Kultūras pils “Ziemeļblāzma” drīz vērs durvis apmeklētājiem 0
Ar krāšņām svinībām Latvijas Republikas neatkarības pasludināšanas dienā 4. maijā pēc rekonstrukcijas apmeklētājiem durvis vērs kultūras pils “Ziemeļblāzma”, kas šogad atzīmē savu simto dzimšanas dienu. “LA” bija iespēja ielūkoties, ciktāl būvnieki tikuši ar darbiem pils iekšienē.
Iedzīvotāju iecienītais kultūras objekts pirms diviem gadiem izskatījās patiesi nožēlojami un bija uz sabrukšanas robežas. Tagad pils Vecmīlgrāvī mūs sagaida stalta un gaiša, saulē mirdzošām lielo logu “acīm”. Būvnieki gan smej, ka pirms simt gadiem, ceļot šo namu, arhitekts nolēmis izjokot nākotnes nama remontētājus – teju katrs logs bijis citā lielumā.
“Mecenātisms, ko bieži piesauc šīs ēkas sakarā, ne vienmēr nozīmē arī patiesu dāsnumu,” uzsver SIA “Arčers” būvuzraugs Leonards Dubkevičs. “Kad ķērāmies klāt, izrādījās, ka ēka celta no būvniecības atkritumiem – pašas sliktākās kvalitātes ķieģeļiem, otrreiz izmantotiem kokmateriāliem, vecām dzelzceļa sliedēm, dzeloņdrātīm un citu veidu stieplēm pārsegumu stiprināšanai. Izmantotas arī kuģu tauvas un troses. Tādēļ nācās daudz ko stiprināt papildus, pilnībā mainīt daudzas pārsedzes, kas bija jau ļoti sliktā tehniskā stāvoklī.”
Tomēr sadārdzinājums rekonstrukcijas procesā nav radies, jo darbu gaitā mainītas pozīcijas, piemēram, lai salabotu ļoti sliktā stāvoklī esošos teju jau irdenos lielās zāles griestus, pieņemts lēmums jauno skatu torni nekrāsot un ne ar kādiem apdares materiāliem nenoklāt.
Ziemeļblāzmas kultūras pils parks aizņem vairāk nekā piecus hektārus. Pirms restaurācijas daļa Vecmīlgrāvja iedzīvotāju bija sašutuši, ka līdzšinējās estrādes vietā būs daudzfunkcionāls aktīvo nodarbību laukums. Tas tiešām nebūtu lāgā, ja pēc atjaunošanas šeit iztrūktu vieta muzikāliem pasākumiem vai zaļumballei. Ziemeļblāzmas parkā atrodas arī vienīgā grota visā Rīgā. Tā ir skaisti atjaunota, radot vietu mūzikas baudīšanai – grotā varēs izvietot mūzikas aparatūru, savukārt tās priekšā izveidotajā deju placī novietot solus, piemēram, koncertu rīkošanai.
Parkā acis piesaista mežģīņots tējas namiņš vienā, atpūtas lapenes vēl citā vietā, krāsains bērnu rotaļu laukums un baseins ar strūklakām, kā arī ģeometriski skaistos zīmējumos sastādīts mūžzaļo augu labirints jaunā skatu torņa pakājē.
Skatu tornis būvēts uzkalniņā vecā ūdenstorņa vietā. “Tornī noteikti veidosim dažādas izstādes sadarbībā ar māksliniekiem un bērnu un jauniešu centriem. Turklāt plānojam piedāvāt iespēju, piemēram, jaunlaulātajiem fotografēties uz lieliskā pilsētas fona, kas paveras torņa skatu laukumā, iemalkojot arī glāzi šampanieša,” nākotnes ieceres ieskicē kultūras pils direktore Liene Kubiļus.
Viņa atzīst, ka daudzie kolektīvi, kas šeit darbojas, atgriešanos “Ziemeļblāzmā” nevarot vien sagaidīt. “Dejotāji, ieraugot, kas jau šeit paveikts, sacīja, ka vasarā brīvdienu nebūšot, jo visu laiku veltīšot mēģinājumiem,” smaida direktore.