Foto – Shutterstock

Ar kuņģa vēzi slimo daudzi 0

Pašlaik valsts organizētas kuņģa vēža profilaktiskās pārbaudes jeb skrīnings tiek veikts tikai divās valstīs – Japānā un Dienvidkorejā. Japānā šim nolūkam izmanto rentgendiagnostiku, bet Dienvidkorejā – gan rentgendiagnostiku, gan endoskopiju.

Reklāma
Reklāma
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Kokteilis
FOTO. Alla Pugačova pārvērtusies līdz nepazīšanai
Lasīt citas ziņas

Pagaidām nav cita veida, lai noteiktu kuņģa vēzi vai tā pirmsvēža stāvokli – gļot­ādu atrofiju. Lai gan tiek izmantota arī tāda metode kā pepsinogēna noteikšana asinīs, šī pārbaude nav precīza – tests ir pozitīvs vien trešdaļai pacientu ar kuņģa vēzi.

Eiropā tiek izmantoti asins testi, taču arī tie ir samērā neprecīzi, jo ļauj atklāt kuņģa vēzi tikai trešdaļai pacientu. Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieku grupa izstrādājusi audzēju antivielu paneli, kas asins testam ļauj sasniegt krietni augstāku precizitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvija pieder pie augsta kuņģa vēža riska reģioniem, jo ik gadu ar to saslimst 600 cilvēku. Lielākā problēma ir tā, ka 60 – 70% gadījumu tas tiek atklāts novēloti, kad jau parādījušies slimības simptomi. “Mūsu mērķis ir vēzi atklāt agrīni vai pat pirmsvēža stadijā, kad radušās atrofiskas gļotādas izmaiņas,” uzsver gastroenterologs Mārcis Leja. Patlaban Latvijā pirmsvēža stadiju var atklāt, tikai veicot endoskopiju, turklāt ar nosacījumu, ka tās laikā tiks veikta arī biopsija – paņemts audu paraugs. Paaugstināts risks saslimt ar kuņģa vēzi ir arī cilvēkiem, kas inficēti ar helikobaktērijām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.