Kultūras skolas soma solās būt patukša 1
Iespēja par valsts līdzekļiem ik gadu apmeklēt kādu no kultūras pasākumiem – tāda varētu būt dāvana visiem skolēniem Latvijas simtgadē.
Tieši kādu pasākumu apmeklēšana tiks apmaksāta un vai ieceres īstenošanai vispār pietiks naudas, gan pagaidām nav zināms. Tomēr, cerot uz ieceres īstenošanos, Kultūras ministrijā (KM) kopš rudens čakli strādā darba grupa, kas gatavo priekšlikumus konceptuālam ziņojumam par to, kā skolēnus nodrošināt ar tā saukto Kultūras skolas somu.
Ideja nav jauna. Par to, ka jāpalielina kultūras baudītāju auditorija un tāpēc jāieinteresē par kultūru bērni un jaunieši, padarot kultūras pasākumus viņiem pieejamākus, valsts politikas veidotāji vienojušies vairākos dokumentos. Par šo tēmu runāts gan “Nacionālajā attīstības plānā 2020”, gan 2014. – 2020. gada Kultūrpolitikas nostādnēs “Radošā Latvija”, gan arī nu jau demisionējušās valdības deklarācijā. Tajā politiķi solīja izveidot “Kultūras skolas somas” projektu, ko varēs sākt īstenot 2018. gadā, kā arī definēt minimālo bezmaksas kultūras pakalpojumu klāstu bērniem un jauniešiem. Izpildīt šo deklarācijas punktu nav izdevies, un neoficiāla informācija liecina, ka jaunās valdības deklarācijā to mats matā atkārtos, tomēr virzība ir. Plānots, ka darba grupa savus priekšlikumus par to, kā nodrošināt skolēnu dalību kultūras pasākumos, izstrādās līdz marta beigām.
“Jaunu cilvēku ir svarīgi pareizi orientēt, lai viņš saprot, ko nozīmē apmeklēt labu izstādi vai teātra izrādi,” spriež Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis. Protams, ir vecāki, kas paši regulāri ved atvases uz kultūras pasākumiem. Taču svarīgi, lai kultūru iepazītu arī tie bērni, kuru vecākiem nav vēlēšanās vai iespējas bērnus vest uz teātriem, muzejiem, koncertiem.