Kultūras gaisma Baltajā naktī 0
Naktī no 5. uz 6. septembri Rīgā jau 10. reizi norisināsies viens no galvaspilsētas būtiskiem ikgadējiem kultūras dzīves notikumiem – forums “Baltā nakts”. Šogad tās ietvaros bez maksas apskatāmi un izbaudāmi 52 Latvijas un starptautisku mākslinieku īstenoti projekti. Programmas vadmotīvs – Gaismas tēma, atbalstot ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) izsludināto Gaismas un gaismas tehnoloģiju gada ideju. Programmas pasākumi koncentrēsies Vecrīgā, Rīgas centrālajā daļā, Spīķeros, Miera ielā, bet šogad jo īpaši Pārdaugavā – Mūkusalā, Torņakalnā, Āgenskalnā, atklājot arī jaunas pasākumu norises vietas Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā un Latvijas Universitātes Dabaszinātņu centrā Jelgavas ielā 1.
Centrā
12.00 – 1.00 kādreizējā Latvijas Nacionālās bibliotēkas galvenajā ēkā (Kr. Barona iela 14), Laikmetīgās mākslas centrā Laikmetīgās mākslas festivāla “Survival k(n)it 7” laikmetīgās mākslas programma: koncerti, performances, darbnīcas, videoinstalācijas, akcentējot ikdienišķu darbību un “mazo lietu” potenciālu ietekmēt sabiedrībā nozīmīgus procesus. Dienas pirmajā pusē ģimenes un jaunieši ir aicināti iesaistīties spēlē “Mazo lietu spēks”, kas ļaus izpētīt un iepazīt “Survival K(n)it” izstādi no cita skatu punkta. No 16.00 notiks “Stitch Project” darbnīca, kurā tiks izšūts 10 m garš galdauts un stāstīti pieredzes stāsti aktuālo politisko jautājumu kontekstā. Dienas otrajā daļā iespējams pievienoties mākslinieku apvienībai “Klīga”, nododoties ikdienišķām meditācijas praksēm. Nakts programmā bibliotēkas lasītavā notiks igauņu eksperimentālās mūzikas pārstāvja Erika Alalogas koncerts un mākslinieku dueta “Kunst oder Unfall” elektroakustiska dzejas performance. To papildinās dzejnieces Liānas Langas lasījumi un mūziķes Ingunas Rubenes improvizācijas. Pēc koncerta videoinstalācija programmu “Deja Vu” un dejas.
Vērts pieredzēt
18.00 – 23.00 Rīgas 49. pirmsskolas izglītības iestādes teritorijā (Grostonas iela 8) “Gaismas blēņu stāsti”. Iespēja veidot “Gaismas lukturus”, mazie apmeklētāji kopā ar vecākiem varēs darboties radošās darbnīcās “Gaismas labirints”, “Gaismas meklēšana”, “Gaismas spēles”. Būs iespēja piedalīties aizraujošā eksperimentā “Kā rodas gaisma”, būt drosmīgiem un doties “Gaismas tunelī”. Pēc nodarbēm uz mirkli atpūsties “Bērnu un ēnu teltī”, kur varēs kopīgi sacerēt “Bērnu blēņu stāstus par Gaismu”. Bet pieaugušie kopā ar bērniem varēs spēlēt lielformāta “Gaismas cirku” un “Gaismas loto”.
20.00 – 1.30 Grāmatu un kultūrpreču mājā “NicePlace Mansards” dzejas radiostacija “Gaisma / tumsa”, kurā dzejnieku balsis pavadīs dzīvs klavierkoncerts, ambienti ieraksti un spontāni komerciālo radiostaciju iestarpinājumi: 20.00 – 21.00 Literātu un multimediju mākslinieku apvienības “Orbīta” dzejas performance “Slow Show FM”; 22.00 – 1.30 Henrika Eliasa Zēgnera vinila performance; 21.00 – 22.00 mākslinieces Zanes Ernštreites dinamiskā fotogalerija.
