Foto – SXC

Kā rīkoties 0


Atrodoties dabā, svarīgi parūpēties par aizsardzību pret kukaiņiem, it īpaši, ja agrāk bijušas alerģiskas reakcijas, uzsver Ita Pakalna.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ieteicams ģērbties gaišā, vienkrāsainā, ķermeni sedzošā tērpā, valkāt galvassegu un nelietot smaržas. Lai kukaiņus netracinātu, nav vēlams izdarīt straujas kustības. Īpaši vajadzētu uzmanīties, gatavojot ēdienu un ieturot maltīti brīvā dabā, kas pievilina lapsenes.

Ja iedzēlusi bite, vispirms jāpārliecinās, vai ādā nav palicis dzelonis kopā ar indes dziedzeri. Tas uzmanīgi jāizņem ar slīdošu kustību gar ādu ar naža vai nagu vīlītes palīdzību, lai nesaspiestu indes maisiņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Indes izplatīšanos var kavēt, dzēluma vietai pieliekot aukstu priekšmetu vai kompresi, audumā ietītu ledus gabaliņu, to ik pa laikam mainot.

Tā kā no saskarsmes ar kukaiņiem pilnīgi izsargāties nav iespējams, ja agrāk to uzbrukums izraisījis anafilaktisku reakciju, dodoties dabā, vienmēr jābūt līdzi
adrenalīna šķīdumam, ko nepieciešamības gadījumā steidzami iešpricēt, vienlaikus izsaucot neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Par iespējamo saasināto reakciju jau iepriekš būtu jāpastāsta apkārtējiem, lai viņi zinātu, kā palīdzēt pēc kukaiņa dzēliena.

Cietušais var lietot arī antihistamīna jeb pretalerģijas līdzekļus, kā arī kortikosteroīdu preparātus, taču tie dos efektu ne agrāk kā pēc pusstundas.

Pie dzēluma vietas nav vēlams likt zemi, kā iesaka tautas medicīna. Iespējams, tā mazinās tūsku, taču var veicināt infekcijas rašanos.

Ja agrāk radušās dzīvībai bīstamas reakcijas, turpmāk tās iespējams novērst ar specifisko imūnterapiju jeb vakcīnām ar attiecīgā insekta indi. Pēc rūpīgas testēšanas sākumā to lieto stipri atšķaidītu, 3 – 4 mēnešos sasniedz uzturošo devu, ko ievada reizi mēnesī 3 – 5 gadus. Iespējams, tad no kukaiņiem vairs nebūs jābīstas visu atlikušo mūžu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.