Foto: Shutterstock

Kuņģa skābes paisums un bēgums. Kas ir gastroezofageālā atviļņa slimība? 0

Ne vienam vien dzīves laikā nācies sajust mutē kuņģa skābes garšu. Vienreizēja negatīva pieredze nav vērā ņemama, bet, ja tas notiek regulāri, turklāt vairākas reizes dienā, tad tā tiek uzskatīta par medicīniska rakstura problēmu. Šāds kuņģa skābes atvilnis tiek dēvēts par gastroezofageālā atviļņa slimību jeb GEAS.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Gaiļezers, klīnikas Medicīnas centrs ARS un Latvijas Jūras medicīnas centra gastroenteroloģe Zane Straume kuņģa skābes atviļņa cēloni min saistībā ar barības vadu. Vaininieks ir tā apakšējais sfinkters jeb vārstulis, kas pilnībā nenoslēdz barības vadu un kuņģi.

Vārstulis atveras, barība nonāk kuņģī, bet, ja tas nenoslēdzas, apēstais iekļūst atpakaļ barības vadā un jau kopā ar skābi, izraisot dedzinošu sajūtu. Šādu nepatīkamu parādību parasti ietekmē daudzi dažādi cēloņi, sākot ar pārtiku, piemēram, trekniem, asiem ēdieniem. Izraisītājs ir arī citrusaugļi, to sula un medikamenti.

Ar GEAS slimo visā pasaulē.

CITI ŠOBRĪD LASA
Pēdējie dati liecina, ka Eiropā tā vietumis sastopama līdz pat ceturtajai daļai iedzīvotāju, bet Amerikā vēl biežāk.

Parasti cīņu ar šo problēmu uzsāk, ja atvilnis ir vismaz divas reizes nedēļā, izraisot pastāvīgu diskomfortu un pasliktinot dzīves kvalitāti.

Katram sava dedzināšana

Ikviens slimnieks nepatīkamās sajūtas raksturo citādi. “Galvenās sūdzības ir divas – grēmas jeb dedzināšana aiz krūškaula vai tā rajonā un regurgitācija (norītās barības vai gāzes atgrūšana atpakaļ nelielām porcijām),” stāsta Zane Straume. Simptomi var izpausties dažādi, bet lielākoties tos jūt pēc ēšanas, piemēram, pēc maltītes mainot pozu: pieliecoties, atguļoties. Lai šādi simptomi nemocītu un ikdienā netraucētu, viens no ieteikumiem – pēc ēšanas vismaz trīs stundas vajadzētu palikt vertikālā stāvoklī.

Ir arī mazāk izteikti simptomi, kas var rasties ilgstošas kuņģa sulas regurgitācijas gadījumā, piemēram, dažādi ar elpceļiem saistīti apgrūtinājumi, hronisks klepus, aizsmakums, kamola sajūta kaklā, vidusauss iekaisums, zobu emaljas bojājumi, sinusīts, hronisks laringīts, faringīts.

Shutterstock ilustrācija

Ar ko sākt

Ja kādam piektdienas vakarā vai brīvdienās, kad apgrūtināta nokļūšana līdz ārstam, parādās smagi ar GEAS saistīti simptomi, gastroenteroloģe uzskata, ka vienmēr ir iespēja aizstaigāt līdz tuvējai aptiekai un iegādāties kādu farmaceita piedāvāto medikamentu. Reizēm ar to būs pietiekami. Tomēr, ja nelāgās pazīmes atkārtojas un nepāriet, noteikti vajadzētu doties pie ārsta, kurš izvērtēs, ar ko tas saistīts.

“Atvilnis ir fizioloģiska parādība, kas kādreiz gadījusies katram no mums,” apgalvo gastroenteroloģe. “Tomēr, ja šādas vainas kļūst biežas un traucējošas, nepieciešama ārsta konsultācija. Praksē šādi pacienti nereti nokļūst vispirms pie otorinolaringologa vai pulmonologa ar dažādām elpceļu, visbiežāk hroniska rakstura sūdzībām, kā neskaidras izcelsmes klepu, laringītu vai faringītu, un tieši otorinolaringologs slimnieku nosūta tālāk pie gastroenterologa.”

Ja minētie simptomi izpaužas bieži, cilvēkam mazinās dzīves kvalitāte, kā sekas daļai pacientu ir trauslāks miegs, nakts klepus.