21.00 – 2.00 kultūrbārā “Vieta” (Kr. Valdemāra iela 61) gastrovizuāls eksperiments vinila plašu mūzikas un gaismas staru pavadījumā. Pavāra Žaņa Raivo Behmaņa virsvadībā notiks ēdiena gatavošanas performance, kuras laikā, lietojot dažādus specefektus (šķidrais slāpeklis, uguns liesmas), produkti mainīs krāsu, faktūru, tekstūru. Vakara gaitā norisināsies 3 pavāru meistarklases, kuru noslēgumā tās dalībnieki varēs nobaudīt radītos ēdienus, skanēs dīdžeja Riharda Bražinska spēlētā mūzika.
Vecrīgā
20.00 – 21.20 Lielajā ģildē Raiņa un Aspazijas daiļradei veltīts multimediāls koncerts “Pastāvēs, kas pārvērtīsies”. Pūtēju orķestra skanējums, dzejas lasījumu īpaši apstrādātas fonogrammas un elektroakustiskā mūzika radīs vienotu mākslas darbu. Orķestris “Rīga” pirmatskaņos piecus jaunus oriģināldarbus. Iespaidus par Aspazijas daiļradi Santa Bušs atspoguļojusi interaktīvā poēmā pūtēju orķestrim pēc Aspazijas dzejas motīviem “Domas, manas domas”. Skanēs Lindas Leimanes kompozīcija “Art Deco”. Komponists Jēkabs Nīmanis, domājot par Raini, radījis skaņdarbu “Nākotnes cilvēki”. Pirmatskaņojumu piedzīvos arī Džekina Pousona skaņdarbs “Leaves upon the wind” jeb “Vēja nestas lapas” un Platona Buravicka kompozīcija “Tāda es esmu”. Līdzās jauniem sacerējumiem koncertā skanēs īpaši izveidotas versijas pūtēju orķestrim un elektronikai trim latviešu klasiskām kora dziesmām.
Vērts pieredzēt
21.00 – 00.30 Vecrīgā un Doma laukumā “Gaismas milži pilsētvidē” – lielformāta gaismas leļļu teātris “Dundu” no Štutgartes (Vācija). Dzīvās mūzikas grupas “Dundumusik” pavadījumā teju piecus metrus gari gaismas milži klejos pa pilsētu, nevairoties iesaistīties saspēlē ar garāmgājējiem un apkārtējo vidi. Gaismas leļļu izspēlētās jautrās etīdes vienmēr rodas uz vietas un allaž pārsteidz ar jautru un pozitīvisma pilnu noskaņojumu. Performances Doma laukumā: 21.00, 22.00, 23.00, 24.00. Solo uzstāšanās maršrutā Šķūņu iela – Kaļķu iela: 21.45, 22.45, 23.45.
18.00 – 21.00 Rīgas Kino muzejā (Peitavas un Jēkaba ielās), arī kinoteātrī “Splendid Palace”, Rīgas Centrāltirgus sakņu paviljonā projekts “Kino uz sienas” – filmu fragmentu kolāžu, kura parāda Rīgu 20. un 21. gadsimtā no dažādu paaudžu spēlfilmu veidotāju skatpunkta. Rīgas arhitektūra sniedz plašas interpretācijas iespējas: greznais jūgendstils, padomju laika monumentālie nami un jaunās daudzdzīvokļu ēkas, kā arī mūsdienu augstceltnes – tās ir Rīgas dažādās sejas, fons cilvēku attiecību stāstiem.
