Kuldīgas domnieki nobalso pret ūdeļu fermas būvniecību Turlavas pagastā 0
Kuldīgas novada dome šodien nolēma atcelt būvatļauju ūdeļu fermas būvniecībai Kuldīgas novada Turlavas pagastā, tādējādi balsojot pret fermas būvniecību, aģentūru LETA informēja Kuldīgas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Signeta Reimane.
Deviņi deputāti nobalsojuši par būvatļaujas atcelšanu, bet septiņi deputāti balsojuši “pret”. Viens deputāts domes sēdē nepiedalījās.
Kā informēja pašvaldībā, plaša diskusija par šo jautājumu šodien vairs netika izvērsta, jo iepriekš tas tika skatīts Attīstības komisijā. Tomēr deputāti pirms balsojuma izteikušies un arī domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa (“Kuldīgas novadam”) paudusi viedokli pret fermas būvniecību, argumentējot to galvenokārt ar ētiskiem apsvērumiem. Domes sēdē viedokli pret fermas būvniecību paudis arī iedzīvotāju pārstāvis.
Jau ziņots, ka Kuldīgas novada domes Attīstības komisijā iepriekš par šo jautājumu notikusi plaša diskusija, kurā piedalījušies gan ieceres autori, gan iedzīvotāji un fermas būvniecības pretinieki.
“Tā tiešām bija argumentēta diskusija pēc būtības. Izskanēja bažas par problēmām, kas rastos fermas darbības rezultātā, bet pretī bija arī ieceres iniciatoru argumenti, kādas tehnoloģijas viņi plāno izmantot, lai šīs problēmas novērstu. Viņi pauž gatavību papildus investēt ceturtdaļmiljonu eiro šajās iekārtās,” iepriekš pastāstīja Bērziņa.
Diskusijas laikā izskanējuši arī vairāki pretargumenti ūdeļu fermas būvniecībai. Ieceres pretinieki norādījuši gan uz kažokzvēru biznesa neētisko pusi, uzsverot, ka vairākās Eiropas valstīs kažokzvēru audzēšana vispār esot aizliegta, gan uz smakām un citām problēmām, kas varētu rasties ūdeļu fermas darbības rezultātā. Izskanējis arī viedoklis, ka ūdeļu fermas darbība traucēs tūrisma attīstībai.
Kā informēja biedrības “Dzīvnieku brīvība” pārstāve Katrīna Krīgere, vairāki desmiti Turlavas pagasta iedzīvotāju 11.decembrī bija pulcējušies pie Kuldīgas domes, protestējot pret jaunas zvēraudzētavas būvniecību Turlavas pagastā.
Kā ziņots, divi iedzīvotāji apstrīdējuši būvatļauju ūdeļu fermas būvniecībai Kuldīgas novada Turlavas pagastā, tādēļ Kuldīgas novada domei bija jālemj, vai atcelt šo būvatļauju, aģentūru LETA informēja Kuldīgas novada domes arhitekta palīdze Antra Safonova.
Fermu 6000 ūdelēm Turlavas pagastā vēlējās būvēt SIA “Mink IV”. Skiču projekts, ko izstrādājusi SIA “Ava”, jau divas reizes ir vērtēts – pirmajā reizē uzdots novērst nepilnības skiču projektā, bet septembra beigās tas saskaņots ar piezīmēm. Būvatļauja ir izdota novembrī, bet jaunais Būvniecības likums paredz, ka viena mēneša laikā to ir iespējams pārsūdzēt un būvdarbus uzreiz nedrīkst sākt. Šo būvatļauju ir pārsūdzējuši divi iedzīvotāji, tostarp kāda zemes īpašniece, kura iepriekš devusi savu piekrišanu fermas būvniecībai, bet pēc tam šo saskaņojumu atsaukusi.
31.oktobrī tika rīkota sabiedrības informēšanas sapulce, kurā piedalījās 22 cilvēki. Līdz 14.novembrim tika iesniegtas 138 derīgas aptaujas anketas. Fermas būvniecību atbalstījuši 94 iedzīvotāji, bet iebildumus pret šo ieceri izteikuši 44 cilvēki.
Kā galvenos ieguvumus no fermas būvniecības iedzīvotāji minējuši jaunu darbvietu radīšanu, savukārt ieceres pretinieki visbiežāk norādījuši uz potenciālu higiēniskās dzīves kvalitātes pasliktināšanos, kā arī iespējamu smaku izplatību un negatīvu ietekmi uz vidi.
Iedzīvotāji norādījuši arī uz mušu izplatības problēmu citā ūdeļu fermā Vērgales pagasta Plocē un pauduši bažas, vai arī Turlavā nebūs šādu problēmu. Kā pretargumentus fermas būvniecībai iedzīvotāji minējuši arī risku saimniecībām, ko var radīt izbēgušas ūdeles, kā arī iespējamu ceļa pārslogošanu un ar to saistīto grants seguma pasliktināšanos fermas darbības rezultātā, piegādājot dzīvniekiem barību.
Ieceres virzītājs norāda, ka smaku problēma, kas ir galvenais iedzīvotāju bažu iemesls, citās fermās rodas no nepareizas barības uzglabāšanas un kūtsmēslu savākšanas. Turlavas pagastā iecerētajā fermā esot paredzēts izmantot tādu tehnoloģiju, lai šādu problēmu nebūtu.
SIA “Mink IV” reģistrēta šī gada 3.aprīlī. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 2800 eiro. Uzņēmums vienādās daļās pieder Jānim Drullem, Uldim Bumbierim, Ainaram Plotniekam un Jānim Lejam.