Krūts trīs dimensijās – pārbaude mamogrāfijā 0
Mamogrāfija ir precīzākā krūts dziedzeru izmeklēšanas metode, ar kuru laikus var atklāt dažādas saslimšanas, tostarp audzējus.
Lai gan izmeklējumu metodes arvien pilnveidojas un valsts turpina bezmaksas programmu sievietēm 50 – 65 gadu vecumā, saslimstība ar krūts vēzi turpina palielināties – pērn, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, par gandrīz 200 pacientiem. Pērn uzskaitē stājās 1245 pacienti, tostarp 10 vīrieši. Lielākais to skaits reģistrēts Rīgā, Pierīgā, Vidzemē un Latgalē. Audzējs konstatēts pat 20 gadus jaunai meitenei, bet vislielākais pacientu skaits ir 65 – 69 gadu vecumā, slimība aktuāla arī pēc 80 gadiem. Par laimi, palielinās arī agrīni atklātu audzēju gadījumi.
“Veselības centra 4” radioloģe Sandra Lapuķe, kura ir specializējusies agrīnu krūšu audzēju diagnostikā, apstiprina, ka joprojām vispopulārākā un informatīvākā ir mamografijas metode. Tā nemitīgi attīstās un pilnveidojas, lai krūts vēzi atklātu pēc iespējas agrāk.
Latvijā pieejama arī ultrasonogrāfija ar sonoelastogrāfijas iespējām. Tā ir izvēles metode sievietēm līdz 40 gadu vecumam. Izmantojot pasaules progresīvākās krūšu izmeklēšanas tehnoloģijas, “Veselības centrā 4” uzstādīta arī digitālās mamografijas iekārta ar tomosintēzes iespēju.
Šī izmeklējuma metode ir ievērojami precīzāka un ļauj ātrāk atklāt izmaiņas un iespējamo patoloģiju, jo speciālistiem ir iespēja attēlu aplūkot slāni pa slānim (pa vienam milimetram), redzēt struktūras katrā no tiem un aplūkot kustīgu attēlu trīs dimensijās, kurš veidojas no dažādiem projekcijas leņķiem.
S. Lapuķe stāsta, ka šādas digitālās mamogrāfijas iekārtas Eiropā izmanto jau trīs gadus, un iegūta pārliecinoša pozitīva pieredze, jo standarta mamografijā bieži vien ir grūti noteikt nelielus audzējus starp krūts dziedzera audiem, bet šis izmeklējums paver plašākas diagnostikas iespējas.
Arī P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs Arvīds Irmejs par jauno tehnoloģiju izsakās atzinīgi – metode nodrošina īpašas agrīnas diagnostikas priekšrocības pacientēm ar blīvu krūšu struktūru, kas biežāk sastopama gados jaunām sievietēm. Līdzšinējās mammogrāfijas iespējas šādos gadījumā bija diezgan ierobežotas un papildus bija jāveic citi izmeklējumi – ultrasonogrāfija vai magnētiskā rezonanse.
“Veselības centra 4” valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds uzsver, ka tas ir īpašs ieguvums pacientēm, kuras izmeklējumu veiks ar Nacionālā Veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli un ģimenes ārsta nosūtījumu, piedaloties tikai ar valsts noteikto līdzmaksājumu.
Ar jauno iekārtu standarta mamografijas ietvaros var veikt divus krūšu izmeklējumus, tostarp detalizētu, ko nodrošina tomosintēze.
Pacientēm izmeklējuma laikā ir arī lielāks komforts, jo tagad to var veikt ar kustīgu lāpstiņu, kas pielāgojas krūts formai. Iekārta pati fiksē spēku, ar kādu tā ir jāsaspiež atbilstoši auguma īpatnībām, automātiski piemeklē krūšu izmeklējuma laukumu un ietver visu dziedzeri līdz pat krūts galam. Līdz ar to šī izmeklējuma laikā var apskatīt un izvērtēt pat ļoti mazas krūtis. Iekārta atpazīst un automātiski marķē aizdomīgās struktūras, īpaši pievēršot ārsta uzmanību.
Ņemot vērā, ka izmeklējuma laiks ir īsāks – tikai apmēram piecas sekundes, ir mazāka arī saņemtā starojuma deva.