21.00 – 3.00 Rīgas Anglikāņu baznīcā Nepieradinātās mūzikas festivāla “Skaņu mežs” programma “Minimālisms gaismā un skaņā”: Entonija Makkola kino darbs “Line Describing a Cone”, komponista un mākslinieka Šarlemāna Palestaina ērģeļmūzikas koncerts, basa saksofona spēlētāja Tonija Bevana duets ar minimālisma kompozīcijas interpretu, arfistu Rodriju Deivīzu, latviešu projekts “Dubna”, pasaules pirmizrāde apvienības “Plapla Pinky” koncertprogrammai “Raver Stay with Me” – reiva mūzikas motīvi ērģeļmūzikā.
Spīķeru kvartālā
19.00 – 1.00 “Dirty Deal Teatro” performance “Noslēpumi nāk gaismā”. Apmeklētāji varēs paviesoties vietās, kur nakts aizsegā nepazīstami cilvēki mēdz izpaust viņu stāstus – taksometrā un pie bāra letes. Tāpat būs iespēja ielūkoties anonīmās dienasgrāmatās un pašiem uzticēt savu noslēpumu svešiniekam. Skatītājiem būs iespēja komunicēt gan ar aktieriem, kuri atklās noslēpumu stāstus, gan arī savā starpā. Performances autores ir Marta Elīna Martinsone un Inga Gaile, scenogrāfs – Ivars Veinbergs, skaņa – Māris Butlers. “Svešinieku” lomās iejutīsies aktieri Ance Strazda, Jānis Kronis, Dmitrijs Golasko, Reinis Boters, Daiga Kažociņa, Marija Linarte un Āris Matesovičs.
Vērts pieredzēt
20.00 – 20.45, 22.00 – 22.45 Spīķeros laikmetīgās dejas izrāde “Abi”. Velotriālista Jāņa Lāča un dejotājas Evas Vancānes saspēle akcentē mūsu robežas, pieņēmumus un komforta zonu, no kuras mēs spējam vai nespējam iziet, lai panāktu viens otram pretī, lai radītu, lai sadzīvotu, dzīvotu, lai piedzīvotu un mīlētu! Horeogrāfijas autore Lilija Lipora, mūzika – Kaspars Tobis.
20.00 – 2.00 koncertzālē “Rīga” projekts “Vertikālais kino”. Pasaulē atzītu eksperimentālā kino un audiovizuālo mākslinieku (Nīderlande, Austrija, Dānija) radītu filmu programma – desmit jauni, pēc pasūtījuma radīti lielizmēra darbi. 90 minūšu gara filmu programma no 35 mm lentām tiek projicēta uz vertikāla, 10 m augsta un 4,5 m plata ekrāna.
18.00 – 1.00 Laikmetīgās mākslas centrā “kim?” Ievas Epneres audiovizuāla performance “Gaidot atgriežamies gaismu” sadarbībā ar komponisti Eviju Skuķi un mākslinieci Sāru Geratsu. Stāsts par bijušo padomju ogļrūpniecības pilsētu Piramīdu Norvēģijai piederošajā Svalbāras salā – pilsēta tika pamesta 1998. gadā, atstājot bibliotēku ar grāmatām, kultūras namu un pasaulē vistālāk ziemeļos esošu flīģeli. Piedalās čelliste Undīne Balode un soliste Laima Lediņa.
Miera ielas apkaimē
18.00 – 3.00 Miera ielā 20 un 23 “Stāsti mierīgā gaismā”. Miera ielā stāsti izgaismos un atdzīvinās dažus senos, aizmirstos namus. Ievērojamā vecuma namiem būs gods pulcēt pie sevis klausītājus “Baltajā naktī”, atdzīvoties un stāstīt viņiem stāstus no visas Miera ielas. Stāsti ir dažādi – komiski, melanholiski, dramatiski un ikdienišķi, nopietni un sirsnīgi. Stāstu pirmavots – Miera ielas iemītnieki, savukārt stāstnieki – Miera ielas nami.
