabāšanai ir visnepiemērotākā. Tur ir pārāk liels mitrums un periodiski karstuma viļņi vannas vai dušas lietošanas dēļ.
Klīnikas “Gaiļezers” Endokrinoloģijas nodaļas virsmāsa Līga Ārente kopā ar “Euroaptieku” sagatavotajos ieteikumos kā piemērotāko vietu iesaka virtuvi, bet labi tālu no plīts, un ziemā – arī no radiatoriem. Tomēr, ja šī telpa nav lielāka par septiņiem kvadrātmetriem, arī tā nebūs gana laba. Tad jālūko, vai zālēm var atvēlēt vietu viesistabā vai guļamistabā, piemēram, skapī, kur tās nevar aizsniegt ne mājdzīvnieki, ne bērni. Turklāt papildu drošība ir preparātu turēšana to oriģinālajā iepakojumā.
L. Ārente atgādina, ka dažiem medikamentiem nepieciešami īpaši glabāšanas apstākļi. Tie parasti ir norādīti uz iepakojuma. Piemēram, insulīns un zāles epilepsijas lēkmes novēršanai jāuzglabā +2…+8 ˚C temperatūrā. To var nodrošināt ledusskapī, taču tālāk no saldētavas, jo sasalšana sagrauj vielu struktūru. Tas pats var notikt ziemā, kad zāles no aptiekas nes mājās – laika sprīdis ir īss, bet skāde veselībai un naudasmakam – liela. Arī vasaras tveicē nevajag daudz, lai +30 ˚C temperatūrā medikaments sabojātos, nerunājot nemaz par ceļasomu ārzemēs vai cepeškrāsni automašīnā. Reizumis pat ledusskapī der izmērīt temperatūru – gan produktu, gan zāļu dēļ tur nedrīkst būt arī siltāk par + 8 ˚C. Ja tomēr tā ir, temperatūra ir jānoregulē un pēc dažām dienām jāveic atkārtots mērījums.
Medikamentus nedrīkst lietot, ja ir mainījusies to krāsa vai smarža, tabletes vai kapsulas ir izkusušas vai salipušas, kā arī beidzies derīguma termiņš. Pat tad, ja zāles nav mainījušas izskatu, pēc liela karstuma vai aukstuma var būt ietekmētas to farmakoloģiskās īpašības, piemēram, dažas antibiotikas var izraisīt nieru bojājumus, aspirīns – radīt kuņģa darbības traucējumus, hormonus saturoši preparāti (insulīns, vairogdziedzera hormoni, pretapaugļošanās tabletes) karstuma ietekmē kļūst neefektīvi. Pat dažādi diagnostiskie testi (grūtniecības un ovulācijas noteikšanai, teststrēmeles cukura mērīšanai asinīs diabēta pacientiem) ātri izmainās un var uzrādīt maldinošus rezultātus.