Lai pārliecinātos, vai sūdzības tiešām izraisa GEAS, individuāli izvērtējot katru pacientu, ārsts var nozīmēt augšējo endoskopiju, kas ļaus izvērtēt gremošanas trakta gļotādu. Var izmantot arī citas salīdzinoši retāk praktizētas izmeklēšanas metodes, kā manometriju vai pH-metriju.

Reklāma
Reklāma

Veselības recepte – jauns dzīvesveids

Atveseļošanās paredz kombinētu terapiju, kuras galvenais priekšnoteikums ir veselīgs dzīvesveids, būtu jāizvairās no skābiem, asiem, trekniem, kairinošiem (ķiploki, sīpoli, loki, čili) ēdieniem. Nav ieteicami citrusaugļi un to sula, šokolāde, kafija.

Negatīvu ietekmi atstāj arī tādi kaitīgie ieradumi kā smēķēšana un alkohola lietošana, jo daļa tajos esošo vielu veicina muskuļu atslābšanu, tādējādi provocējot atvilni. Vismaz divas stundas pēc ēšanas nevajadzētu atgulties, atliekties vai nodarboties ar sportiskajām aktivitātēm, savukārt trīs stundas pirms naktsmiera ieteicams atturēties no jebkādas maltītes. Ja atvilnis traucē naktsmiera laikā, ieteicams izvēlēties augstāku pagalvi. Nevajag valkāt cieši piegulošu apģērbu.

Dažkārt, izmainot ēšanas paradumus, iespējams cīnīties ar šo gremošanas problēmu, bet citiem nepieciešama ārsta palīdzība.

Būtiska terapijas daļa ir medikamentu lietošana. GEAS ārstēšanai izmanto dažādus medikamentus, piemēram, histamīna H2 blokatorus ranitidīnu, famotidīnu. Vieni no efektīvākajiem ir protonu sūkņa inhibitori, piemēram, omeprazols, pantoprazols, esomeprazols, ārsts arī var nozīmēt prokinētiskos līdzekļus: domperidonu, metoklopramīdu. Savukārt īslaicīgai simptomātiskai terapijai iesaka antacīdus, piemēram, alumīnija hidroksīdu.

Visbiežāk tomēr tiek nozīmēti protonu sūkņa inhibitori, kas jālieto pusstundu pirms galvenās ēdienreizes, tātad vienu reizi dienā, un tad izvērtē indikācijas. Ja nepieciešams, palielina devu vai arī zāles lieto divas reizes dienā – pusstundu pirms maltītes. Dažkārt jākombinē ar citu grupu medikamentiem, piemēram, ar H2 blokatoriem. Daļu šo medikamentu var nopirkt bez ārsta receptes. Tomēr šajā ziņā nevajadzētu pārsteigties.

Ja simptomi turpinās ilgāku laiku un cilvēks īsti nav pārliecināts, cik daudz un kādas zāles lietot, labāk sazināties ar ģimenes ārstu, nevis pašam eksperimentēt, jo sekas var būt neparedzamas. Salīdzinoši retāk vajadzīga ķirurģiska iejaukšanās.

Foto: Shutterstock

Problēmu var novērst

Ja pacients ievēro ārsta ieteikumus, ar šo kaiti iespējams sadzīvot un, visticamāk, medikamenti nebūs jālieto visu laiku. Pacients arī bez tiem var justies labi situācijā, kad veselības stāvoklis ir sakārtots. Svarīgi būtu ieviest dzīvesveida korekcijas, kas uzlabos vispārējo pašsajūtu un dzīves kvalitāti.

Ja pie ārsta vēršas novēloti, var attīstīties nopietnāki gļot-ādas bojājumi: barības vada čūla, erozija vai ar laiku pat rīšanas traucējumi, kad medikamenti jau lietojami ilgstoši. Ja atviļņa slimība ir vairākus gadus, var izveidoties tā sauktais Bareta barības vads, kas ir priekšvēža stāvoklis. Tādēļ, lai veselību sakārtotu savlaikus, ļoti svarīgi ievērot ārsta norādījumus.

Ņemot to visu vērā, jāatceras, ka sajust atvilni vai skābu garšu mutē savu reizi var jebkurš cilvēks, bet, ja nelāgai parādībai ir ilgstošs raksturs un tā mazina dzīves kvalitāti, noteikti vajadzētu apmeklēt ārstu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.