Vērts pieredzēt
18.00 – 1.00 Mākslas izglītības centra “Trīs krāsas” vannasistabā izstāde “Spīdošā vannasistaba” tiks izstādīta luminiscējoša instalācija. “Baltajā naktī” vannasistaba pārtaps par dažādām izdomātām pasaulēm ar džungļos mītošiem zvēriem un cilvēkiem, zirgiem, kas pārvietojas starp planētām, jūrām un okeānu ar lidojošām zivīm. Darbu autori – bērni un jaunieši.
23.00 – 3.00 kafejnīcā “Taka” pasākums “Gaismas ra(ā)da alu Takā”. Uz kafejnīcas “Taka” sienas tiks izvietoti maketi iekārtām, kuras ir būtiskas alus radīšanas procesā, statiski parādot visu to, kā tiek brūvēts alus, rādot procesus, ko ikdienā nevar novērot, reizē kliedējot dažus mītus par alu.
20.00 – 5.00 bārā “Aristīds” (A. Briāna iela) eksperimentāli muzikāla un vizuāla performance, piedaloties Latvijas māksliniekiem. “Aristīds” atrodas tieši zem vēsturiskās Rīgas Balzama fabrikas. Tas ir vairāku istabu labirints, kas kopā sakausē muzikālas performances, labus dzērienus, mākslas instalācijas un mikro kinoteātri.
20.00 – 2.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā deju laikmets un bītu cīņas Gaismas pilī. Pirmā daļa veltīta diskotēku kultūras un elektroniskās mūzikas pirmsākumiem Latvijā un bijušajās Padomju Savienības bloka valstīs. Par tēmu diskutēs mākslas kurators, pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados populāro kultūras pasākumu festivālu “OPEN” organizators Kaspars Vanags un leģendārais multimākslinieks Indulis Bilzēns (Frankfurte, Vācija). Sarunā piedalīsies arī režisors Viktors Buda. Diskusijai sekos “Dirty Deal Audio” rīkotās atraktīvās Bītu cīņas jeb elektroniskās mūzikas izpildītāju sacensības, dalībniekiem izpildot iepriekš sagatavotas remiksu kompozīcijas, kurām par pamatu tiks izmantoti Hardija Lediņa, Ingus Baušķinieka un grupas “Zodiaks” skaņdarbi.
Vērts pieredzēt
19.00 Arhitektūras un mediju centrā “H206” un apkārtnes teritorijā (Ūdens iela 6) “Zundas sādža” – Pārdaugavas senākā ciema svētki. Zunda darbīgo iedzīvotāju ikdiena tiks celta jaunā gaismā. Pārdaugavas sādžas sētā gaidīti bērni un vecāki, jaunieši un seniori. “Zundasskolā”, izmantojot gaismas un ēnu spēli, bērni un citi interesenti varēs projicēt Zunda ciema vēsturi, sirreālistiskus sapņu stāstus atskaņos dziedātāja Elizabete Balčus. Etnogrāfiskā ceļojumā “Laiva” pa Latvijas ūdens takām vedīs kokļu mūzika ģitāristu izpildījumā, dziļās meža takās vadīs eksperimentālā folka grupa “Das Sonntags Legion”. Svētkus pagodinās arī ārvalstu viesi – teātra trupas “United Sorry” un “Theater im Bahnhof” no Austrijas.
20.00 – 2.00 Arkādijas parkā “Vārdu kalns” piedāvās nokļūt stāstu un skaņu krātuvē, kurā ikvienam pasākuma apmeklētājam tiks piedāvāta iespēja būt saistošā un atraktīvā literatūras klasiķu Raiņa un Aspazijas gaišo ideju pasaulē pavisam vienkāršā veidā – pastaigājoties pa Arkādija parka kalnu. Izejot cauri vairākiem līmeņiem, būs iespēja izbaudīt viņu dzejas un pierakstīto domu skanisko un vizuālo iedarbību. Pašā Arkādija parka virsotnē no 20.00 “Baltās nakts” apmeklētāji varēs baudīt muzikālus priekšnesumus. Uzstāsies grupas “Zāle”, “Jauno Jāņu orķestris”, “Sus Dungo”, mūziķe Sabīne Moore.
