Kur ģimenēm veldzēt dvēseli un skatienu . Tukums, Kuldīga, Liepāja rudenī 1
Dižais gleznotājs rudens dabā jau iezīmē viskošākos toņus. Īstais laiks doties kaut kur ārpus ierastās vides, lai baudītu atvasaras krāšņumu! Varbūt kāds no ieteiktajiem maršrutiem jūs ieinteresēs?
Ģimenēm ar bērniem un skolēniem būtu vērts paceļot pa Kurzemes gleznainajām pilsētām, piemēram, izbaudīt Liepājas, Kuldīgas vai Talsu vēsturisko vietu noskaņu, dabas pievilcību. Arī Tukumā jaušams gan mazo ieliņu senais rāmums, gan sarkano dakstiņu klusais jaukums. Paceļot galvu augšup, acīgākais pamanīs mežģīņotos balkonus – gan greznākus un svinīgākus, gan raupjākus un vieglākus. Tukuma vecpilsētas 19. gadsimta koka arhitektūra, senie balkoni, vecais ielu bruģis veiksmīgi sadzīvo ar mūsdienīgu arhitektūru pilsētas ielās.
Uz Tukumu pēc smukuma un garduma
Skolēniem aizraujoša varētu būt ekskursija pa Tukuma ledus halli, kurā piedāvā atraktīvu ekskursiju “Izspēlē olimpiādi”. Ekskursijas laikā būs iespēja kļūt par olimpiādes dalībniekiem un atraktīvi izspēlēt olimpiskās spēles no atklāšanas ceremonijas līdz pat apbalvošanai. Pēc atklāšanas parādes, kurā tiks svinīgi pacelts Olimpiskais karogs un nolasīts Olimpiskais zvērests, skolēni varēs sacenties improvizētās sacensībās pēc izvēles – slidošanā, kērlinga spēlē vai hokejā. Olimpiskā atribūtika un sacensību inventārs – nodrošināts! Olimpiādes noslēgumā dalībnieki saņems nelielu piemiņas velti. Tāpat piedāvājumā iespēja apskatīt ledus mašīnu un uzzināt, kā top ledus, un aplūkot Tukuma novada olimpiešu izcīnītās medaļas un kausus. Pēc kārtīgas sportošanas – gardas pusdienas turpat kafejnīcā “TLH” un fotomirklis pie Olimpiskās vitrīnas. Interesanta varētu būt arī pirmā salmu darbnīca Latvijā! Jā, arī tā ir Tukumā. Ikviens interesents var ne tikai apskatīt izgatavotos salmu tēlus, bet arī pats radoši izpausties – individuāli, ar ģimeni vai grupā (līdz 45 bērniem vai 30 pieaugušajiem). Šeit ir iespējams apgūt pirmās iemaņas darbā ar salmiem vai sienu, pašiem izveidot kādu salmu / siena zvēriņu, lelli vai citu tēlu. Salmu darbnīca nodrošina apmācību un izejmateriālus. Izgatavoto darbiņu katrs var ņemt sev līdzi uz mājām.
Gardēžus varētu ieinteresēt Pūres Šokolādes muzejs.Te pusotru stundu garajā ekskursijas programmā piedāvā iepazīties ar kakao un šokolādes vēsturi, izstaigājot vēsturiski ģeogrāfisku ekspozīciju, kā arī aicinot atraktīvā ceļojumā izzināt šokolādes ieguvi, apstrādi un lietošanu. Var paviesoties “trifeļu istabā”, iepazīstot 12 populārākās un iecienītākās “Pure Chocolate” trifeles, bet meistarklasē – nodegustēt šokolādi un izgatavot pašam šokolādes figūriņu. Restorānā “Terase” ir iespējams ne vien nobaudīt gardas maltītes, bet arī sarīkot kolektīva saliedēšanas prāta spēļu turnīru.
Var doties arī uz netālo Durbes pili – vienu no skaistākajiem klasicisma paraugiem Kurzemes arhitektūrā. Tā celta pakalnā virs Slocenes ielejas jau 1671. gadā, vairākkārt pārbūvēta. Pilī mitinājusies gan barona Rekes dzimta, gan Rainis un sanatorijas atpūtnieki. Tagad pili restaurē, top kultūrvides muzejs. Kalpu mājā apskatāma etnogrāfiska ekspozīcija “Latvietis un viņa kungs” par zemnieku un amatnieku dzīvi muižās dažādos laikos. Pastaiga brīva plānojuma pils ainavu parkā aizved līdz akmens tiltam pār gravu, kur, kā stāsta, savulaik esot noslepkavots baroneses mīļākais, un rotondu, no kuras reizēm atskanot dīvainas suņu rejas. Nostāsts vēsta, ka rotondu barons uzcēlis sava mīļotā suņa piemiņai.
Gliemežu fermā un pēc eksotikas uz “Rakšiem”
Kandavas novada Cēres pagasta saimniecībā “Kangari” varat apskatīt gliemežu fermu, uzzināt, kā atšķirt gliemežu mammu no tēta, ko gliemeži ēd un ko dara ziemā, kas ir gliemežu SPA. Un izmēģināt iemaņas dažādās radošajās darbnīcās, pārbaudīt izveicību, piemēram, meklējot apslēpto mantu mežā vai pievārējot veiklības trasi.
Būs iespēja arī degustēt un iegādāties no pašu audzētiem augļiem un ogām ražotus garšīgus un veselīgus kārumus – žāvētus ābolus, bumbierus, rabarberus, ķirbjus, cidonijas, dzērvenes, kā arī sīrupus, ievārījumus un čatnijus. Īpašs našķis – karamelizētas apelsīnu šķēlītes ar un bez šokolādes!
Ainavu un dabas taku baudītājiem noderēs uzziņas taka “Viesatas upesloki”, kas atrodas Irlavas pagastā starp Tukumu un Jaunpili.
Izstaigājot gleznainās Viesatas upes krasta dabas taku, būs iespēja apskatīt upes stāvkrastus, 200 gadu vecu priedi, brūno avotiņu, cūku vannu, bebru māju, mežizstrādes laukumu, melnalkšņu audzi, dižbērzu, Spuņņakmeni un daudzus citus objektus. Ja būsiet īpaši vērīgi, varēsiet ieraudzīt arī dažādu sugu putnus, par kuriem informāciju atradīsiet takā izvietotajos stendos. Takas garums vienā virzienā ir 5,1 km, un to iespējams iziet trīs dažādos variantos. Iespējami gida pakalpojumi, taču taka ir marķēta un izstaigājama arī bez pavadoņa palīdzības. Lai apskatītu visus upes līkumus, jārēķinās, ka būs nepieciešamas trīs četras stundas.
Aktīvākas atpūtas piekritējiem iesaku atpūtas kompleksu “Rakši”, kas atrodas Gaujas senlejā, klusā mežu ielokā starp Rakšupi un Gauju tikai 6 km no Cēsīm un ~2 km no populārajiem kalnu slēpošanas parkiem “Ozolkalns” un “Žagarkalns”. “Rakšos” var izbaudīt Gaujas Nacionālā parka teritorijas krāšņumu kamieļu, lamu, alpaku un gvanako sabiedrībā. Šeit iespējams eksotiskos dzīvniekus ne tikai apskatīt, bet arī apmīļot, pabarot ar speciāli tam paredzētiem našķiem un doties pārgājienā, piknika grozu nešanu uzticot lamām. Iespējami arī izbraukumi ar gravitamobiļiem, var spēlēt peintbolu, ir laivu un plostu noma. Jaunieši, bērni var priecāties atrakcijās, piedalīties sporta spēlēs.