Foto – Shutterstock.com

Ksenija Andrijanova: Aizmirstiet par glāzēm piena un citi maldīgi bērnu ēdināšanas priekšstati 0

Vai bērns nepieciešamo kalciju var uzņemt tikai ar pienu? Vai viņš ikdienā drīkst ēst saldumus? Vai brokastu pārslas ir labākais, ko baudīt maltītē? Ar šiem un citiem strīdīgiem jautājumiem vecāki saskaras ik dienu. Par mītiem un patiesībām, ēdinot mazus bērnus, vairāk stāsta uztura speciāliste un kampaņas par mazu bērnu pareizu uzturu “Mazais nav lielais” eksperte Ksenija Andrijanova.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Mīts Nr. 1 – bērna organismam ir nepieciešams baltais cukurs

Šis ir viens no izplatītākajiem uzskatiem, ar ko savā praksē saskaras uztura speciālists. Vecāki tic, ka baltais cukurs, šokolāde, tās izstrādājumi un konditoreja ir laba degviela bērna organismam, bet tā nav taisnība. Gan pieaugušā, gan bērna organisms var iztikt bez šiem produktiem pilnībā, un veselībai tas nāks tikai par labu. Ogļhidrātus bērns var iegūt no citiem produktiem – maizes, putraimiem, augļiem un to sulām. Protams, ir izņēmuma gadījumi, piemēram, bērni – sportisti – ar palielinātu fizisku slodzi, kuriem šokolāde var būt nepieciešama tūlītējai enerģijas atjaunošanai. Taču nekas no tā, kas satur mākslīgi pievienoto cukuru, nav domāts normālam ikdienas patēriņam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mīts Nr. 2 – brokastīs bērnam ir labi dot musli un brokastu pārslas

Iegādājoties musli vai brokastu pārslas, ir nepieciešams pievērst uzmanību cukura daudzumam tajos – tas var būt ārkārtīgi liels. Vislabāk izvēlēties klasiskos musli un pārslas bez piedevām: biezās cukura kārtiņas, šokolādes gabaliņiem, ka arī bez kaltētajiem dārzeņiem, jo tie satur ļoti daudz papildus pievienotā cukura. Klasiskos produktus var papildināt ar svaigiem augļiem, piemēram, zemenēm vai mellenēm.

Mīts Nr. 3 – piens ir vienīgais kalcija avots

Kaulu attīstībai ir nepieciešams uzņemt kalciju. Vecāki ir labi informēti, ka viens no kalciju saturošiem produktiem ir piens, bet, dodot to 1–3 gadus vecam bērnam uzturā, ir jāievēro mērenība – bērnam dienā ieteicams izdzert 250–500 ml piena. Tomēr govs piens nebūt nav vienīgais piena produkts, kuru mazais varētu lietot. Neskaitot pienu, kalciju saturoši ir arī skābpiena produkti – biezpiens, bezpiedevu jogurts un kefīrs. Izcils kalcija avots ir arī siers. Tāpat pastāv arī speciāli piena dzērieni, kuri paredzēti mazuļiem pēc gada vecuma.

Mīts Nr. 4 – nedrīkst bērnam ļaut spēlēties ar produktiem, jo tas veicina necieņu pret ēdienu

Bērnam vajag atļaut spēlēties ar produktiem, lai viņš iepazītu jaunas garšas caur rotaļu elementiem. Bērns vispirms ēd ar acīm, un rīvētu dārzeņu salāti, kas ir pastāvējuši eļļā, viņam nav pievilcīgi. Ēdienam ir jābūt krāsainam, spilgtam, interesanti izkārtotam un pasniegtam uz bērnu šķīvjiem, piemēram, uz kura attēlots mīļākās multfilmas varonis. Tas bērnam veicina interesi pret ēdienu. Ja bērns vēlas piedalīties gatavošanas procesā, noteikti ir jāļauj viņam pieskarties produktiem, sajust to tekstūras, garšas, vērot, kā izmainās produkta krāsa un smarža, to gatavojot. Protams, neaizmirstot par to, ka bērnam ir jāiemācās lietot arī darbarīki.

Reklāma
Reklāma

Mīts Nr. 5 – bērni nedrīkst ēst marinētu un konservētu pārtiku

Daudzi vecāki izvairās saviem bērniem dot marinētus un konservētus dārzeņus, uzskatot, ka bērnu gremošanas sistēma vēl nav nobriedusi, lai patērētu šādu pārtiku. Patiesībā nelielos daudzumos marinēta un konservēta pārtika nenodarīs kaitējumu – bērns, sākot no aptuveni 2 gadu vecuma, droši var apēst, piemēram, mazu, konservētu gurķīti. Taču marinēta un konservēta pārtika nekādā gadījumā nav pilnvērtīga alternatīva svaigai produkcijai. Tiklīdz produkts tiek marinēts vai konservēts, tam strauji zūd vitamīnu un minerālvielu daudzums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.