21.30 – 00.30 Kalnciema kvartālā projekts “Gaismraži”, projekts, kas apvieno divus laikmetīgos komponistus Jēkabu Nīmani un Kristapu Pētersonu, kā arī aktieri un režisoru Vari Piņķi. Viņi uzrunās auditoriju caur mūzikas, gaismas un teksta medijiem. 21.30 – 22.00, 23.00 – 23.30 Jēkaba Nīmaņa skaņu instalācija; 22.00 – 23.00, 23.30 – 00.30 performance “Gaismraži” – mūzika, gaisma, teksts.
Ārpus centra
15.00 – 23.00 Sarkandaugavā, bijušajā tekstilfabrikā “Boļševička” Starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo novus” programma. Drīss Verhofens “Ardievu!” – 20 minūšu pilsētvides instalācijā holandiešu scenogrāfs un režisors “apgriež” pasauli kājām gaisā un atvadās no tām vietām, civilizācijām, pārliecības un lietām, kas ir lemtas iznīcībai vai ir jau izzudušas. D. Verhofens “Homo Desperatus / video versija” – filma / video instalācija dokumentē mākslinieka vērienīgo scenogrāfijas projektu “Homo Desperatus”, kas izstādīja 44 reālu pasaules vietu maketus: Fukušimas spēkstacija, Kijevas parlaments, narkomānu klīnika Vācijā, apģērbu fabrika Bangladešā un citas vietas, kuras piepilda cilvēku ciešanas. Katru maketu apdzīvo skudru kolonija. Boriss Šarmacs un Cēzars Vaizī “Pacelšanās” – filma, kas nereālas ainavas vidū dejotājus rauj neapturamā atvarā, līdz nogurums, atkārtošanās, sīvā savstarpējā cīņa savij viņu ķermeņus haotiskā mezglā.
Vērts pieredzēt
19.00 – 1.00 Aldara alus darbnīcā (Tvaika ielā 44) būs iespēja baudīt alu, mūziku, mākslu un gaismas spēles vietā, kur satiekas vēsture, daba un tradīcijas. Ekspozīcijas apskate un ekskursijas gida pavadībā (katru stundu 19.00 – 22.00). Alus degustācijas un konkursi īstiem alus pazinējiem un iesācējiem. Latvijas vecmeistaru I. Celmiņas un E. Grūbes gleznu izstāde. Uzstājas Dj Toms Grēviņš, grupas “Olas” un “Gapoljeri”.
21.00 – 3.00 Andrejsalā (aiz sliedēm pie garāžām) mākslas un mūzikas projekts “Therapy”: jaunās mākslinieces Agneses Melbārdes pirmā gleznu personālizstāde, kas veidota kā unikāls kopdarbs sadarbībā ar komponistu un marimbas virtuozu Rihardu Zaļupi. Ekspozīciju veido deviņas gleznas un īpaši šai izstādei radīti skaņdarbi, kas vienlaikus kalpo gan kā izstādes audiālais noformējums, gan rosina apmeklētājus uz neierastu audiovizuālu terapiju.
18.00 – 1.00 Mežaparka skolas dārzā (Lībekas iela 27) radošā “Gaismas Lab_Oratorija”. Varēs pārbaudīt, vai tiešām dažādās vidēs gaismas ātrums ir atšķirīgs, kā gaisma atstarojas Mežaparka priedēs un vai mūzikas skaņas palīdz gaismai ātrāk izstaroties un kļūt spožākai. Būs iespēja pašrocīgi izgatavot gaismas nesēju un kļūt par gaismas dizaineri, padarot skolas dārzu vēl skaistāku, noslēpumaināku, veidojot kopēju gaismas izrādi. Īpaši gaidīti eksperimentēt un iesaistīties griboši bērni, jaunieši, ģimenes.