Ksenija Sobčaka ar dzīvesbiedru aktieri Maksimu Vitorganu kinofestivālā Sočos.
Ksenija Sobčaka ar dzīvesbiedru aktieri Maksimu Vitorganu kinofestivālā Sočos.
Foto – SPUTNIK/RIANOVOSTI/LETA

No TV dīvas par prezidenta kandidāti: Ksenija Sobčaka politiskā lomā 1

Kopš Krievijas žurnāliste Ksenija Sobčaka, kura no televīzijas dīvas kļuvusi par opozīcijas aktīvisti, pirms nedēļas paziņoja par kandidēšanu uz prezidenta amatu vēlēšanās nākamā gada martā, nemitas minējumi par viņas motivāciju.

Reklāma
Reklāma

Kas apmaksā Sobčakas kampaņu?

“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
Lasīt citas ziņas

Vai Kremlis izraudzījis 35 gadus veco sabiedrības dāmu ar skandālistes reputāciju, lai sašķeltu opozīcijas balsis, vai arī savā kampaņā viņa tiešām varētu skaidrot opozīcijas vēstījumu par “Krieviju bez Putina”? Daži uzskata, ka viņas kampaņas sauklis “Pret visiem” ir Kremļa polittehnologu triks, lai ar viņas kandidēšanu uzdotu vēlēšanas kā atklātu un demokrātisku sacensību, atzīmē izdevums “The Moscow Times”.

Sobčakas, dēvētas par “krievu Parisu Hiltoni”, kurai ir pieci miljoni sekotāju tīmekļa lapā ar attēliem no modes skatēm, dārgiem restorāniem un dienvidjūru kūrortiem, kandidatūru prezidenta amatam daudzi neuzskata par nopietnu. Nav skaidras atbildes uz jautājumu, kas apmaksā Sobčakas 17 miljonu dolāru vērto kampaņu, ko var uzskatīt arī par viņas pašreklāmu personiskās karjeras virzīšanai medijos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Navaļnijs ir bīstams Kremlim, Sobčaka – ne

Daži analītiķi atgādina, ka viņas tēvs bija pirmais brīvās vēlēšanās izraudzītais Sanktpēterburgas mērs un universitātes profesors Anatolijs Sobčaks, bijušais Krievijas pašreizējā prezidenta Vladimira Putina mentors. “Kā jauna seja politikā viņa varētu pamudināt vairāk cilvēku piedalīties vēlēšanās,” uzskata politikas analītiķis Abass Galjamovs. Nosacītais cietumsods liedz kandidēt vēlēšanās korupcijas apkarotājam Aleksejam Navaļnijam, tāpēc Sobčaka varētu kļūt par opozīcijas alternatīvo kandidāti. “Viņa kritizēs politisko sistēmu un prezidentu Putinu, taču starp Navaļniju un Sobčaku ir būtiska atšķirība: Navaļnijs ir bīstams (Kremlim), bet Sobčaka – ne,” intervijā “MT” uzsvēra Galjamovs.

Krievijas mediji atgādina, ka 2012. gadā savu kandidatūru prezidenta vēlēšanās izvirzīja miljardieris Mihails Prohorovs. Viņš palika trešais ar astoņiem procentu balsu un drīz vien aizgāja no politikas. Analītiķu ieskatā Prohorovs bija viens no Kremļa “ventiļiem” sabiedrības dusmu novirzīšanā. Sobčakai kā neatkarīgai kandidātei dažu nedēļu laikā jāsavāc 300 000 parakstu, lai viņa tiktu iekļauta kandidātu sarakstā. Tas ir grūti izpildāms uzdevums, taču viņas pašas izziņotais pieteikums kandidēt liecina, ka viņa varētu būt saņēmusi Kremļa piekrišanu, ko Sobčaka noliedz, atzīmē “MT”. Uzrunājot skatītājus savā raidījumā opozīciju atbalstošajā televīzijas kanālā “Doždj”, Sobčaka centās distancēties no Kremļa. Viņa atzina, ka pirms dažām nedēļām tiekoties ar Putinu, lai apspriestu dokumentālo filmu par viņas tēvu, pateikusi Putinam par savu nodomu kandidēt. “Viņš teica, ka katrs var pieņemt savus lēmumus un uzņemties atbildību par tiem,” pauda Sobčaka, piebilstot, ka “man nelikās, ka viņam patika mans lēmums”.

Pašreklāmas triks personiskās karjeras virzīšanai

Reklāma
Reklāma

Analītiķis Gļebs Pavlovskis uzskata, ka Sobčakas kandidatūru Kremļa polittehnologi vēlas izspēlēt kā “negaidītu uzvarētāju”. “Viņa uzdod sevi kā negaidītu uzvarētāju informācijas jomā, taču attālinās no vēlēšanu nopietnības, radot karnevālam līdzīgu gaisotni, turklāt viņai nav vēlēšanu platformas,” teica Pavlovskis. Avīzē “Vedomosti” publicētajā vēstulē, ko varētu uzskatīt par platformas uzmetumu, Sobčaka sevi uzdod kā kandidāti, kas iestājas par cilvēktiesībām, rosina reformas tiesvedībā un izglītībā, atbalsta privātā biznesa attīstību un lielo valsts firmu privatizāciju. Viņa arī kritizējusi dzimumu un seksuālo diskrimināciju, uzsverot, ka ir kandidāte “Pret visiem”, lai gan šī sadaļa vēlēšanu zīmē jau pirms vairākiem gadiem ir svītrota. “Jums vēlēšanās nav sava kandidāta?” viņa raksta savā vēstulē. “Ierakstiet vārdu Sobčaka. Jūs neievēlēsiet viņu par prezidenti. Jūs tikai iegūsiet legālu un mierīgu iespēju pateikt “Pietiek! Mums tas apriebies!””

“Ja Sobčakai ir kādi politiskie motīvi, mēs tos neredzam,” secina Pavlovskis. “Savā vēstulē manifestā viņa izsakās tā, it kā nebūtu vēlēšanu, bet tikai politiskās kustības un grupas, un viss.” Daudzi uzskata, ka Sobčakas kandidēšana ir pašreklāmas triks, lai veicinātu savu karjeru izklaides biznesā un plašsaziņas līdzekļos. Kā raksta izdevums “The New Times Magazine”, Sobčaka pēc televīzijas kanāla “NTV” pamešanas 2011. gadā cer atgriezties Krievijas valsts televīzijā. “Viņas kandidēšana ir saistīta ar personiskajām ambīcijām un vēlmi vairot popularitāti, bet viņa nevar uzvarēt Navaļniju vai citus kandidātus, jo nespēj iegūt balsis,” uzskata Kārnegi fonda Maskavas nodaļas analītiķis Andrejs Koļesņikovs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.