Kukurūzas svilnis un citi kaitēkļi 0
“Vairākus gadus audzējam cukurkukurūzu un to ne reizi nav bojājuši kādi kaitēkļi. Šoruden uz augiem lielā daudzumā saviesās tumšas laputis un sīkas mušiņas. Vālīšu piestiprinājuma vietās zem lapām parādījās sīki, kustīgi kāpuri (gaiši, ar tumšu svītru un dzelteniem punktiņiem). Kas tie par kaitēkļiem?” A. Kļaviņa Jelgavas novadā
Kukurūzai (arī cukurkukurūzai) kaitē vairākas laputu sugas. Īpaši ātri šie kaitēkļi vairojas siltā un mitrā laikā, tie ļoti novājina augus. Izvairīties no laputu invāzijas ar profilaktiskiem pasākumiem ir tikpat kā neiespējami. Laputis izdala saldenu šķīdumu, kas piesaista dažādus kukaiņus, tostarp bīstamus kukurūzas kaitēkļus. Pie tādiem pieskaitāms arī kukurūzas svilnis (Ostrinia nubilalis). Entomologs Maksims Balalaikins domā, ka “PL” lasītājas jautājumā minētie kāpuri pieder tieši šim tauriņam (kodei).
Iespējams, laputu izdalījumi ieinteresējuši arī kādu no stiebrmušām – auzu melno vai miežu melno stiebrmušu. Šie kaitēkļi invadē jaunus augus. Tomēr, ja vasarā kukurūza nīkst un parādās sakaltušas lapas, tā var būt inficēta ar stiebrmušas kāpuriem, tādējādi rudenī uz augiem parādās jauna šo kukaiņu paaudze.
Lai mazinātu iespēju nākamgad atkal ieraudzīt šos kukaiņus, vietā, kur manīti kaitēkļu bojājumi, ieteicams kārtīgi apstrādāt zemi – dziļi uzart, izlasīt nezāļu saknes. Ir būtiski novākt kukurūzas stublājus, jo tajos ziemo sviļņa kāpuri.
VAAD Augu aizsardzības departamenta Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Inta Jakobija informē, ka Latvijā nav reģistrētu insekticīdu kaitēkļu ierobežošanai cukurkukurūzas sējumos. Stiebrmušas izplatību var samazināt, apstrādājot augsnes virskārtu, taču to kāpuri var pārziemot arī graudzāļu dzimtas augos.
Nākamajā gadā cukurkukurūzu ieteicams audzēt pēc iespējas tālāk no iepriekšējā lauka. Mazdārziņā, kur tādas iespējas nav, labāk pāris gadu šo kultūraugu neaudzēt.