Kumelīte veselības stiprināšanai iederas visur. Vanniņas, spilventiņi, novārījumi… 0
Kumelīšu tēju vai kompresi bērnībā izbaudījis katrs, un tāpat arī piparmētru garša reti kuram varētu būt pilnīgi sveša. Taču kumelītes var izmantot daudz plašāk.
Grūti nosaukt veselības stiprināšanas jomu, kur neiederētos kumelīte. Aktīvo vielu dažādība šajā augā nosaka tā pretiekaisuma un spazmolītisko iedarbību, antimikrobo aktivitāti, nomierinošo efektu un brūces dziedinošās īpašības. Kumelīšu preparāti lietojami kā iekšķīgi, tā ārīgi. Tos ražo arī rūpnieciski – gan mutes dobuma, dzimumorgānu, ekzēmu, neirodermatītu, anālās atveres un trofisko čūlu skalošanai, gan iekšējai lietošanai.
Ziedu uzlējums der gan gremošanas uzlabošanai un ēstgribas veicināšanai, gan kā dezinficējošs, anestēzisks un diurētisks līdzeklis. Palīdz tikt galā ar aknu kaitēm, ir palīgs nieru un urīnpūšļa saslimšanas gadījumos. Glāze karsta uzlējuma – sviedrēšanas līdzeklis, ja gadās saaukstēties.
Menstruāciju aiztures un sāpīgu menstruāciju, nervozuma uzplūdu, migrēnas lēkmju, išiasa un krampju mocītajiem der pa diviem gramiem ziedu pulvera pāris stundas pēc ēšanas.
Ja iekaisusi mutes un rīkles gļotāda, sākusies angīna, palīdz skalošana ar kumelīšu uzlējumu. Sāpošām locītavām, arī reimatisma vai podagras uzliesmojuma reizēs palīdz svaigu kumelīšu apliekamie.
Acu plakstiņu iekaisumiem un miežgraudiem – kumelīšu kompreses. Pret iesnām – gan ziedu pulvera iešņaukšana degunā, gan uzlējuma inhalācijas.
Auga novārījums izmantojams arī klizmām; tās sevišķi ieteicamas ļaudīm, kuri mokās ar čūlaino kolītu, kas nepadodas citai ārstēšanai.
Var ieteikt arī tā sauktās rollkūres: koncentrētam kumelīšu ziedu uzlējumam, ņemot trīs tējkarotes drogu uz glāzi karsta ūdens, ļauj ievilkties, siltu izdzer. 15 minūtes paguļ uz vieniem sāniem, 15 uz otriem, arī uz vēdera un muguras, lai dziednieciskais efekts tiek visai kuņģa gļotādai. Šāda ikdienas procedūra veicama tieši vienu mēnesi.
No ziediem (200 grami drogu uz 10 litriem ūdens), kas samaisīti ar sāli, gatavo vanniņas roku, kāju, podagras mezglu un pampumu dziedēšanai.
Tiem, kuri slimo ar reimatismu, ieteicams gulēt uz sasildīta kumelīšu ziedu spilvena.
Vietas, kur uzmetušies furunkuļi un augoņi, sautē ar sasmalcinātu svaigu ziedu kompresēm. Sasprēgājušu roku ieziešanai der auga uzlējums pienā. Kumelīšu eļļu liek uz sāpošiem zobiem. Tā ir lielisks līdzeklis arī pret pumpām un iekaisumiem.
Sejas maskām var izmantot stipru kumelīšu uzlējumu kopā ar olas dzeltenumu, medu un mandeļu elļu.
Ar auga uzlējumu vai novārījumu mazgā blondus matus.
Vairāk par augiem var lasīt žurnāla “36,6°C” pielikumā “Dabas Dziedniecības Ceļvedis”