Laimīgs ar voku 0
Divas kursantes uzvelk virtuves cimdus un ķeras pie garneļu lobīšanas. Vēlāk dzirdam abu stīvēšanos – garnelei taču mugura jāpārgriež un jāizņem melnā zarniņa, nevis tā jāmeklē vēderā!
Pavārs Nikolajs vāra aromātisku zivju buljonu, uz tā bāzes taps gan miso zupa, gan taizemiešu kokospiena virums. Vienlaikus tiek griezti dārzeņi, marinēta gaļa, sajauktas mērces. Smalkās rīsu nūdeles gan aplej ar karstu ūdeni un atstāj 4–5 minūtes, pēc tam nokāš un pievieno tīkamāko Austrumu garšas mērci. Tāpat ar atšķirīgu mērci citu garšu var piešķirt vieniem un tiem pašiem salātiem. Vokpanna ir lielisks izgudrojums, tās īpašā forma ļauj akumulēt lielu karstumu, līdz ar to ēdienu iespējams pagatavot ātri, nezaudējot uzturvērtību. Vokēdieniem var gandrīz nepievienot sāli, jo izmanto pikantas garšvielas.
“Āzijas virtuve ir diezgan veselīga. Ēdiens nav pārgatavots vai smags, jo galvenais uzsvars likts uz garšu, nevis sarežģītu vai ilgu gatavošanas procesu. Viss top ātri – vokēdiens vai zupa ir tikai pāris minūšu jautājums,” uzsver pavārs Nikolajs.
Patiesi, slavenā miso zupa top tik ātri, ka nepaspējam acis pamirkšķināt. Karstā zivju buljonā iejauc miso jeb fermentētu sojas pupiņu pastu, ieliek jūras aļģes, kas iepriekš uzbriedinātas aukstā ūdenī, un kubiņos sagrieztu tofu sieru. Vēlreiz uzvāra un iebirdina lociņus – gatavs! Japāņi šādu zupu ēdot brokastīs.
Ir gan viens mīnuss, jo Austrumos gatavotajās piedevās ir diezgan daudz sāls un vairākumam produktu pievienots nātrija glutamāts. Šī viela izgudrota Japānā, sākumā gatavota no sojas, vēlāk sintezēta mākslīgi. Ir zināms, ka tā nav laba veselībai, turklāt var izraisīt atkarību, jo šos ēdienus gribas atkal un atkal.
Seminārs tuvojas noslēgumam. Ir laiks izdarīt kopsavilkumu, kas tad sanācis pavāriem un viņu mācekļiem. Meistarklasēm piemīt tā burvība, ka iespējams sajust gandarījumu, ja ēdiens padevies, kā arī uzzināt, kāpēc tas tomēr nav tāds, kādu vēlējies.
Šoreiz viss izskatās un smaržo debešķīgi. Turklāt garša un pēcgarša ir tik laba, ka ātri vien steidzu uz veikalu, līdzi ņemot neierastu produktu sarakstu.
Var noderēt
* Lai pareizi pagatavotu suši rīsus, tos vispirms skalo, maigi berzējot ar rokām, kamēr ūdens kļūst caurspīdīgs. Arī izvārītus, jaucot ar rīsu etiķi, irdina vieglītēm.
* No vienas nori jeb kaltētas jūras aļģu lapas iznāk divi urimaki suši rullīši, ja nori pārloka uz pusēm un pārplēš.
* Salmiņos sašķēlēto gurķi notur aukstā ūdenī, lai labāk atsulojas. To pašu dara ar plānum plānām sīpolu ripām – tad zūd sīvums.
* Buljonam labu krāsu dod sīpols ar visu mizu.
* Zivju buljonu vāra ne ilgāk kā pusstundu. Tam var pievienot arī čaulas, no kurām tikko izlobītas garneles. Tās piešķir piesātinātu garšu.
* Īpašā zivju mērce (Nam Pla), ko plaši izmanto Taizemes virtuvē, paspilgtina ne tikai zivju zupas garšu, bet arī zupu ar kokospienu, kariju vai rīsu nūdeļu ēdienus. Mērci gatavo no fermentētām zivīm, piemēram, anšoviem, sardīnēm, arī kalmāriem. Tā ir sāļa, tāpēc maltītei var nepievienot sāli.
* Kokosriekstam piemīt organismu atvēsinošas īpašības, tāpēc tas labi sader kopā ar asām garšvielām.