Medicīnas darbiniece izņem cūkas nieri no kastes, lai sagatavotos transplantācijai cilvēkam, Bostona, ASV, 2024.gada martā.
Medicīnas darbiniece izņem cūkas nieri no kastes, lai sagatavotos transplantācijai cilvēkam, Bostona, ASV, 2024.gada martā.
Foto: AP/SCANPIX

Ksenotransplantācijas ceļš: traģisks pavērsiens ar pirmās cūkas nieres transplantācijas pacienta nāvi 11

Vīrietis, kuram martā tika veikta vēsturiska cūkas nieres transplantācija, ir miris septiņas nedēļas pēc procedūras. 62 gadus vecais Ričards Slaimans no Veimutas, Masačūsetsas štatā, bija pirmais cilvēks, kurš saņēma šādu transplantātu, un tika paredzēts, ka niere kalpos divus gadus, vēsta “Metro“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Slaimana kungam 2018. gadā tika veikta cilvēka nieres transplantācija, bet pagājušajā gadā tā sāka nedarboties, liekot viņam atgriezties pie dialīzes. Tomēr dialīzes komplikāciju dēļ ārsti ieteica cūkas nieres transplantāciju, kā pēdējo izmisuma soli.

Operācija tika veikta Masačūsetsas slimnīcā, un sākotnēji tā šķita veiksmīga. Slaimana kungs atveseļojās pietiekami labi, lai atgrieztos mājās, un jaunā niere sāka darboties. Tomēr septiņas nedēļas vēlāk viņa veselība pasliktinājās, un viņš nomira slimnīcā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Slaimana kunga ģimene paziņojumā izteica pateicību viņa ārstiem par viņu pūlēm un atklāja, ka Ričards piekrita šai procedūrai ne tikai sevis dēļ, bet arī lai dotu cerību citiem pacientiem, kuri gaida transplantāciju.

“Viņš šo mērķi sasniedza, un viņa cerība un optimisms saglabāsies mūžīgi,” piebilda ģimene.

Slaimana kunga nāve ir pēdējais atgādinājums par ksenotransplantācijas sarežģītību – procesu, kurā cilvēku pacienti tiek ārstēti ar dzīvnieku šūnām, audiem vai orgāniem. Šāda veida ārstēšana gadiem ilgi cieta neveiksmi, jo cilvēka imūnsistēma parasti atgrūž svešos dzīvnieku audus. Tomēr nesenajos pētījumos ir panākta zināms progress, izmantojot ģenētiski modificētas cūkas, kuru orgāni ir līdzīgāki cilvēka orgāniem.

Slaimana kunga gadījums, lai gan traģisks, ir vērtīgs solis ceļā uz ksenotransplantācijas nākotni. Viņa drosme un upuris varētu palīdzēt glābt daudzu citu cilvēku dzīvības nākotnē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.