Kur atpūšas prezidenti 0
Augusts ziemeļu puslodē parasti ir atvaļinājumu mēnesis, kad pieklust partiju ķīviņi, politiķiem baudot atslodzi no ikdienas spriedzes pie dabas krūts. Taču politiķiem jāatceras, ka arī viņu atvaļinājuma vieta, ilgums un apmaksa ir jautājumi, kas var ietekmēt vēlētāju izvēli nākamajās vēlēšanās.
Vakar atvaļinājumā devās Francijas prezidents Fransuā Olands, kurš to pavadīšot “sociālistiski pieticīgi” valsts galvas vasaras rezidencē pie Vidusjūras, nevis dienvidjūru salās, kur mēdza vaļoties viņa konservatīvie priekšteči valsts galvas amatā Nikolā Sarkozī un Žaks Širaks. 2. augustā atvaļinājumā paredzējis doties Latvijas prezidents Andris Bērziņš, kurš to pavadīšot savā lauku īpašumā.
Olands mudina būt pieticīgiem
Prezidenta Olanda lēmums pavadīt atvaļinājumu valsts galvas tradicionālajā vasaras rezidencē, kur nav īpašu luksusa klases ērtību, varētu būt pa prātam budžeta izdevumu samazināšanas un bargā taupības režīma nogurdinātajiem frančiem pēc Sarkozī uzbāzīgās izrādīšanās un šķiešanās ar nodokļu maksātāju naudu, raksta avīze “The Guardian”. Olands uzstājis, ka arī viņa valdības ministriem atvaļinājums jāpavada Francijā, lai rādītu piemēru pilsoņiem, kas ekonomiskās lejupslīdes apstākļos nevar atļauties brīvlaiku ārzemēs. Olands atgādinājis sava kabineta locekļiem par viņu parakstīto “morāles kodeksu”, kas prasa atteikties no jebkādiem greznas atpūtas piedāvājumiem no ārzemju valdībām, un devis rīkojumu ministriem būt “sasniedzamiem un pieejamiem” jebkurā laikā, it īpaši ņemot vērā eirozonas krīzi. Valdības locekļi nedrīkst pieņemt jebkādus atvaļinājumus uz franču vai ārzemju nodokļu maksātāju rēķina. Uzklausot prezidenta Olanda aicinājumu, premjerministrs Žans Marks Ero paziņojis, ka divas atvaļinājuma nedēļas pavadīs savā vasaras mītnē Bretaņas piekrastē, kas ir iecienīta franču ministru atpūtas vieta.
Sarkozī izšķērdība bija šokējoša
Priekšvēlēšanu kampaņā par “normālo” jeb “parasto” kungu dēvētais Olands, kurš publiski paudis nepatiku pret bagātajiem, cenšas izvairīties no apsūdzībām izšķērdībā, kas vajāja viņa priekšteci Sarkozī.
Savulaik Sarkozī valdības ārlietu ministre Mišela Alio-Marī atļāvās doties brīvdienās uz Tunisiju, kur jau bija sākušies protesti pret valdošo režīmu, ar drīz pēc tam gāztajam prezidentam Ben Ali pietuvināta miljardiera lidmašīnu.
Pēc Francijas plašsaziņas līdzekļu saceltā trača Sarkozī ieceltais premjerministrs Fransuā Fijons atzina, ka ar ģimeni pabijis Ēģiptē atvaļinājumā, ko apmaksāja gāztā prezidenta Mubaraka valdības amatpersonas. Būdams valsts galvas amatā, Sarkozī šokēja franču sabiedrību, neilgi pēc vēlēšanām dodoties atvaļinājumā ar sava drauga, uzņēmēja un miljardiera Vinsenta Bolorē privātlidmašīnu un jahtu, neizdzēšami aptraipot savu prezidentūru, atzīmē “The Guardian”. Nesamulsināmais Sarkozī vēl vairākkārt izmantoja Bolorē lidmašīnu un jahtu, lai kopā ar sievu pavaļotos ASV, Ēģiptē, Jordānijā, Meksikā un Brazīlijā. Maijā zaudējis prezidenta vēlēšanās, Sarkozī ar sievu uzturējās karaliskajā rezidencē Marakešā pēc Marokas karaļa Mohameda ielūguma, bet pēc tam privātlidmašīnā devās uz Kanādu.
Popularitātes punkti par patriotismu
Atšķirībā no Sarkozī izšķērdības Olands un viņa draudzene Valerī Trīrveilere paredzējuši sadalīt vasaras atvaļinājumu divās daļās un pavadīt to prezidenta oficiālajā vasaras rezidencē Bregansonas fortā, kam pamati likti jau 11. gadsimtā, bet aptuveni pusgadsimtu tā ir valsts galvas oficiālā rezidence. Kā raksta franču prese, Olandam ir vasaras mītne netālu no Kannām, taču atvaļinājuma pavadīšana tur būtu pārāk riskanta un uzkrītoša sociālistu prezidentam, jo prasītu papildu izdevumus drošības pasākumiem, tāpēc izraudzīta Bregansonas pils. Turklāt šīs vietas izvēle varētu dot Olandam papildu popularitātes punktus par patriotismu.