Kūpināts siers: domājot par veselību un garšu, izvēlēties īstā alksnī vai šķidrajos dūmos kūpinātu? 0
Līdz ar vēsāka laika iestāšanos kārojas baudīt kaut ko, kas vairāk piesien dūšu, piemēram, kūpināto sieru. Tā piedāvājums veikalos šobrīd ir ļoti bagātīgs.
SIA “Rīgas veselības centrs” filiāles “Imanta” uztura speciāliste JOLANTA ROZĪTE-VIŠKINTE: – Mūsu senči neapēstos siera ritulīšus kaltēja vējainās vietās vai nokūpināja tikai tā iemesla dēļ, lai siltajos vasaras mēnešos tos varētu ilgāk uzglabāt. Šobrīd kūpinātie sieri lutina mūsu garšas sajūtas.
Sieram ir augsta uzturvērtība. Tas satur kalciju, fosforu, kāliju, nātriju un magniju, A vitamīnu un B grupas vitamīnus. Tā sastāvā ir daudz bioloģiski augstvērtīgu olbaltumvielu. Siers ir labs neaizvietojamo aminoskābju – triptofāna, lizīna un leicīna – un kalcija avots. Tomēr sieram piemīt arī negatīvās īpašības. Piena taukos ir daudz holesterīna un piesātināto taukskābju – tie veicina holesterīna daudzuma palielināšanos asinīs, kas var izraisīt aterosklerozes risku un aptaukošanos. Siera lietošana kombinācijā ar vīnu var veicināt biogēno amīnu veidošanos organismā, kas var provocēt pseidoalerģiskas izpausmes un migrēnas.
Kūpināšanas laikā pārtikas produktos veidojas benzpirēns – tas daudzos zinātniskos pētījumos atzīts par mutagēnu, kancerogēnu un genotoksisku vielu, kas var veicināt audzēju attīstību. Šie savienojumi rodas arī uz grila un uz oglēm ceptā gaļā. Nav zinātnisku pētījumu, kas pamatotu, ka kūpinātie sieri ir kaitīgi veselībai, tomēr katram pašam ir jāizvērtē savs iepirkumu grozs un jāsaprot, ka viss, ko apēdam, summējas, tāpēc ikdienā vairāk būtu jāpatērē veselīgi un mazāk apstrādāti produkti.
Kūpināto sieru visbiežāk iegūst, izmantojot šķidros dūmus vai šķidro dūmu aromātu, tikai daži ražotāji sieru patiešām kūpina īstā alkšņu malkā. Tas atkarīgs no ražotāja godaprāta un tehnoloģijā iekļautajām ražošanas izmaksām, jo šāda apstrāde paātrina ražošanas procesus un samazina produkta pašizmaksu.